Harry Potter: 7 vystřižených scén, které mohly filmovou sérii obohatit

14. 9. 2018 17 685×45 světlý/tmavý vzhled

Do finálního sestřihu filmů o Harrym Potterovi se nedostalo několik zajímavých scén, jak už se to u sérií podobného rozsahu zpravidla stává. Mnohé z nich byly vystřiženy právem, protože k příběhu vlastně ničím nepřispívaly, jiné bychom ale zase naopak ve snímku viděli rádi. Dnes si představíme sedm nejzajímavějších.

7) Smrtijed hledá Hermioniny rodiče

Hned z první scény máme trochu smíšené pocity. Ukazuje totiž smrtijeda Yaxleyho, jak prohledává prázdný dům Hermiony Granger. Krátký moment sice trochu přidává Voldemortovu režimu na nebezpečnosti, na druhou stranu se z něj ale nedozvídáme nic nového.

6) Petunia a Dudley se loučí s Harrym

Zato poslední scény Petunie a Dudleyho měly ve filmu zůstat. Ukazuje se v nich totiž, že Harryho zdánlivě chladná teta, která o své sestře vždycky mluvila s jistou závistí a opovržením, ve skutečnosti má i něco jako srdce. Poprvé v celé sérii totiž připustí, že ji smrt Lily těžce zasáhla.

Harry Potter: 7 největších kontroverzí okolo čarodějnické série

Také se dozvídáme, že se manželům Dursleyovým nepodařilo tak úplně zkazit syna Dudleyho. Ten se totiž vydá rozloučit se se svým bratrancem a odváží se přitom dokonce vkročit na pečlivě udržovaný trávník strýce Vernona. V kinoverzi přitom na rozdíl od knižní předlohy nikdo z Dursleyů světlejší moment nedostane.

5) Poslední objetí

Když se Remus Lupin a Kingsley Pastorek vydávají zaujmout místa během obrany Bradavic, doběhne k nim v prodloužené scéně i Nymphadora Tonks a s Lupinem se obejme. Nikdo v tu chvíli netuší, že to bude naposledy. Vzhledem k tomu, jak málo je vztah obou postav přítomen ve filmové verzi příběhu, těch několik sekund na víc by podle našeho názoru osmému snímku jenom prospělo.

4) Brumbál věří Harrymu

Podobně zmizela i velká část lekcí ze šestého příběhu, kde Brumbál osobně vyučuje Harryho a prozkoumává s ním život lorda Voldemorta. To je škoda hlavně proto, že se mezi ředitelem a studentem postupně rozvinul skutečný přátelský vztah, který potom tragicky zanikl Brumbálovou smrtí v závěru Prince dvojí krve 76 %.

Harry Potter: Seřadili jsme učitele obrany proti černé magii od nejhoršího po nejlepšího

I film měl ale obsahovat dvě scény, které by dohromady fungovaly podobným způsobem. V té první se Harry loučí s Ronem a Hermionou před výpravou za zničením viteálu s tím, že o něj nemusí mít strach, protože bude s Brumbálem. Starý čaroděj ale Harrymu zopakuje přesně ta samá slova, když spolu uniknou z jeskyně.

3) Rozepře Malfoyů

V knihách je docela zřejmé, že je Draco Malfoy do velké míry obětí své výchovy a značná část jeho chování pramení ze strachu. Filmy ukázaly Dracova vnitřní dilemata v posledních dílech série, nevešla se do nich ale vcelku důležitá scéna z druhé knihy, kde jako dvanáctiletý vyráží se svým otcem na nákupy.

V ní Lucius Malfoy jasně ukazuje, že ke svému synovi nemá právě nejzdravější vztah. Tím se zároveň vysvětluje mnoho o Dracově povaze a také se dozvídáme něco nového o jedné z hlavních záporných postav Tajemné komnaty 77 %.

2) Harry se vzpamatovává ze smrtí

Harryho vztah se Siriusem skončil ve filmech osekaný na absolutní minimum. Čilá korespondence a oboustranné hovory skrze letaxovou síť jsou až na výjimky jen součástí knižních předloh. O to víc zamrzí, že Harry ve Fénixově řádu 80 % nemohl dostat alespoň těch pár sekund navíc, kde naplno vidíme následky, které na něm smrt kmotra zanechala.

Podobná scéna měla následovat i po Brumbálově skonu v Princi dvojí krve, tam ji ale oželíme snáze. Harryho emoce se totiž naplno projevují i ve scéně, kde se pokusí zaútočit na Snapa.

1) In Noctem

V šestém díle pak měla původně být ještě další scéna, těsně před již zmíněnou Brumbálovou smrtí. Zatímco sbor uvnitř Bradavic zpíval píseň In Noctem a profesorka McGonagall zaháněla studenty zpět do jejich kolejí, Snape a Draco se pomalu odhodlávali ke strašnému činu, který museli spáchat.

Mnoholičný lektvar: 10 herců, kteří mohli ztvárnit vaše oblíbené postavy ze světa Harrryho Pottera

Emoce ve tváři herce Alana Rickmana   by možná až příliš naznačily, že Snape ve skutečnosti Brumbála vůbec zabít nechce a nejspíš proto se scéna do filmu nakonec nedostala. Nám to ale přijde škoda. Patří totiž mezi vůbec nejpůsobivější vystřižené momenty, které jsme kdy viděli.

BONUS) Píseň na uvítanou

No a na závěr něco veselejšího. Cestu do filmů si mohla najít i jistá píseň z knížek, ke které sám Brumbál vyčaroval v Ohnivém poháru 78 % i obří karaoke titulky. Musíme ale přiznat, že bychom se coby studenti Bradavic při zpěvu tohoto skvostu cítili asi velmi podobně, jako Draco Malfoy.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor