Filmožrout: Druzí Úžasňákovi se nevyrovnají jedničce, patří ale mezi nejlepší sequely od Pixaru

2. 8. 2018 2 589×17 světlý/tmavý vzhled

Pixar vcelku pravidelně střídá originální snímky s pokračováními těch starších. No a protože loni přišel s úspěšnou novinkou Coco 87 %, letos uvedl do kin druhý díl legendárních Úžasňákových 87 %. My vám dnes prozradíme, co si o filmu myslí čeští a zahraniční kritici a jakého přijetí se dočkal u diváků.

Začneme recenzí Jana Vargy z Film Spotu, která nijak zvlášť nadšeně nevyznívá. Úžasňákovi 2 působí až příliš jako odvar původního snímku, nereflektují vývoj superhrdinského žánru a mnoho nápaditosti nepředvedli ani v akčních scénách. Naopak stále excelují sympatické, promyšlené postavy a nešetří humorem, byť občas trochu prvoplánovým. Dobře se poslouchá i hudba Michaela Giacchina  . Film si nakonec odnesl 70 %.

Opožděná pokračování. 10 filmů, které musely čekat na pokračování někdy i čtvrt století!

Podle Hollywood Reporteru jsou noví Úžasňákovi dostatečně úžasní. Za čtrnáct let čekání prý stáli, byť za předchůdcem pokulhávají. Projevuje se to třeba v akčních scénách, které jsou prý zbytečně protahovány jen pro efekt, což se v jedničce nestávalo. Podařilo se ale zachovat klíčové prvky série – rodinné vztahy hlavních postav, napůl retro a napůl futuristickou atmosféru či hlubokou zásobárnu důvtipu.

Na severu Fandíme Filmu sice přiznávají, že někteří fanoušci budou nepříliš originálním dějem nejspíš zklamáni, zároveň ale pochválili hudbu, střih, režii a v neposlední řadě i akci, za kterou by se prý nemuseli stydět ani X-Men nebo Avengers. Funguje prý i myšlenkový přesah a snímek si tak nejspíš užijí i ti, kteří s kultovní jedničkou zatím neměli tu čest. Hodnotilo se 80 %.

Úžasňákovi: Původně se jmenovali jinak a Syndrom ani nebyl padouchem

Britský Independent chválí břitký scénář a velmi kvalitní práci dabérů. Svět se z nových Úžasňákových sice nezboří, stále jde ale o živou, duchaplnou zábavu s trochou satiry, které se strefuje do naší posedlosti obrazovkami. Snímek také dokazuje, že Pixar stále neztratil ani špetku své magie. Superhrdinská rodinka si odnesla pěkné čtyři hvězdičky z pěti.

Ještě výš, na 95 % se vyšplhalo skóre v recenzi českého serveru Na Filmu. Ta chválí tempo, kterým film odsýpá, humor, který nezabředává do infantilnosti a prohlašuje, že jsou Úžasňákovi 2 jedním z nejlepších filmových pokračování a strčí do kapsy i leckterou marvelovku. Palec nahoru si vysloužil i český dabing.

Nejvyšší skóre – totiž pět hvězd z pěti – ale novinka dostala v recenzi serveru Digital Spy. Ten přiznává, že se novinka velmi výrazně inspiruje dějovou linií svého předchůdce, údajně ale dokáže často překvapit a funguje natolik dobře, že jí podobnost odpustíte. Napínavá a zábavná dvouhodinová jízda je prý zatím tím nejlepším, co letos superhrdinský žánr vyplodil.

Český server Červený koberec pak udělil 85 %. Na snímku prý poznáte pokrok, který prodělala animace, zejména co se týče látky nebo miminkovské mimiky Jack-Jacka. Chytlavý Giacchinův soundtrack si budete broukat i po odchodu z kina a vydařil se i záporák, byť na Syndroma z jedničky pořád ještě kousek ztrácí.

Když jeden kostým nestačí. 10 herců, kteří ztvárnili dva a více superhrdinů

No a na závěr tradičně shrnutí reakcí na filmových databázích a agregátorech kritických hodnocení. Na Rotten Tomatoes mají Úžasňákovi velmi pěkných 93 % pozitivních reakcí kritiky a 87 % pozitivních reakcí diváků. Průměrné hodnocení se v obou případech pohybuje okolo osmi bodů z deseti. V týchž hodnotách se pohybuje divácké i kritické hodnocení na Metacriticu.

Skóre 8,1 hvězdy z 10 pak hlásí i celosvětová IMDB, domácí ČSFD pak šla dokonce na 87 % (i když po oficiální premiéře ještě hodnocení zpravidla krapet klesne). Zjevně tedy není sporu, že se Úžasňákovi 2 opravdu povedli.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Když jeden kostým nestačí. 10 herců, kteří ztvárnili dva a více superhrdinů

25. 10. Aleš 1171

Opožděná pokračování. 10 filmů, které musely čekat na pokračování někdy i čtvrt století!

28. 9. Aleš 1135

Jak donutíte lva řvát? Loga filmových studií skrývají mnohá tajemství

22. 10. Aleš 126

Úžasňákovi 2 vládnou Americe, s půl miliardou jsou nejúspěšnějším animákem

10. 7. Aleš 123

Povíme, proč se data premiér mezi Spojenými státy a dalšími zeměmi liší i o měsíce

12. 7. Aleš 1119

Co bylo na disku v Matrixu a proč je Snape princem dvojí krve? 7 otázek z filmů, které mají odpovědi

Dnes Aleš

Star Wars: Liam Neeson prozradil, zda si někdy měl zopakovat roli. Na nové filmy už nekouká

Včera Aleš 111

Vrátí se Joker, kterého jste už asi nečekali. Jareda Leta uvidíme ve Snyder Cutu

Včera Aleš 150

Šílený Max, Transformers, Blade Runner: Drobné detaily, díky kterým jsme se do filmů hloub ponořili

Včera Aleš 16

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141199

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 17750

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 5346