Infinity War: Zemřel Loki doopravdy, nebo svou smrt jenom nafingoval? Zkoumáme fandovskou teorii

7. 8. 2018 27 582×3163 světlý/tmavý vzhled

Takřka ihned po smrti Lokiho na začátku letošních Avengers 88 % se vynořila spousta fanouškovských teorií, které vysvětlují, že šlo jen o další vychytralou lest boha klamu. Pro toto tvrzení existuje mnoho zajímavých argumentů, neméně jich ale najdeme i u obhájců protinázoru. Rozhodli jsme se je proto zhodnotit a srovnat.

Útok na Thanose byl hloupý

Proč by Loki útočil na Šíleného titána přímo? Mnohým fanouškům přijde, že pokus boha klamu o zákeřné bodnutí není tak úplně konzistentní s jeho charakterem. Opravdu si myslel, že může Thanose zranit dýkou, když arcipadouch vládl rukavicí se dvěma Kameny nekonečna?

Avengers 4: Co se stane s jednotlivými hrdiny a kteří budou ve vesmíru MCU dál pokračovat?

Inu, těžko říct. Thanos Lokiho znal a pravděpodobně by si dal pozor na jeho případné úklady. Krom toho byl Loki nejspíš v tu chvíli docela zoufalý. Věděl, jaké nebezpečí hrozí jeho bratrovi a obyvatelům nejen celé Země, ale rovnou celého vesmíru. Musel také improvizovat, protože jeho původní plán s útokem Hulka nezafungoval.

Zapomenout také nesmíme, že se Loki ani v minulosti nevyhýbal přímé konfrontaci a napadl i bytosti silnější, než je sám. Bojoval se svým bratrem na konci prvního Thora 74 % a potom znovu v Avengers 83 %. V Ragnaroku 81 % se pak třeba krátce střetl s Valkyrií, která brzy zkrotila jeho přehnané sebevědomí. V Lokim se zkrátka sváří lstivost a arogance.

A nakonec ještě poslední, naše spekulativní vysvětlení. Thanos má strašně rád svou vysněnou rovnováhu, že? A co asi provede, když zajme dva mocné bratry, bohy z Asgardu? Jednoho zabije. Co když Loki zaútočil čistě proto, aby Thor mohl žít? Hrdinská oběť by skvěle zakončila jeho příběh a dávala by smysl i logicky, neboť bůh hromu zjevně má větší šanci Thanose zastavit.

Loki je pravák, ale na Thanose zaútočil levačkou

Pozorní fandové si také všimli, že Loki v prvních Avengers nosí své žezlo v pravé ruce. V Infinity War však Thanose napadne tou levou. Nemohlo by jít proto jen o zrcadlový odraz boha klamu, iluzi, která měla Šíleného titána obelstít?

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Popravdě, nejspíš ne. Loki bojuje dýkou i v Temném světě 73 %, kde si ji střídavě přehazuje z ruky do ruky. V Ragnaroku pak navíc vidíme, že zvládá i dvě tyto zbraně zároveň.

Tom Hiddleston je na fotkách z natáčení Avengers 4

Ano, to je pravda. Jenomže se objevil ve scéně, která velice nápadně připomíná bitvu o New York z prvních Avengers (a dokonce na sobě má modřiny a drobná poranění, která tehdy jeho Loki utržil). Tudíž je nejspíš mnohem pravděpodobnější, že se jedná o flashback, cestování časem nebo rekonstrukci vzpomínek za pomoci přístroje Tonyho Starka, který má prý ve filmu hrát důležitou roli.

Pokud Loki zemřel, proč se mu nevrátila podoba ledového obra?

Pro ty, kteří si už nepamatují děj prvního Thora: Loki není Asgarďan. Loki je ledový obr a několikrát jsme viděli, jak se vrátil do své skutečné podoby. Neměl by ji ale získat zpět poté, co ho Thanos zabije? Protože se to nestalo, existuje přece možnost, že šlo jenom o Lokiho iluzi, nebo snad ne?

Potíž je v tom, že nemáme žádnou představu o tom, jak funguje magie měnící Lokiho podobu. Zjevně slábne, když se bůh klamu dostává do kontaktu s artefakty svého lidu. Nezmizela ale po smrti Odina, který v prvním filmu vypadá, že je za ni zodpovědný.

Nezapomeňte také, že Thora Lokiho smrt přesvědčila, i když o kouzlu skrývající bratrovu skutečnou podobu věděl.

Nepřeměnil se Loki v Hulka a nenechal se poslat na Zemi?

Jedna z teorií zachází ještě dál a tvrdí, že Loki ve skutečnosti unikl z lodě díky Heimdallovi, který ho odeslal na Zem v podobě Bruce Bannera. Důkazem má být mimo jiné to, že se hrdina nikdy nezmění v Hulka. Autoři teorie se dokonce vypořádali s faktem, že se Banner snaží změnit v Hulka i v relativním soukromí Tonyho zbroje. Prý to celé hraje na mikrofon, který je uvnitř zabudovaný.

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

To už je ale podle nás dost přitažené za vlasy – nemyslíme, že zrovna tohle bude vaše priorita, když bojujete o život. Sami tvůrci navíc nepřímo potvrdili, že je Banner v Infinity War skutečně Banner, protože rozebírali jeho napjatý vztah s Hulkem ve filmu. I kdyby byla ve výše zmíněných bodech skryta špetka pravdy, tato konkrétní hypotéza je takřka určitě mylná.

Co si myslíme my: Loki je mrtvý

Vzato kol a kolem, podle nás zní daleko nejpravděpodobněji, že jsou už dny Lokiho vychytralých lstí u konce. Jeho postava prošla v Ragnaroku značným vývojem, který Infinity War docela hezky završuje a Marvel už navíc smrt této postavy zfalšoval dvakrát, takže by to tentokrát působilo dost lacině – a zpětně by to ubralo na síle scéně, která všem divákům ukázala, jak nebezpečný Thanos je.

Z hlediska příběhu je to zkrátka prakticky jediné možné vysvětlení a ve filmu chybí zjevné náznaky toho, že by měly události proběhnout jinak. Sám Šílený titán navíc zjevně tak trochu na kameru vysvětlí, že tentokrát se bude umírat doopravdy.

Pokud jste článek dočetli až sem, děkujeme vám za trpělivost a jako bonus přikládáme video, v němž herec Tom Hiddleston   vzpomíná na všechna ta léta, kdy hrál Lokiho. Pokud umíte anglicky, za zhlédnutí stojí celé. V opačném případě mrkněte alespoň na unikátní záběry z konkurzu na roli Thora, kterou chtěl Tom původně získat.

Jak se vám líbí jako bůh hromu?

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (3 komentáře)