Barbar Conan: Vysvětlíme, jak se zrodil svalnatý Cimmeřan a kde ho příště uvidíme

14. 8. 2018 6 943×227 světlý/tmavý vzhled

Dílo J. R. R. Tolkiena   je mnohými právem považováno za základní kámen, na němž později vyrostl populární žánr fantasy. Existují ale i další díla z první poloviny dvacátého století, která by mohla s Pánem prstenů o titul nejzásadnější žánrové série soutěžit. Třeba takový barbar Conan se poprvé ukázal dobrých pět let před prvním vydáním Hobita.

S příběhy ze Středozemě sdílí dobrodružná sága Roberta E. Howarda řadu podobností. Je například také zasazen do fiktivní minulosti našeho světa a vypráví o mýtickém věku, kdy tu vedle lidí stále ještě žily nejrůznější příšery a temnými chrámy dosud protékala magie.

Zavedu úzké větrací šachty a nebudu se měnit v hada, protože to nepomáhá. 100 pravidel pro záporáky

Právě ta představovala spolu s akčními scénami zásadní ingredienci Conanových eskapád. Vznikl tak subžánr fantastiky, který později dostal jednoduché a trefné pojmenování sword and sorcery, tedy meč a magie. V něm se příliš nesetkáme s hrdinskými cestami, které mají zachránit svět před pádem do temnoty – děj se točí okolo daleko přízemnějších motivací typu moci, zlata či krásných žen (v libovolné kombinaci).

Kdyby se ale Conan k těmto svým cílům jen tupě prosekával skrz zástupy nepřátel, jeho dobrodružství by si asi nikdy nezískala svou popularitu. Barbar vládne také až nadlidskou hbitostí a skvělými reflexy, které jej předurčily ke kariéře zloděje. Ta tvoří velmi zásadní kapitolu jeho životního příběhu a obohacuje ho o překážky, s nimiž pouhá fyzická síla nic nesvede.

Proto je trochu škoda, že právě tuto část Conanových příběhů filmové adaptace (s čestnou výjimkou té úplně první z roku 1982) obvykle zcela vypouštějí.

Třetí významná hrdinova role během života byla královská. Cimmeřanův potulný život totiž skončil na královském trůně, který barbar získal poměrně jednoduše – prosekal si k němu cestu. Proti mnohým očekáváním se ukázal jako schopný vládce, pod jehož rukama říše prosperovala.

10 herců, které díky Hře o trůny vidíme častěji. A jeden, který kvůli seriálu skončil

Zatímco zlodějskou a žoldnéřskou Conanovu kariéru zpracoval spisovatel Robert E. Howard skrze krátké povídky, o hrdinových královských útrapách napsal rovnou jediný román v celé série.

Jmenuje se Hodina draka a začíná porážkou Conanova vojska temnými kouzly vzkříšeného černokněžníka z dávnověku, který barbara následně zajme a uvězní. Cimmeřan však prchne, procestuje značnou část světa při hledání mocného artefaktu a následně sestaví novou armádu, přičemž se v příběhu objeví řada starých známých míst a postav z celého hrdinova života.

Po Howardově tragické smrti se pak Conanových příběhů chopili (mimo jiné i čeští), kteří dál Cimmeřanovu mytologii rozšiřovali v následujících letech a desetiletích.

Barbarova dobrodružství byla hned několikrát adaptována. První a pravděpodobně dodnes nejpopulárnější filmová verze 75 % se objevila v roce 1982 a poprvé představila v titulní roli Arnolda Schwarzeneggera  . Jeho úhlavního nepřítele Thulsu Dooma si střihl James Earl Jones   a dění na plátně doprovodil skvělý soundtrack Basila Poledourise.

Arnie ve filmu zakousl skutečného supa (byť mrtvého) a sám se málem stal kořistí agresivních psů, kteří byli při natáčení použiti. Herečka Sandahl Bergman   zase během šermířského souboje málem přišla o kus prstu, protože musela vzhledem ke své výšce natáčet kaskadérské kousky své postavy.

Při takových obětech ze strany tvůrců není divu, že úspěch snímku záhy vedl k pokračování. To ale vyměnilo jak režiséra, tak scénáristu a s nimi zadními vrátky utekla i většina zábavy. Dvojka ságu pohřbila na několik desetiletí, než došlo v roce 2011 k pokusu o vzkříšení s novým Conanem, kterého si tentokrát zahrál Jason Momoa  .

Oblíbené filmy slavných herců: Arnold Schwarzenegger má rád Titanic, Megan Fox zase Pána prstenů

Reakce fanoušků nebyly vůbec pozitivní a snímek propadl. Recenze pranýřovaly zejména toporné výkony mnohých herců, přílišné spoléhání se na CGI a 3D v akčních scénách, ale také dialogy a scénář.

Následně se tak začalo mluvit o možném návratu Schwarzeneggera, který by si zahrál starší verzi své populární postavy ve filmu Legend of Conan  , dost možná inspirovaném právě hrdinovou královskou kariérou z předlohy. Barbara se ujal scénárista a producent Chris Morgan  , který se ale nakonec nedokázal dohodnout se studiem a z plánů tak sešlo.

Momentálně to tudíž vypadá, že se Conan vrátí nejdříve v připravovaném seriálu z produkce Amazonu, o jehož oznámení jsme informovali letos v únoru. Cimmeřanova dobrodružství tudíž ještě skoro určitě nejsou u konce a jeden z otců žánru fantasy si přeci jen najde cestu, přinejmenším tedy na naše obrazovky.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)  

Terminátor: Temný osud ukázal nové fotky. Vrací se na nich i Arnold Schwarzenegger

5. 4. Aleš 3348

Příběh starého Conana je skvělý nápad, myslí si stále Arnold Schwarzenegger

9. 3. Aleš 337

Terminátor: Pracovní název je Dark Fate, filmu podle Camerona možná i zůstane

11. 2. Aleš 277

Postradatelní se chystají k návratu. Natáčení čtvrtého dílu má prý začít v srpnu

7. 3. Aleš 235

„Všude tam, kam dopadá slunce, je naše království.“ První teaser Lvího krále je plný nostalgie

23. 11. Aleš 228

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 91

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: