Hra o trůny: Mrkli jsme za vás na fanouškovské filmy. Některé opravdu stojí za zhlédnutí!

31. 7. 2018 2 434×11 světlý/tmavý vzhled

Od premiéry poslední epizody Hry o trůny 92 % už uběhl bezmála rok. Zarytí fanoušci Západozemí jsou od té doby na suchu – nezbývá jim, než pročítat na internetu všemožné teorie týkající se připravované finální sezóny či povinně nadávat na tempo, kterým George R. R. Martin   dokončuje Vichry zimy. Někteří z nich nakonec čekání nevydrží a pustí se do tvorby příběhů ze Sedmi království na vlastní pěst.

Vznikla tak docela bohatá sbírka fanfilmů, jejichž kvalita pochopitelně velmi kolísá snímek od snímku. Naštěstí jsme se na ně ale mrkli za vás a zhodnotili jsme je, takže můžete vzít při výběru v úvahu naše doporučení.

Začneme od těch méně povedených. Třeba takový minisnímek Nights Watch je čistokrevným amatérismem bez ambicí a příběhu. Týpek oděný v černých kožešinách Noční hlídky asi minutu a půl kráčí zasněženým lesem, načež je napaden chlápkem v pytlovině. Po krátké potyčce následuje běh mezi stromy zakončený přehrávaným zakopnutím Divokého a (spoiler!) jeho zabodnutím. Hodně napoví už to, že tvůrcům v názvu chybí apostrof.

O něco lépe je na tom další příběhově velmi jednoduchý film zpoza Zdi, Winter Beyond the Wall. Vypadá zhruba, jako kdyby někdo oholil Kita Haringtona a začal točit na zdrogovanou kameru souboj mezi Jonem Sněhem a Bílým chodcem. Ten místy přechází v boxerský zápas a vyplňuje převážnou většinu ze zhruba jedenáctiminutové délky snímku. Většinu času nevypadá vůbec špatně, ale nic nad rámec samotné akce nenabídne. K dispozici je také jen v angličtině, ale nebojte, v podstatě se tam nemluví.

Ukecaný je naopak snímek The Red Letter, který si bere inspiraci z Bouře mečů, respektive z třetí série Hry o trůny. Hned v prvních sekundách rovnou dvě příběhové linie, mezi nimiž se pak až do konce zběsilým střihem přeskakuje. Dojde pochopitelně na obligátní rubačku, v níž osamělý válečník zcela bez respektu k proklamované realističnosti předlohy hrdinně poseká značnou přesilu nepřátel. Potěší alespoň pokus o úkladnou vraždu. Co se formy týče, nevybočuje Rudý dopis ničím z průměru.

Sbírku spíš slabších počinů zakončíme fanfilmem A Northern Story. Ten vypráví jednoduchý příběh dvou vazalů rodu Starků, kteří se vracejí ze znovudobyté pevnosti Deepwood Motte ke Dvojčatům. Doufají, že stihnou dorazit včas na svatbu lorda Edmura Tullyho. Naštěstí dorazí příliš pozdě a vyhnou se tak krvavým nožům Freyů a Lannisterů. Přesto jsou napadeni a musejí si probít cestu přes muže, kteří zradili krále Robba Starka. Krátký film je sice německy, k dispozici jsou však anglické a české titulky.

Předobrazy Hry o trůny. V čem se seriál inspiruje skutečnými událostmi

To už se ale dostáváme k těm kvalitnějším snímkům, jejichž zhlédnutí bychom přinejmenším některým fandům Západozemí i doporučili.

Asi pětiminutové video Tower of Joy zpracovává stejnou látku, jako Branovy vize v šesté sérii. Ukazuje poslední odpor rytířů Královské gardy a Eddardův slib Lyanně. Kuriozitou je, že vyšlo na YouTube ještě před premiérou příslušných epizod Hry o trůny. Obě adaptace Martinovy předlohy se ale dosti podobají takřka ve všech myslitelných ohledech – ser Arthur Dayne nicméně nešermuje dvěma meči, což asi potěší nejednoho vyznavače historických bojových umění.

Herec, kterému ve Hře o trůny zemřely už dvě postavy. A 8 dalších detailů, které vám zatím ušly

Choreografie samotných soubojů by pár úprav ještě snesla a herci se mohli víc snažit trefit ten správný přízvuk. Řež mezi seveřany a rytíři nicméně nezapře autentickou brutalitu. Zhlédnout ji můžete pouze v anglickém originále. Všechny dialogy však pocházejí z Martinových knih a nejsou krácené jako v seriálu. Proto fanfilm jistě potěší příznivce literární předlohy.

Ještě o kousek lepší je ale loňský prequelový minifilm The Wild Wolf. Ten pojednává o souboji mezi bratrem lorda Eddarda Starka Brandonem a Petyrem „Malíčkem“ Baelišem. Intrikán tehdy musel vzít meč do ruky, neboť chtěl získat ruku Catelyn Stark. Příběh se odehrává krátce před válkou Uchvatitele, v níž Targaryeny porazil a na Železném trůnu nahradil nový král Robert Baratheon.

Příběhově snímek čerpá z předlohy George R. R. Martina a ukáže známé postavy typu Petyra Baeliše a sourozenců Catelyn, Edmura a Lysy Tullyových za dnů jejich mládí. Českého diváka pak jistě potěší přítomnost titulků, byť ne zrovna nejlépe udělaných.

Pomyslnou zlatou medaili ale obdrží jiný fanfilm. Příběhu Benjena Starka se totiž podařilo zachytit atmosféru Západozemí lépe, než veškeré konkurenci. V sedmi minutách samozřejmě také nestihne zaujmout nějakým plnohodnotným dějem, jeho dialogy však přinejmenším dávají smysl a můžeme mluvit i o nějakých hereckých výkonech. Neméně se povedl i střih nebo kamera. Jedinou vadou na kráse tak zůstává, že snímek končí čistokrevným cliffhangerem.

Zvraty ve Hře o trůny: 10 šokujících překvapení, která nám seriál v minulých sériích nachystal

My jsme se ale i tak rádi nechali přesvědčit, že na motivy Hry o trůny může vzniknout i dosti kvalitní fanfilm.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor