Dva roky poté: Co se vlastně pokazilo při natáčení Sebevražedného oddílu?

Datum vydání 27. 9. 2018Shlédnutí 6 703×Sdílení článku100Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Od premiéry Sebevražedného oddílu 65 % uplynuly už dva roky. Přesto stále ještě budí emoce. Dočkal se totiž slušného komerčního úspěchu, divákům ani kritikům se ale vesměs nelíbil. Mnozí fanoušci světa DC tak dodnes bombardují režiséra Davida Ayera   dotazy na Twitteru ohledně původní verze snímku, neboť ten prošel v průběhu natáčení poměrně zásadními změnami.

Sebevražedný oddíl podle všeho provázely potíže už od začátku – interní zdroj řekl serveru The Hollywood Reporter, že David Ayer napsal scénář zhruba za pouhých šest týdnů. Tvůrci totiž údajně museli spěchat, neboť odložení premiéry nepřipadalo v úvahu. Nervozita představitelů studia Warner Bros. pak prý ještě vzrostla poté, co se snímek Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti 62 % setkal s nepříliš nadšenými reakcemi.

Kdo umí skvěle s bramborovým dělem? Detaily z filmového světa DC, které vám ušly

Pak ale dorazil na internet první teaser k Sebevražednému oddílu a těšil se téměř jednostranně pozitivnímu přijetí. Warneři se proto rozhodli, že výsledný film musí stylem a atmosférou odpovídat právě této ukázce a nenapadlo je nic lepšího… než najmout zaměstnance společnosti Trailer Park, která teaser sestříhala. Vážně.

Potíž tkví v tom, že se ukázky v posledních letech staly svým vlastním žánrem, který se filmům v mnoha ohledech vzdaluje. Třeba trailerová hudba zpravidla vůbec nepochází ze snímku, na který poutá, jak jsme psali před časem v jiném článku. Všichni si také jistě pamatujeme perfektní upoutávky k filmům, které nás nakonec moc nenadchly – Sebevražedný oddíl se na příslušných žebříčcích koneckonců často objevuje.

V květnu, tedy pouhé tři měsíce před premiérou, se pak konaly v Kalifornii zkušební projekce dvou sestřihů. První sestavil režisér David Ayer se svým týmem a vyznačoval se temnějším tónem, druhý a odlehčenější se zase zamlouval studiu, povzbuzenému reakcemi na původní teaser.

Zdroje Hollywood Reporteru informovaly doslova o spoustě paniky a ega. Ayer byl zjevně pod tlakem, protože propustil a pak znovu najal svého agenta z Creative Artists Agency. Přestože nakonec Warneři prezentovali Sebevražedný oddíl stále jako film Davida Ayera, z jeho původní vize podle všeho nezůstal kámen na kameni.

Když jeden kostým nestačí. 10 herců, kteří ztvárnili dva a více superhrdinů

Nejdřív to prozradily scény z trailerů, v nichž se objevila třeba Katana věznící duše padlých v meči a následně nejspíš i záběr, kdy je posedlá zlovolnou Enchantress – nemusíme snad vůbec dodávat, že se do výsledného filmu nic takového nedostalo. Zmizela i spousta scén s Jokerem a právě tyto pravděpodobně děj Sebevražedného oddílu měnily nejzásadněji.

Nasvědčuje tomu třeba to, že představitel ikonického padoucha Jared Leto   podle všeho vyjádřil svou frustraci na Camp Mars. Uvedl údajně, že byl kinoverzí filmu zklamán a přišlo mu, že do něj byl vmanévrován příslibem něčeho úplně jiného a více uměleckého.

Oscaroví superhrdinové: 7 filmů komiksového subžánru, které dosáhly na zlatou sošku

V posledních dnech se pak k Sebevražednému oddílu znovu vyjádřil i samotný David Ayer, který potvrdil, že byla výsledná verze filmu skutečně zásadně odlišná od jeho původního sestřihu – a Jokerův příběh skutečně doznal zásadních změn.

Režisér třeba potvrdil, že vlivem změny časové osy v příběhu některé scény nedávají smysl. Třeba Jokerovy zuby, které Batman údajně vyrazil po vraždě Robina. Příběh Harley Quinn byl údajně zásadně zjednodušen a měl zahrnovat třeba dohodu mezi Jokerem a Enchantress, která slíbila padouchovi titul krále Gothamu. Harley ale odmítla zradit své nové přátele a Joker musel uprchnout.

Ayer ale rozhodně neháže všechnu vinu jen na studio. Přiznal, že Jokerovo tetování Damaged, které mnozí fandové kritizovali, byl jeho nápad a že zašel příliš daleko. Uvedl také, že intervence studia je přeci jen čas od času potřeba a že filmy jsou umění a nikoli věda. Na druhou stranu si ale otevřeně posteskl, že se dnes s režiséry zachází jako s panáky, kteří mají jen velmi malé slovo co se finálního produktu týče. Jen se o tom prý nemluví.

Britský The Daily Telegraph mu dává za pravdu – v jeho dobové recenzi se dočteme, že by měl být Ayer pro Sebevražedný oddíl ideálním režisérem, vzhledem ke svému citu pro vytváření přátelství mezi lidmi odsouzenými na smrt (který zužitkoval třeba ve filmu Železná srdce 76 %). A přestože nemůžeme s jistotou vědět, jakou míru viny intervence studia na výsledném filmu mají, bojíme se, že opravdu nebude zanedbatelná.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *