Filmové mýty: Mrtvola vás prý ochrání před zastřelením a v tekutých píscích se utopíte

28. 8. 2018 11 181×2104 světlý/tmavý vzhled

Filmy nás často klamou a většinou je to z dobrého důvodu. Svět za plátnem totiž musí diváka především zaujmout a zabavit a tomu občas stojí důraz na realističnost v cestě. My jsme dnes vybrali několik častých klišé, která nás baví a která vidíme obzvlášť často.

Na nákupech

Jste postava ve filmu a vydáváte se do města sehnat nějaké potraviny? Pak se rozhodně nesmíte zapomenout někde stavit pro bagetu, popřípadě si někde sehnat kořenovou zeleninu, která pak bude z vašeho papírového pytlíku dramaticky vyčuhovat. Jak jinak by měl přece divák poznat, že jste byli nakupovat jídlo?

Hlavně nenápadně

Všichni padouši potřebují ve svém temném sídle důkladnou ventilaci – pokud by vzduch neustále necirkuloval, asi by se jim těžko vymýšlely jejich překombinované plány. Šachty musí mít vždy alespoň takovou velikost, aby se do nich mohl vecpat ten nejméně prostorově výrazný hrdina, nikdy neobsahují žádné překážky či zúžená místa a sluší se je obalit kompletní zvukovou izolací, aby mohl vetřelec proniknout dovnitř nedetekován.

Zavedu úzké větrací šachty a nebudu se měnit v hada, protože to nepomáhá. 100 pravidel pro záporáky

Ventilace také samozřejmě vždy vede na každé důležité místo, kam se hrdinové potřebují nezbytně dostat.

Pozor na tekoucí písky!

To se takhle bezstarostně procházíte po poušti, když vám zničehonic uvízne noha v zemi. Pohyblivé písky vás začnou vsávat a čím víc se snažíte uniknout, tím hůř se boříte do jejich objetí. Nakonec vám pod povrchem zmizí i hlava a potom se bídně udusíte.

Ve skutečnosti je velmi těžké až nemožné utonout podobným způsobem v tekoucím písku. Nebezpečí vám ale může hrozit, pokud jste uvězněni někde na pláži a přijde příliv.

Mluv s ním, ať ho zaměříme!

Když se padouch skrývá na neznámém místě, stačí mu zavolat a udržet ho na drátě tak dlouho, aby stačili policisté zaměřit jeho lokaci. Na připojeném displeji se mezitím v reálném čase dramaticky upravuje digitální mapa podle toho, jak moc už stopování pokročilo. V době, kdy stačí zapnout GPS a o své poloze se dozvíte v řádu sekund působí takový způsob pátrání po záporákovi přinejmenším trochu směšně.

Ještě tohle jsem ti chtěl říct…

Jasně, schytat smrtelné zranění nebo chytit nevyléčitelnou chorobu není právě fajn. Pokud jste ale důležitá filmová postava, nemusíte se bát – nesete-li důležité poselství nebo potřebujete-li se jen dojemně rozloučit se svými nejbližšími, dostanete na to zajisté všechen potřebný čas. V půlce věty nebo dokonce slova se přece neumírá, filmová smrtka má dost slušnosti a dokáže ještě ten moment vydržet.

Kapuce a sluneční brýle

The MCU "not-a-superhero" starter pack from r/marvelstudios

Vlastní filmovou hloupost už dokázal stvořit i superhrdinský svět Marvelu. Pokud se některý člen Avengers potřebuje přechodně uchýlit do anonymity, stačí mu sehnat si kšiltovku a černé brýle. Ve světě, kde organizace S.H.I.E.L.D. buduje létající letadlové lodě a Tony Stark už roky vlastní průhledný smartphone totiž z nějakého důvodu neexistuje software pro rozpoznávání tváří, který by si s tak důmyslným přestrojením poradil.

Arzenál scénáristů: 5 příběhových triků, které na nás filmaři často vytahují

Členové televizního týmu Defenders to mají ještě jednodušší. Jak si všiml jistý uživatel Redditu, coby přestrojení poslouží těmto hrdinům jenom naprosto obyčejná mikina s kapucí.

Voňavé přistání

Vyhodili vás právě uprostřed napínavé bitky z okna? Nemusíte se obávat zlomených kostí, dopadnete totiž přímo do měkké hromady pytlů s odpadky. Ve filmových městech totiž naštěstí popeláři neplní svou práci právě nejsvědomitěji, a tak se vždycky nahromadí dostatečné množství zapáchající záchrany přímo na ulici.

Filmy vás klamou, historie vrací úder! Meče nezvoní, když je tasíte a klapot kopyt dělají kokosy

Na vaše případné bezpečí navíc myslí i všichni další lidé, neboť nikdy nevyhazují tvrdé, ostré nebo jiným způsobem nebezpečné předměty.

Stačí rána do nádrže!

Pokud se jako filmová postava dostanete to automobilové honičky a potřebujete se zbavit svých nepřátel, zkuste jim střílet do nádrže. Stačí pár ran z pistole, auto exploduje, a ještě se přitom několikrát otočí ve vzduchu. Samozřejmě ale jenom na filmovém plátně – střílení do nádrže testovali třeba populární Bořiči mýtů 80 % a došli k závěru, že je podobný scénář velice nepravděpodobný.

Mrtvola jako štít

Hrdina, který se octne pod nepřátelskou palbou, mívá často jen jedinou možnost. Ze země sebere tělo svého mrtvého kamaráda či protivníka a odrovná padouchy jednoho po druhém, zatímco se kryje tímto provizorním štítem. Pokud byste něco podobného zkusili ve skutečnosti, ze všeho nejpravděpodobněji budete během chvilky stejně tuzí jako mrtvola, kterou ke svému kousku použijete.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)  

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

27. 9. Daniel 51043

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

17. 7. Aleš 71008

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

15. 3. Aleš 2914

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

29. 4. Aleš 2859

Šílený Max: Režisér George Miller pracoval na jednotce intenzivní péče, aby zaplatil svůj film

30. 3. Aleš 34

Logan: 7 zajímavostí o posledním Wolverinově filmu. Mohli jsme zahlédnout mrtvé X-Men

29. 3. Aleš 57

Watchmen: Režisér Zack Snyder si ve svém superhrdinském snímku zahrál malou roli

26. 3. Aleš 21

Život Briana: S nahatým hercem byly problémy, tvůrci použili kulisy ze seriálu o Ježíšovi

25. 3. Aleš 13

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 10607

To nejzajímavější z tohoto týdne: