Bavily nás, ale v kinech propadly. 8 dobrých filmů, které mnoho neutržily

16. 8. 2018 11 043×527 světlý/tmavý vzhled

Kvalitní film si své publikum zpravidla najde. Někdy to ale trvá dost dlouho a tržby z prvních několika víkendů v kinech nedopadnou ani zdaleka tak hezky, jak by si autoři jistě přáli. Dnes se mrkneme právě na snímky, jimž se po finanční stránce příliš nedařilo, přestože podle nás za návštěvu kina stojí.

1) Železný obr 85 %

Éra 2D animáků se v Hollywoodu pomalu chýlila ke konci. Úspěch Příběhu hraček totiž v mnohých studiích probudil zájem o zbrusu nové 3D snímky a do kin tudíž mířili všichni ti Mravenci Z 78 % a Životy brouka 75 %. Režisér Brad Bird   ale svůj příběh o obřím robotovi z vesmíru natočil ještě za pomoci starší technologie.

Poznali jste je po hlase? 8 slavných herců, 4 moderátoři a jejich méně známé role v animácích

To ale pravděpodobně nebyla hlavní příčina neúspěchu Železného obra. Za tu bývá často označována špatná marketingová strategie a také vnitřní potíže ve Warner Bros. Snímek nevydělal v kinech zpět ani půlku svého rozpočtu, kritici si jej ale zamilovali a postupem času si i díky vydání na discích a promítání v televizi získal kultovní status.

2) Scott Pilgrim proti zbytku světa 71 %

Režisér Edgar Wright   netočí tak úplně typické filmy. Zatímco ale třeba jeho Baby Driver 72 % dokázal komerčně uspět a dobře se vedlo i populární Cornetto trilogii, se Scottem Pilgrimem se talentovaný tvůrce tak docela netrefil. Akční dobrodružná komedie se střelenou zápletkou zkrátka širší publikum nezaujala.

Recenze vyzněly převážně příznivě a snímek si s odstupem času vede hezky i na nejrůznějších filmových databázích. Podle dat serveru Box Office Mojo ale Scott Pilgrim v kinech nasbíral jen necelých 48 milionů dolarů oproti šedesátimilionovému rozpočtu (do něhož se mimochodem ještě nepočítají značné marketingové náklady).

3) Steve Jobs 68 %

Člověk by řekl, že se filmu podle scénáře Aarona Sorkina   s Michaelem Fassbenderem   v hlavní roli ani nemůže v kinech vést špatně. Steve Jobs ale v kinech utržil jen o zhruba čtyři miliony více, než činil jeho rozpočet. Paradoxně tak z komerčního hlediska skončil hůře, než konkurenční snímek s Ashtonem Kutcherem   v hlavní roli, který příliš nezaujal ani diváky, ani kritiky.

4) Blade Runner 2049 74 %

Jediný z filmů v tomto žebříčku, který vyšel už během existence našeho webu, se dočkal vesměs velmi spokojených reakcí. Ty se ale naneštěstí nepromítly do komerčního úspěchu a sequel kultovní sci-fi o lidech a replikantech vydělal „pouhých“ 260 milionů dolarů. Stál přitom zhruba 150 a spoustu peněz pak ještě spolkla reklama, takže je z finančního hlediska považován za zklamání.

Je Deckard replikant? Pokusili jsme se dát dohromady nové informace z Blade Runnera 2049

Režisér jedničky Ridley Scott   jeho horší tržby připisuje na vrub přílišné délce filmu. Údajně by z něj vystřihl celou půlhodinu.

5) Vykoupení z věznice Shawshank 95 %

Ano. Snímek, který obdržel na ČSFD vůbec nejvyšší divácké hodnocení ze všech, to během své cesty kiny neměl ani trochu jednoduché. Inspirativní příběh neprávem odsouzeného vězně, který přesto neztrácí naději, sice nadchl nespočet diváků po celém světě, vydělal ale jen tři miliony nad svůj spíš skromný pětadvacetimilionový rozpočet.

Za vlažné přijetí mohla zejména tuhá konkurence. Darabontovo   drama totiž soupeřilo se Zemeckisovým   Forrestem Gumpem 95 % a také s Pulp Fiction 91 % režiséra Quentina Tarantina  .

6) Čaroděj ze země Oz 78 %

Bezpochyby nejslavnější adaptace slavného příběhu L. Franka Bauma, která šla do kin v roce 1939, je zejména v anglicky mluvících zemích pro diváky dodnes málem povinností. V době premiéry se ale do sálů zrovna nehrnuli a promítání vyústila ve ztrátu zhruba milionu tehdejších dolarů.

Naštěstí ale došlo po nějaké době k oživení zájmu o snímek a ten si postupem času vydobyl svůj dnešní kultovní charakter.

7) Speed Racer 65 %

Akční jízda od Wachowských plná nindžů a zběsilého závodění zůstala dle našeho subjektivního názoru krapet nedoceněna. Sice rozhodně nedosahuje třeba kvalit takového Matrixu, suverénně ale překonává třeba pozdější skoro nekoukatelnou sci-fi Jupiter vychází 49 %. Speed Racer prostě jedno oddechové zhlédnutí snese.

Neprávem zavržení. 7 filmů, které si opravdu zaslouží druhou šanci

Proto je trochu škoda, že propadl – a to hodně, hodně drsně. Stál 120 milionů a zpátky přinesl sotva 90. Nemůžeme se zbavit dojmu, že je to trošku škoda.

8) Enderova hra 70 %

A na stejného ďáblova advokáta si zahrajeme i v případě posledního dnešního filmu, Enderovy hry. Rozumíme rozhořčení fandů předlohy nad tím, že scénář osekal knihu o celou jednu kriticky důležitou dějovou linku a spoustu zásadních momentů, stojíme si však za názorem, že se Cardovo dnes již klasické literární dílo správně ani natočit nedá.

A Enderova hra se snažila. Asa Butterfield   a Harrison Ford   v ústředních rolích nezklamali a soundtrack Steva Jablonskiho   si občas pouštíme dodnes. Většině diváků to ale nestačilo a tržby proto překonaly cenu produkce o pouhých 15 milionů dolarů.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (5 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: