Filmožrout: Druzí Úžasňákovi se nevyrovnají jedničce, patří ale mezi nejlepší sequely od Pixaru

2. 8. 2018 2 119×17 světlý/tmavý vzhled

Pixar vcelku pravidelně střídá originální snímky s pokračováními těch starších. No a protože loni přišel s úspěšnou novinkou Coco 87 %, letos uvedl do kin druhý díl legendárních Úžasňákových 87 %. My vám dnes prozradíme, co si o filmu myslí čeští a zahraniční kritici a jakého přijetí se dočkal u diváků.

Začneme recenzí Jana Vargy z Film Spotu, která nijak zvlášť nadšeně nevyznívá. Úžasňákovi 2 působí až příliš jako odvar původního snímku, nereflektují vývoj superhrdinského žánru a mnoho nápaditosti nepředvedli ani v akčních scénách. Naopak stále excelují sympatické, promyšlené postavy a nešetří humorem, byť občas trochu prvoplánovým. Dobře se poslouchá i hudba Michaela Giacchina  . Film si nakonec odnesl 70 %.

Opožděná pokračování. 10 filmů, které musely čekat na pokračování někdy i čtvrt století!

Podle Hollywood Reporteru jsou noví Úžasňákovi dostatečně úžasní. Za čtrnáct let čekání prý stáli, byť za předchůdcem pokulhávají. Projevuje se to třeba v akčních scénách, které jsou prý zbytečně protahovány jen pro efekt, což se v jedničce nestávalo. Podařilo se ale zachovat klíčové prvky série – rodinné vztahy hlavních postav, napůl retro a napůl futuristickou atmosféru či hlubokou zásobárnu důvtipu.

Na severu Fandíme Filmu sice přiznávají, že někteří fanoušci budou nepříliš originálním dějem nejspíš zklamáni, zároveň ale pochválili hudbu, střih, režii a v neposlední řadě i akci, za kterou by se prý nemuseli stydět ani X-Men nebo Avengers. Funguje prý i myšlenkový přesah a snímek si tak nejspíš užijí i ti, kteří s kultovní jedničkou zatím neměli tu čest. Hodnotilo se 80 %.

Úžasňákovi: Původně se jmenovali jinak a Syndrom ani nebyl padouchem

Britský Independent chválí břitký scénář a velmi kvalitní práci dabérů. Svět se z nových Úžasňákových sice nezboří, stále jde ale o živou, duchaplnou zábavu s trochou satiry, které se strefuje do naší posedlosti obrazovkami. Snímek také dokazuje, že Pixar stále neztratil ani špetku své magie. Superhrdinská rodinka si odnesla pěkné čtyři hvězdičky z pěti.

Ještě výš, na 95 % se vyšplhalo skóre v recenzi českého serveru Na Filmu. Ta chválí tempo, kterým film odsýpá, humor, který nezabředává do infantilnosti a prohlašuje, že jsou Úžasňákovi 2 jedním z nejlepších filmových pokračování a strčí do kapsy i leckterou marvelovku. Palec nahoru si vysloužil i český dabing.

Nejvyšší skóre – totiž pět hvězd z pěti – ale novinka dostala v recenzi serveru Digital Spy. Ten přiznává, že se novinka velmi výrazně inspiruje dějovou linií svého předchůdce, údajně ale dokáže často překvapit a funguje natolik dobře, že jí podobnost odpustíte. Napínavá a zábavná dvouhodinová jízda je prý zatím tím nejlepším, co letos superhrdinský žánr vyplodil.

Český server Červený koberec pak udělil 85 %. Na snímku prý poznáte pokrok, který prodělala animace, zejména co se týče látky nebo miminkovské mimiky Jack-Jacka. Chytlavý Giacchinův soundtrack si budete broukat i po odchodu z kina a vydařil se i záporák, byť na Syndroma z jedničky pořád ještě kousek ztrácí.

Když jeden kostým nestačí. 10 herců, kteří ztvárnili dva a více superhrdinů

No a na závěr tradičně shrnutí reakcí na filmových databázích a agregátorech kritických hodnocení. Na Rotten Tomatoes mají Úžasňákovi velmi pěkných 93 % pozitivních reakcí kritiky a 87 % pozitivních reakcí diváků. Průměrné hodnocení se v obou případech pohybuje okolo osmi bodů z deseti. V týchž hodnotách se pohybuje divácké i kritické hodnocení na Metacriticu.

Skóre 8,1 hvězdy z 10 pak hlásí i celosvětová IMDB, domácí ČSFD pak šla dokonce na 87 % (i když po oficiální premiéře ještě hodnocení zpravidla krapet klesne). Zjevně tedy není sporu, že se Úžasňákovi 2 opravdu povedli.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor