Filmožrout: Fallout je skvělé pokračování Mission: Impossible, shodli se čeští i zahraniční kritici

1. 8. 2018 3 364×60 světlý/tmavý vzhled

Série Mission: Impossible snad ani nedokáže šlápnout vedle. Krom vlažně přijatého druhého dílu 58 % už více než dvacet let chrlí hit za hitem a nestárnoucí Tom Cruise   pokaždé ještě o chlup překoná své kaskadérské kousky z minula. No a podle shodného mínění českých i zahraničních recenzí se povedl i nejnovější díl.

František Fuka udělil rovnou 80 %, tedy o deset víc, než si odnesl pátý Národ grázlů 78 %. Chválí zejména perfektní akční scény a líbila se mu také postava agenta CIA v podání Henryho Cavilla  . Vadí mu naopak, že snímek trvá skoro dvě a půl hodiny. Vystřižení třiceti nebo čtyřiceti minut dialogů by mu prý vůbec neuškodilo.

Kvůli Mission: Impossible jsme málem neměli Gandalfa a Wolverina. 10 zajímavostí o špionské sérii

Souhlasí s ním i zahraniční server Hollywood Reporter, který si sice na začátku své recenze rýpl do scénáře, jedním dechem ale dodal, že je tentokrát akce naprosto šílená a tvůrci jsou na nejlepší cestě překonat úspěch předchozí pětky. Tvůrci prý perfektně využili Cruisovy touhy po nebezpečných kouscích či atraktivních lokalit typu Paříže. Musíme jenom varovat, že recenze obsahuje spoilery.

Těch se nemusíte bát na českém webu Moviezone, který nové Mission: Impossible napálil rovnou devítku. Fallout 90 % je prý jakousi druhou půlkou Národa grázlů a hned skoro od začátku začne sypat scény, které poputují rovnou do letošní topky. Vyzdvihl také výkon staronové Rebeccy Ferguson   a pochvaluje si, jak je poctivá realistická akce osvěžující v časech digitálních superhrdinských mlátiček.

Nejméně entuziasmu v dnešním Filmožroutovi projevily britské noviny Guardian, které přesto udělily solidní tři hvězdy z pěti. Fallout je prý stejně přihlouplý a překombinovaný jako ostatní díly. Zvlášť oproti původním seriálům se zápletky už tolik neobtěžují snahami přechytračit protivníka a sázejí více na prostou podívanou. Ta ale funguje, zejména pak v IMAXu. Povedla se také choreografie soubojů. Zamrzí prý naopak úbytek humoru.

Na serveru Fandíme Filmu chválí způsob, jakým Fallout pracuje s minulostí Ethana Hunta a s důsledky jeho činů. Dočkáme se solidní dávky překvapení a napětí, různých zvratů je ale prý možná až příliš mnoho a pro diváka bude problém je všechny stíhat sledovat. Nudit se ale nebudete ani okamžik a lepší dobrodružství letošek ještě nenabídl, takže si snímek vysloužil pěkných 90 %.

Megamysl a Já, padouch. Drtivý dopad a Armageddon. Nápadně podobné filmy, co vyšly krátce po sobě

Vůbec nejvýš, na rovných pět hvězd z pěti, šel ale magazín Empire. Nadšeně opěvuje herecké obsazení či scény prohlubující charaktery postav, nejvíc superlativů si ale pochopitelně schoval pro již nesčetněkrát zmíněnou akci. Tvůrci prý zase překonali sami sebe, příště to prý ale už budou mít pekelně těžké.

Kinobox chválí hlavně scénu s helikoptérami, stěžuje si naopak na nevítanou předvídatelnost jistého dějového zvratu. Kvalitativním vrcholem je pak zhruba posledních 30 minut. I ty si ale užijí především fandové série či žánru, neboť pro ostatní bude předchozí dvouhodinová stopáž nejspíš až příliš dlouhá. Přesto nakonec Fallout dosáhl na hezkých 83 %.

Který film si vyžádal nejvíce obětí? 10 nejnebezpečnějších snímků všech dob

Neméně krásně pak vypadají i čísla z velkých databází a agregátorů. Na Rotten Tomatoes se film líbí 97 % kritiků a 92 % diváků. Kritikové průměrně hodnotili 8,4 body z 10, zatímco diváci dokonce 4,5 body z 5. Na Metacriticu pak udělují 86, respektive 8,6 a konečně IMDB ukazuje krásných 8,5 hvězdy. Proti starším číslům z víkendu jde sice o lehký pokles hodnocení, přesto je ale snad každému jasné, že z Falloutu bude obří hit.

Přidaly se navíc už i první reakce na ČSFD, kde si v době psaní tohoto článku šestá Mission: Impossible držela 90 %. To nám rozhodně zní jako doporučení!

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor