PG-13: 7 drastických scén z filmů pro mladistvé, které patří spíš pod rating R

19. 9. 2018 6 046×23 světlý/tmavý vzhled

Ve Spojených státech se často vedou diskuze, zda se s ratingem PG-13 (který doporučuje rodičům obezřetnost a označuje snímek za nevhodný pro děti pod třináct let) zachází odpovědně. Proto se dnes mrkneme na sedm filmů, v nichž se nacházejí scény, které bychom opravdu čekali spíše v produkci určené dospělejšímu publiku.

1) Beowulf

Motion capture akční fantasy 63 % na motivy středověké básně jsme už zařadili do našeho žebříčku animáků, na které by se děti fakt koukat neměly. A ne náhodou. Obsahuje pořádnou dávku nahoty a především desítky litrů počítačem generované krve, která se zvlášť během Beowulfova souboje s vodními příšerami vylévá v celých vlnách.

Adaptace klasické literatury: 10 případů, kdy se opravdu nepovedly

A to není všechno. Zrůdný Grendel totiž v průběhu svého řádění ukousne nebožákovi hlavu, další válečníky propichuje a Beowulf mu nakonec dveřmi utrhne ruku. Nemusíme snad vůbec dodávat, že by si tvůrci nemohli dovolit téměř nic z toho, pokud by byl film klasicky hraný.

2) Indiana Jones a Chrám zkázy

Určitě si pamatujete scénu z druhého Indiana Jonese 83 %, v níž nebohá oběť temného rituálu skončí se srdcem vyrvaným zaživa. Mnozí si stěžovali na takovou míru násilí ve snímku primárně určeném dětem a dali tak podnět k samotnému vzniku ratingu PG-13. Ano, čtete správně – děsivá Indyho výprava mezi uctívače bohyně Kálí skutečně ve své době dostala PG.

Pokud jste film už notnou dobu neviděli, možná si navíc ani nevzpomínáte, jak brutálně scéna pokračovala po výše zmíněném vyrvání srdce. Obětovaný muž byl totiž na roštu spuštěn do jámy, v níž přímo před kamerou uhořel zaživa.

3) 96 hodin

Ano, i mučení se může dostat do filmu zdánlivě určeného celé rodině. 96 hodin 86 % kdysi spustilo lavinu snímků s Liamem Neesonem   v roli stárnoucích tvrďáků a udělalo to naprosto bez kompromisů. Hlavní hrdina Brian Mills důležité informace ze svého vězně dostane docela škaredým mučením.

Filmové mýty: Mrtvola vás prý ochrání před zastřelením a v tekutých píscích se utopíte

Nejdřív vězni probodne nohy. Když se ten stále zdráhá prozradit, kam zmizela Millsova dcera, dojde i na elektrošoky. Gauner samozřejmě nakonec povolí a informace vysype.

4) King Kong

Peter Jackson   si ve své verzi 73 % slavného příběhu o obřím lidoopovi nebral žádné servítky. Stačí se podívat na souboj mezi Kongem a tyranosaurem, během kterého gigantická gorila vyrve ještěrovi vlastními zuby jazyk z tlamy a následně mu zlomí čelist. To ale není jediná scéna, kterou máme na mysli.

Za zmínku totiž jistě stojí i smrt postavy Andyho Serkise  , která je sežrána zaživa obřími pijavicemi. Americké MPAA to každopádně nepřišlo přes čáru.

5) Pomsta Sithů

Anakinovo vraždění padawanů jsme samozřejmě přímo neviděli a na tomhle žebříčku máme drastičtější scény než usekávání končetin, takže se možná ptáte, proč jsme se rozhodli třetí Star Wars 87 % vůbec zahrnout. Zmínit bychom mohli blesky, které znetvoří Palpatina nebo pobíjení separatistů na Mustafaru, samozřejmě ale máme na mysli jinou scénu.

Anakin totiž v závěru souboje s Obi-Wanem skončí na břehu lávového jezera a začne přímo před kamerou hořet. Vidíme přitom v podstatě všechna muka, jimiž novopečený sithský lord prochází. Pomsta Sithů byla mimochodem první Star Wars film s PG-13 ratingem. Ty předchozí dostaly měkčí PG.

6) Temný rytíř

Když druhý díl 90 % batmanovské trilogie Christophera Nolana   dorazil do kin, mnozí recenzenti si stěžovali na to, jak shovívavě byl vyhodnocen. V USA dostal rating PG-13 a v Británii dokonce 12A, takže na něj mohli v podstatě úplně všichni. Deník Guardian napsal, že by bylo daleko adekvátnější připlácnout Temnému rytíři patnáctku.

Co se stane, když zkřížíte hrdiny DC a Marvelu? Komiksy znají odpověď!

A my docela chápeme, proč si to novináři mysleli. Snímek totiž rozhodně nemá atmosféru kreslených filmů, jak ve svém odůvodnění uvedla BBFC. No a scény typu tvrdého Jokerova výslechu či triku s tužkou mizící v oku překvapeného gangstera s tím asi budou mít něco společného.

7) 2012

Na našem žebříčku by se ještě určitě mělo objevit mnoho dalších filmů, zakončíme ho ale katastrofickým snímkem 2012 3 % režiséra Rolanda Emmericha  . Konkrétně jednou dosti drastickou smrtí, která se v něm objevila.

Ke konci příběhu totiž hlavní postavy nastupují na archu a Gordon Silberman se připlete mezi obří ozubená kola v otevíracím mechanismu. Pokus o jeho záchranu je neúspěšný a nebožák mizí uprostřed rotujícího kovu. Podobně jako v Temném rytíři nám sice kamera neukáže tu nejdrastičtější část, pokud ale máte trochu fantazie…

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor