Kvůli Mission: Impossible jsme málem neměli Gandalfa a Wolverina. 10 zajímavostí o špionské sérii

Datum vydání 17. 7. 2018Shlédnutí 9 183×Sdílení článku171Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Akční špionská série s Tomem Cruisem   v roli agenta Ethana Hunta se těší popularitě mezi fanoušky i po dvaceti letech a pěti vydaných filmech. Velmi pozitivně vyznívají i ohlasy na vůbec nejnovější pokračování s podtitulem Fallout  , které si před časem odbylo premiéru v Paříži. I fanoušci, kteří zatím nevynechali jediný díl, ale v našem článku o sérii zaručeně najdou nějakou novou zajímavost.

1) Kousky Toma Cruise

Začít musíme pochopitelně kaskadérskými kousky hlavní hvězdy, Toma Cruise. Ten točí i smrtelně nebezpečné scény bez kaskadérů a spousta toho, co ve filmech vidíte, proto vznikla bez pomoci počítačové magie. Cruise skutečně visel na startujícím letadle (jen přitom měl speciální kontaktní čočky, aby dokázal udržet otevřené oči) a skutečně šplhal v Dubaji po mrakodrapu Burdž Chalífa.

Který film si vyžádal nejvíce obětí? 10 nejnebezpečnějších snímků všech dob

Ve druhém díle také skutečně natočil scénu, v níž se vražedný nůž zastaví až těsně nad jeho okem. Režisér chtěl původně, aby se zbraň nedostala do tak nebezpečné vzdálenosti, Cruise ho ale nakonec přesvědčil. Vznikl proto speciální mechanismus s lankem, který nůž zastavil zhruba jen centimetr nad hercovou oční bulvou.

Ikonickým se stalo také spouštění se na laně, které se ukázalo ve všech dosavadních dílech série.

2) Do Prahy raději příště ne

Nejspíš víte, že se první díl točil v našem hlavním městě. Možná však netušíte, že se u nás Tomu Cruisovi a jeho týmu moc nelíbilo. Filmařům totiž přišlo, že je půl milionu korun denně za natáčení v Lichtenštějnském paláci příliš přehnaná částka a vyjádřili názor, že se Česko překlopilo z komunismu rovnou do zběsilého kapitalismu.

Podle deníku New York Times se ke sporu dokonce vyjádřil i tehdejší prezident Václav Havel, který argumentoval ve smyslu, že lidé nechápou koncept nepřímého zisku. Samo vyobrazení Prahy v do té doby největší filmové produkci, která do naší země dorazila, je totiž reklamou na samotné město, která by přitáhla další filmaře i turisty.

3) Série je založená na seriálu

Možná tušíte, že před velkofilmy existovaly i seriály Mission: Impossible. Dost možná jste však netušili, že tvůrci obou nepatří mezi fanoušky současné hollywoodské verze. Herci Peteru Gravesovi   se nezamlouvalo, že tvůrci zachovali jméno jeho postavy Jima Phelpse a jeho kolegovi Martinu Landauovi   se zase nelíbil původní scénář, který počítal se smrtí hlavních seriálových postav.

Jednoho z režisérů Rezu Badiyiho   si zase pozval Paramount jako konzultanta. Brian De Palma  , který natáčel film, mu ale vysvětlil, že jeho dílo nebude seriál vůbec připomínat a Badiyiho přítomnost na place bude akorát nepříjemná pro všechny zúčastněné.

První díl je přesto stále místy víc špionský než akční, neboť například neobsahuje žádné přestřelky. Co víc, Ethan Hunt v něm ani jednou nevystřelí z pistole.

4) Obří kampaň Applu

Když se v půlce devadesátých let první díl chystal do kin, zaplatila společnost Apple 15 milionů dolarů za propagaci svých produktů právě prostřednictvím Mission: Impossible. Vznikly tak například televizní reklamy se záběry ze snímku a Powerbook 5300c se dokonce dostal do filmu v rámci product placementu.

5) Jeremy Renner měl v Ghost Protocolu převzít sérii

Jeremy Renner   prostě nemá štěstí. Ve čtvrtém díle z něj tvůrci chtěli udělat nástupce Toma Cruise a v sérii pokračovat dál právě s ním v ústřední roli. Nevyšlo to ale, podobně jako se nepodařilo z Rennera udělat hvězdu další velké série Jason Bourne. Představitel Hawkeye z Avengers je možná oblíbeným a velmi schopným hercem, na významné hlavní role ale zatím většinou jen marně čeká. Pokud tedy nepočítáte Jeníčka s Mařenkou 67 %.

6) Odmítnutý soundtrack Alana Silvestriho

Skladatel Alan Silvestri   se do povědomí filmových fandů zapsal hlavně svou prací na soundtracku k Návratu do budoucnosti. Letos pak jeho hudba hrála kupříkladu ve filmech Avengers: Infinity War 89 % nebo Ready Player One 83 %. Původně se ale měla objevit také v prvním díle Mission: Impossible 73 %.

Megamysl a Já, padouch. Drtivý dopad a Armageddon. Nápadně podobné filmy, co vyšly krátce po sobě

Testovacím divákům se ale soundtrack nezamlouval a tvůrci si proto sehnali nového skladatele, Dannyho Elfmana  . Alan Silvestri pak prý následně zužitkoval některé motivy v Likvidátorovi 62 % s Arnoldem Schwarzeneggerem  .

7) Spielberg přispěl foťákem

Ač se tomu dnes už jen těžko věří, není tomu tak dlouho, co je součástí každého mobilního telefonu digitální fotoaparát. Lidé si museli ještě před patnácti, dvaceti lety vystačit se samostatnými přístroji, mezi které patřily i foťáky na jedno použití. A právě jeden takový jsme viděli ve třetím díle série 76 % – Ethan Hunt pomocí něj totiž přijímá misi.

Původně mělo jí o klasický fotoaparát, pak ale slavný režisér Steven Spielberg   navrhl svému kolegovi J. J. Abramsovi   drobnou změnu a právě ta se nakonec ocitla ve filmu.

8) Promiňte, vy to čtete?

A ještě jedna zajímavost ze trojky – když padouch herceBillyho Crudupa   odhalí Huntovi, že je ve skutečnosti padouchem, čte své repliky z cedulí, které Tom Cruise skrytě drží. Dialogy prý totiž vznikly až těsně před natáčením samotné scény a Crodup se je jednoduše nestihl naučit.

9) Kvůli MI 2 jsme nemuseli mít Gandalfa a Magneta

Dokážete si představit, že by hrál Gandalfa někdo jiný, než Ian McKellen  ? Skoro k tomu došlo! Herce totiž chtěli obsadit tvůrci Mission: Impossible 2 58 %, ten ale odmítl. Nedostal totiž celý scénář a nedokázal proto prý posoudit, zda se bude jednat o kvalitní film, se kterým by chtěl spojit své jméno.

Agent Ethan Hunt to zase dokázal. Prvním divákům se Mission Impossible: Fallout líbila

Už dalšího dne pak ale Bryan Singer   McKellena požádal, aby ztvárnil padoucha Magneta v X-Men a záhy se ozval i Peter Jackson   s nabídkou ikonické role Gandalfa.

Dlužno podotknout, že jsme díky stejnému filmu měli Hugha Jackmana   jako Wolverina. Superhrdinu měl totiž původně ztvárnit Dougray Scott  , nedokázal ale natáčení stihnout právě kvůli svému angažmá v akční špionské sérii.

10 Děsivá reklama

V rámci propagace použilo studio Paramount mimo jiné audiopřehrávače v novinových prodejních automatech, které hrály ústřední melodii série. Některé z nich se ale uvolnily a spadly na štosy tiskovin, čímž vyděsily mnohé zákazníky, kteří je považovali za nastražené bomby. Je v tom jistá ironie, když uvážíte, že během úvodní znělky kamera tradičně sleduje cestu zapáleného doutnáku k explozi.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Jeremy Renner je stabilizován a potvrdil, že byl propuštěn z nemocnice

Jeremy Renner je stabilizován a potvrdil, že byl propuštěn z nemocnice

Datum vydání 18. 1. Autor článku Marek Sdílení článku2406
Volné pokračování Bratrstva neohrožených natočí režisér Bonda, kamery se rozjedou v březnu

Volné pokračování Bratrstva neohrožených natočí režisér Bonda, kamery se rozjedou v březnu

Datum vydání 12. 10. Autor článku Aleš Sdílení článku818
Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

Datum vydání 9. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku606
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581
Sci-fi thriller Výzva, ruský film, který porazil Toma Cruise tím, že se jako první natáčel na palubě ISS. Trailer!

Sci-fi thriller Výzva, ruský film, který porazil Toma Cruise tím, že se jako první natáčel na palubě ISS. Trailer!

Datum vydání 4. 1. Autor článku Tomáš Sdílení článku551

Film Ridleyho Scotta Napoleon se dopustil řady historických nepřesností. Které to jsou?

Datum vydání Včera Autor článku Lukáš Sdílení článku1

MASH Reunion, legendární obsazení seriálu Mash se sejde po 40 letech

Datum vydání Včera Autor článku Tomáš Sdílení článku122

Reboot filmu Blade je na dobré cestě. Mahershala Ali prozradil, jak se věci teď mají

Datum vydání 6. 12. Autor článku Lukáš Sdílení článku48

Duna: Část druhá bude akčnější než první film, říká Denis Villeneuve

Datum vydání 5. 12. Autor článku Lukáš Sdílení článku26
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449