Smích skrz slzy: 5 filmových scén, které jsou smutné a vtipné zároveň

5. 9. 2018 7 348×1530 světlý/tmavý vzhled

Jen velice zřídka se filmovým tvůrcům podaří stvořit scénu, u které divák neví, zda se dřív smát či smutnit. Proto jsme se rozhodli mistrům zmatených emocí složit hold krátkým žebříčkem, v němž si rozebereme pět takových scén z populárních filmů a vysvětlíme si, proč tak skvěle fungují.

1) Merlinova smrt

Matthew Vaughn   není v oboru žádným nováčkem. Už v prvním Kingsmanovi 81 % prostříhával bizarní, zábavný finální souboj mezi Eggsym a Gazelle se záběry obřích masakrů napříč planetou. Zatímco pak hlavy světových státníků explodovaly v ohňostrojích, matka protagonisty se prosekávala skrz dveře ke své bezbranné dceři.

7 filmů, které mají šťastné konce. Tedy než se nad nimi trochu zamyslíte

Ještě o něco lepší scéna se ale objevila ve druhém díle s podtitulem Zlatý kruh 72 %. Tam hrdinové aktivovali minu a Merlin obětoval vlastní život, aby jeho spolubojovníci mohli uprchnout. Využil přitom příležitosti a zpěvem své oblíbené písně Johna Denvera přilákal nepřátelské strážce, kteří spolu s ním zahynuli při výbuchu.

Merlin si své poslední vystoupení náležitě užívá a vy se musíte usmívat s ním, když se pohůnci záporačky Poppy opatrně přibližují. Pak se ale Merlin kývnutím loučí s Eggsym a Harrym a atmosféra je najednou úplně jiná.

2) Deadpoolovy titulky

Servítky si nebral ani letošní druhý Deadpool 82 %, který hned v úvodu zavraždil Wadovu přítelkyni Vanessu a uvrhl hrdinu do hluboké deprese. Tu ještě podtrhla píseň Ashes od Céline Dion, která začala hrát k následujícím úvodním titulkům. Po chvíli ale bylo jasné, že ani v tak tíživé situaci se film neubrání humoru.

Úvodní titulky totiž stylem přesně kopírují ty ze snímků o agentovi 007 a obsahují i spoustu vtipných označení jednotlivých tvůrců filmu. Mimoděk tak zapomínáte na to, že hlavní hrdina právě dopadl na dno a musíte se začít smát parodické neuctivosti, kterou Deadpool právem proslul.

3) Konec světa

Souboj Garyho Kinga a Andyho Knightleyho v nedoceněném snímku U Konce světa 64 % na první pohled vypadá vysloveně legračně. Gary se totiž snaží za každou cenu vypít poslední pivo svého maratonu a Andy mu v tom ze všech sil brání, zatímco všude okolo vládne chaos způsobený invazí z vesmíru.

Cornetto trilogie. Když jednotka příliš rychlého nasazení potkává zombíky a mimozemšťany

Brzy ale vyjde najevo, že Garyho cesta za zlatým mokem je ve skutečnosti sebevražednou misí. Hrdina se totiž v životě od legendárního prvního pokusu už nikam nepohnul a nenalezl žádný smysl, takže kromě závěrečné pípy U Konce světa vlastně už nic jiného nemá.

4) Sebevraždy na Hromnice

Podobně dopadl i Phil Connors z komedie Na Hromnice o den více 85 %, když uvízl v časové smyčce. Časem se dostal do takové deprese, že se opakovaně pokusil znovuprožívání téhož dne zabránit sebevraždou, často velmi nápaditou. Například se syslem vjel přímo do propasti.

Snímek samozřejmě drastické události ukazuje se značnou mírou nadsázky a zpočátku se asi budete i smát. Connorsovo utrpení je ale skutečné a záhy si uvědomíte, že se skutečně dostal až na úplné dno.

5) Always Look On the Bright Side of Life

Zapomenout nesmíme ale ani na Monty Pythony, konkrétně na jejich Život Briana 86 %. V něm je hlavní hrdina nakonec ukřižován a zdá se, že ho všichni opustili. Židovští vzbouřenci se zmůžou jen na protestní sebevraždu, přátelé vysvětlí, proč Briana nebudou zachraňovat a nakonec mu ukáže záda i jeho vlastní matka.

Když vám zakážou chodit do kina. 10 filmů, které různé země nepovolily promítat

Naštěstí ale opodál visí další vězeň, který se rád divá na svět pozitivně. Začne proto prozpěvovat píseň o tom, jak by všichni měli více ocenit světlejší stránky života a zbylí odsouzenci se jeden po druhém přidávají.

BONUS) Rick a Morty

Na úplný závěr pak musíme zmínit ještě závěrečnou scénu třetí epizody druhé série populárního animovaného seriálu Rick a Morty 92 %. V ní Rick ztratí svou milovanou Unity. Zpočátku se tváří, že je mu to jako obvykle úplně jedno a utrousí satirickou poznámku o nemorálnosti toho, že jeho láska ovládá mysli rozumných bytostí.

Jakmile je ale geniální vědec o samotě, jeho sarkastická maska spadne a Rick málem spáchá sebevraždu.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (15 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: