Harry Potter: Seřadili jsme učitele obrany proti černé magii od nejhoršího po nejlepšího

Datum vydání 4. 9. 2018Shlédnutí 31 453×Názory k tématu8Sdílení článku181Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Začal školní rok a premiéra nových Grindelwaldových zločinů   ze světa Harryho Pottera se pomalu blíží. Nadešel proto čas osvěžit si znalosti světa čar a kouzel – a kam jinam se v těchto dnech vydat, než do bradavické školy? Tam se rok co rok mění učitelé Obrany proti černé magii. Nás proto zajímalo, který z nich byl vlastně v průběhu Harryho školní docházky pedagogicky nejúspěšnější.

8) Amycus Carrow

Nejhorší učitel se v Bradavicích rozhodně ukázal v Relikviích smrti. Školu tehdy v podstatě ovládli Voldemortovi přisluhovači a obrana proti černé magii se změnila ve výuku černé magie. Proti studentům Carrow klidně používal kletbu Cruciatus a dokonce nutil starší z nich, aby ji sami sesílali na své spolužáky.

Harry Potter: 7 největších kontroverzí okolo čarodějnické série

Jmenovat smrtijeda učitelem obrany proti černé magii je zkrátka něco jako udělat kozla zahradníkem.

7) Quirinus Quirrell

To platí do značné míry i o Quirrellovi, který učil Harryho Pottera hned během prvního roku studií. Učitel se totiž pokusil svého studenta několikrát zavraždit, neboť byl ovládán lordem Voldemortem, jehož obličej vyrůstal zezadu z Quirrellovy hlavy. Jen fakt, že Quirrell jednal pod silným vlivem Pána zla nám zabraňuje poslat jej rovnou na nejnižší příčku žebříčku.

Quirrell byl totiž ve svém předmětu poněkud neschopný, jak si brzy všimli dokonce i jeho začínající studenti. Původně koneckonců učil studia mudlů a s obranou proti temným silám měl pramalé zkušenosti.

6) Dolores Umbridge

Quirrella ale i přesto pochvalně zmínila pozdější učitelka obrany proti černé magii, Dolores Umbridge. Zamlouvalo se jí totiž, že její předchůdce učil své žáky pouze velmi základním kouzlům. Umbridge totiž byla toho názoru, že nejlepší příprava na obranu proti zlu je ta čistě teoretická.

Její hodiny tudíž neměly prakticky žádnou hodnotu a sestávaly se pouze z tichého čtení suchopárné učebnice schválené Ministerstvem kouzel. A pokud jste měli příliš všetečné dotazy, donutila vás Umbridge rovnou k sebepoškozování.

5) Zlatoslav Lockhart

Sebestředný a namyšlený neschopa Lockhart podobně jako Umbridge své studenty nenaučil vůbec nic užitečného, alespoň ale nenapáchal tolik zla. Omylem totiž sám sobě vymazal paměť, když chtěl stejným kouzlem zasáhnout Harryho a Rona. Jinak se ale lekce nesly ve znamení naprostého nedostatku kompetencí.

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Jedním příkladem za všechny může být lekce, během které Lockhart vypustí do třídy rarachy, jichž se potom sám nedokáže zbavit.

4) Barty Skrk Jr.

Barty Skrk, který v Bradavicích učil v přestrojení za Alastora „Pošuka“ Moodyho, byl smrtijed a plánoval Harryho předhodit Voldemortovi. Pokud ale hodnotíme čistě jeho pedagogické schopnosti v hodinách obrany proti černé magii, nevedl si ani zdaleka špatně.

Učil totiž své studenty například odolávat kletbě Imperius, což později zvlášť Harrymu přišlo velmi vhod. Byl také v hodinách až překvapivě spravedlivý a netoleroval výstřelky Draca Malfoye.

3) Harry Potter

Harry sice samotnou obranu proti černé magii nikdy oficiálně neučil, během pátého roku ale na popud Hermiony vytvořil se spolužáky klub, který se bojem proti temným čarodějům zabýval. Měl totiž důvodné podezření, že teoretické, rigidní lekce Dolores Umbridge nebudou studentům v praxi k ničemu.

Sám Harry se ukázal i přes svou nezkušenost jako schopný učitel. Obrana proti černé magii byla koneckonců jediným předmětem, v němž překonával i Hermionu a už během třetího roku studia dokázal vykouzlit ochránce proti mozkomorům. Pod jeho vedením mnoho kouzel rychle zvládl dokonce i Neville Longbottom.

2) Severus Snape

O roční kariéře Severuse Snapa v jeho vysněné pozici učitele obrany proti černé magii toho až zas tolik nevíme. Rozhodně je ale v oboru nejzkušenějším ze všech osob na tomto žebříčku, neboť sám vymyslel nějakou tu kletbu a působil také jako agent mezi smrtijedy, takže dobře ví, čeho všeho jsou Voldemortovi služebníci schopní.

Potterovské fanfilmy: Podívejte se do Snapova mládí či na souboj s Grindelwaldem

První místo si ale přesto nezaslouží, neboť během svých hodin často šikanuje své neoblíbené studenty. Má také řadu osobních favoritů, zejména pak mezi žáky Zmijozelu, jimž naopak toleruje i poměrně závažné prohřešky. A to je každopádně velmi nepedagogický přístup.

1) Remus Lupin

Proto připadla nejvyšší příčka Lupinovi, který Harryho učil během třetího roku. Jako člen Fénixova řádu má s obranou proti černé magii letité zkušenosti a jeho lekce se vyznačovaly důrazem na praktickou část – přivlekl například do učebny bubáka, na němž mohli studenti trénovat kouzlo riddikulus.

Pod Lupinovým vedením se také Harry naučil odvracet mozkomory jako jeden z nejmladších čarodějů v historii.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *