Vládci zaklínačova světa: Vysvětlíme spory mezi říšemi i to, jak Ciri přitáhla smrtící mor

6. 9. 2018 13 170×359 světlý/tmavý vzhled

V nedávném článku jsme si krátce představili nejdůležitější postavy příběhů o zaklínači Geraltovi. Dnes nás bude více zajímat samotný svět, v němž se děj povídek, knih a videoher odehrává. Představíme si konkrétně jeho panovníky a spolu s nimi samozřejmě i jednotlivá království a říše.

1) Emhyr var Emreis

Nejmocnějším vládcem lidí je jednoznačně Emhyr var Emreis, císař jižní země Nilfgaardu. Jeho dcerou je Ciri, kterou adoptoval zaklínač Geralt z Rivie, takže spolu oba muži sdílejí dosti zamotanou minulost plnou vzájemných rozepří. Emhyr se netají ambicemi připojit ke své říši i znesvářená severní království.

Jeho první invaze skončila porážkou v bitvě o Sodden, kde padly desetitisíce bojovníků a třináct mocných čarodějů a čarodějek. Přes toto krveprolití se Emhyr po čase pokusil o další útok a jeho armáda byla znovu rozdrcena, tentokrát u Brenny. Ve druhé válce ale císař získal alespoň země na jih od mohutné řeky Jarugy.

Henry Cavill si zahraje Geralta z Rivie v seriálu Zaklínač od Netflixu

Ve hrách pak došlo dokonce i ke třetí invazi, jejíž výsledek je do velké míry v rukou samotných hráčů. Emhyr je jedním z nemnoha vládců bez předsudků vůči nelidem, které se snaží často poštvávat proti rasistickým severním vládcům. Za zmínku také stojí, že jej v angličtině dabuje herec Charles Dance  , známý mimo jiné rolí Tywina Lannistera ze Hry o trůny 92 %.

2) Foltest

Stejně jako Emhyr zná i Foltest z Temerie zaklínače Geralta. Zamlada měl král totiž incestní vztah s vlastní sestrou Addou, z něhož se narodila dcera. Ta byla prokleta a změnila se v monstrum zvané striga, dokud kletbu později nesňal právě Geralt z Rivie ve vůbec první zveřejněné zaklínačské povídce.

Foltest byl schopný vládce a během válek s Nilfgaardem dokázal podstatně rozšířit území Temerie. Jižní část jeho říše ale byla zároveň konflikty značně poškozena.

Královou rádkyní byla čarodějka Triss Ranuncul.

Ve hrách musel Foltest následně čelit dalším potížím s elfími a trpasličími povstalcům z organizace Scoia'tael. Do jeho země také dorazili náboženští fanatici z Řádu planoucí růže a naplno propukla morová epidemie, kterou nevědomky přitáhla Ciri pravděpodobně z našeho světa během jedné ze svých cest časem a prostorem.

Ve druhém díle s podtitulem Vrahové králů byl pak Foltest zavražděn a o osudu jeho království opět rozhodovala rozhodnutí samotného hráče.

3) Radovid

Král Redanie Radovid nesnášel čaroděje a čarodějky, neboť ve svém mládí trpěl úklady mocné a arogantní Filippy Eilhart, která mimo jiné nechala zavraždit jeho otce. V mládí měl domluvený sňatek s Ciri, když ta byla ještě princeznou Cintry – nikdy k němu ale nakonec nedošlo.

Zaklínač: Yennefer, Marigold nebo Ciri. Kdo je kdo ve světě Geralta z Rivie?

Více se o Radovidovi dozvídáme až ve hrách, kde se panovník už od počátku zaplétá do děje snahou o sjednocení Redanie a Temerie. Ve druhém díle se pak nepokrytě pokouší sousední zemi ovládnout a v díle třetím zůstává jediným z vládců Severu, který stále ještě představuje překážku pro vojska Nilfgaardu.

Redanie se pyšní efektivní tajnou službou, kterou vede prohnaný Sigismund Dijkstra.

4) Henselt

Henselt vládl Kaedwenu, království, v němž se mimo jiné nachází i zaklínačská tvrz Kaer Morhen. Kaedwen byl největším ze severních království a vedl spory o území se sousedním Aedirnem. Králi Henseltovi se podařilo část nárokovaných zemí dobýt, Cintránský mír je ale přiřkl znovu Aedirnu.

Panovník hraje důležitou roli ve druhém díle videoherní série. Ať už se ale hráč rozhodne jakkoli, Kaedwen nečeká žádná zářná budoucnost. Henselt nakonec zemře a jeho říši ovládne Radovid z Redanie.

5) Demavend

Henseltovým rivalem byl Demavend, vládce již zmíněného Aedirnu. Jeho rádkyní byla čarodějka Yennefer, která také žila v hlavním městě Vengerbergu. Demavend nesnášel elfy, kterých na jeho území žilo mnoho a byl značně rozezlen, když se během války s Nilfgaardem obrátili proti němu.

Po bitvě u Brenny se sice domohl vrácení území, která mu sebral král Henselt z Kaedwenu, elfské údolí Dol Blathanna ale zůstalo v podstatě samostatným a podléhalo aedirnské koruně už jen spíše formálně.

Zabíjí zrůdy – občas i ty lidské. Kdo je vlastně zaklínač, který se chystá na naše obrazovky?

Ve druhém díle herní série byl Demavend zavražděn zaklínačem Lethem během plavby na lodi. Ve hře se také objevuje králův syn Stennis, který může v závislosti na volbách hráče získat otcův trůn a i nadále vládnout Aedirnu.

6) Francesca Findabair

Výše zmíněné říši Dol Blathanna vládla Francesca Findabair, která nehraje v knihách ani ve hrách důležitější roli. Zmínit ji ale musíme jako jedinou elfí vladařku ve známém světě. Vládu nad Dolinou květů získala díky politickým intrikám a členství v Lóži čarodějek, zůstává ale formálně podřízena králům Aedirnu.

7) Tankred Thyssen

Ve světě Zaklínače samozřejmě existuje i celá řada dalších vládců – třeba Meve, vládkyně Lyrie a Rivie, nebo králové Skellige – náš článek ale zakončíme králem Tankredem, který nastoupil na trůn po vraždě svého otce Esterada. Vládl totiž Koviru a Povissu, kam ve třetím díle her čarodějka Triss (která je samozřejmě na obrázku) eskortovala čaroděje z Novigradu. Tankredovy země totiž byly v té době už v podstatě posledním bezpečným útočištěm pro uživatele magie.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (3 komentáře)