Harry Potter: Nejdůležitější scény z knih, které se měly dostat do filmových adaptací

3. 10. 2018 20 285×294 světlý/tmavý vzhled

Chápeme, že filmy nutně musí leccos z knížek často vypustit, aby divák nestrávil v kině půl dne. Proto si nebudeme stěžovat, že ve filmech o Harrym Potterovi chybí třeba třaskaví škvorejši či nudné lekce dějepisu profesora Binnse. I tak jsme ale napočítali hned deset scén, jejichž vystřižení osmi snímkům podle našeho názoru dosti uškodilo.

1) Nevillův příběh

Nejhůř dopadl asi příběh Nevilla Longbottoma, který hraje ve filmech poměrně malou roli nešiky, jehož jediným výraznějším momentem je useknutí hlavy Voldemortovy hadí společnice Nagini. Knihy nám ale o Nevillovi prozradí mnohem, mnohem více – zjistíme v nich například, že nechybělo málo a právě on mohl být hlavním hrdinou celé série.

Harry Potter: V příběhu se mohl objevit upíří profesor a Arthur Weasley měl zemřít

Proroctví, kvůli kterému Pán zla zabil Harryho rodiče a pokusil se i o vraždu jejich dítěte, se totiž dalo vztáhnout i na Nevilla. Stačilo, aby Voldemort zaútočil na manžele Longbottomovy. Temný čaroděj ale neznal plnou verzi proroctví a napadl Potterovy, čímž nevědomky celou sudbu zpečetil.

To ale neznamená, že by Nevillovi rodiče vyvázli snadno. Smrtijedi v čele s Bellatrix Lestrange je totiž mučili kletbou Cruciatus, dokud oba nezešíleli. Zdravá mysl se jim už nikdy nevrátila a Neville je chodil s babičkou přes svátky navštěvovat do nemocnice sv. Munga. Svědky jedné takové návštěvy se stali i Harry, Ron, Hermiona a Ginny, což se opět do filmů nevešlo.

2) Princ dvojí krve

Jak vlastně přišel Snape na přezdívku Princ dvojí krve 76 %? Film se tím vůbec nezabývá a úplně vypouští celou dějovou linku, v níž se Hermiona snaží odhalit identitu tajemného autora zápisků v Harryho učebnici. Nutno říct, že se dostane velmi blízko, neboť objeví studentku Eileen Prince, která byla Snapovou matkou.

Eileen byla čarodějka, která si vzala mudlu a a žilách jejího syna tedy kolovala půlka kouzelnické krve a půlka té mudlovské. Přidejte k tomu dívčí příjmení Snapovy matky a bude vám jasné, jak mladý Severus během svých školních let přezdívku vymyslel. Filmový divák ale nemá šanci k tomuto závěru dojít, protože adaptace celé vysvětlení jednoduše vypustila.

3) SPOŽÚS, Dobby, Winky a Krátura

Hermiona má srdce aktivistky a na srdci jí leží zejména práva domácích skřítků, kteří slouží čarodějům v podstatě jako otroci. Rozhodne se proto založit SPOŽÚS, respektive Společnost pro podporu občanské a životní úrovně skřítků. Harry a Ron jsou k jejím snahám zpočátku spíše skeptičtí, později se ale ukáže, že měla Hermiona naprostou pravdu.

Ač ji totiž mrzutý a zahořklý domácí skřítek Siriuse Blacka Krátura zpočátku nesnáší, právě Hermiona dokáže Harryho přesvědčit, aby mu dal druhou šanci. Ukáže se, že Krátura v jádru vůbec není špatný, jen s ním skoro všichni (včetně Siriuse) jednali celý život jako s kusem hadru. Když mu pak Harry dá medailonek jeho milovaného pána Reguluse, změní domácí skřítek své chování docela.

SPOŽÚS je také důležitý pro vývoj vztahu mezi Ronem a Hermionou, neboť se Ron celému nápadu zpočátku docela otevřeně vysmívá. V sedmém díle ale navrhne, aby hrdinové poslali domácí skřítky pryč z Bradavic, když je škola ohrožena Voldemortem a právě tehdy jej Hermiona poprvé políbí.

O důležitých dílčích příbězích Dobbyho (který má v předloze mnohem větší roli napříč několika knihami) a Winky (která byla pro jistotu úplně vystřižena) se raději ani nebudeme rozepisovat. Dodáme jen, že nás velmi mrzí vynechání důležité scény, v níž Krátura vede skřítky do boje proti smrtijedům, kterým dříve otevřeně nadržoval.

4) Percy Weasley

Věděli jste, že se i v rodině Weasleyů najde černá ovce? Pokud znáte příběh Harryho Pottera jen z filmů, tak asi ne. Percy Weasley se v adaptacích objevuje po svém odchodu z Bradavic jen v pozadí – v knihách ale zjistíme, že se jeho akademická ctižádostivost v dospělosti proměnila v kariérní ambice a Percy se snaží lézt svým nadřízeným na Ministerstvu kouzel do zadku.

Grindelwaldovy zločiny: Víme, jakou roli bude hrát Nagini v nových Fantastických zvířatech

Zajde dokonce tak daleko, že odmítá spolu s ministrem Popletalem věřit, že se Voldemort vrátil a zpřetrhá dokonce kontakty se zbytkem své rodiny. Neukazuje se během oslav Vánoc a dokonce ani nenavštíví svého otce poté, co jej málem zabije Nagini. Vynechá také svatbu bratra Billa.

Teprve po smrti ministra Brouska si uvědomí, že Ministerstvo kouzel ovládl Voldemort, konečně uzná svou chybu a v bitvě o Bradavice už bojuje na té správné straně.

5) Zničení hůlky Luciuse Malfoye

Voldemort po svém prvním duelu s Harrym zjistí, že jsou jejich hůlky vlivem stejných jader propojeny a rozhodne se proto použít k zabití Pottera hůlku Luciuse Malfoye. Přesto se paprsky opět srazí, aniž by se Harry vědomě bránil a Malfoyova hůlka je dokonce během střetnutí zcela zničena. Film nám ale nikdy nevysvětlí, proč plán Pána zla nevyšel a co se vlastně stalo.

Ne, že by si kniha vedla o moc lépe – nabídne nám ale aspoň Brumbálovu teorii, že si hůlka Voldemorta pamatovala z předchozího setkání a vlivem Harryho vítězství v duelu absorbovala část síly samotného Pána zla, kterou pak použila proti němu. Malfoyova hůlka, jejímž právoplatným vlastníkem navíc Voldemort nebyl, pak prostě takový nápor nevydržela.

6) Harry a ministr Brousek

Všichni chápeme, proč Harry nikdy po Voldemortově návratu nespolupracoval s ministrem Popletalem. Proč ale nenabídl pomocnou ruku jeho nástupci Brouskovi, nám film nijak neobjasňuje. Teprve v knihách se dozvíme, že mezi Harrym Potterem a Rufusem Brouskem existovala řada zásadních neshod.

Když se ministr pokusil hlavní tvář odporu proti Voldemortovi naverbovat, dostalo se mu odpovědi, že Harry neschvaluje Brouskovy metody. Rufus totiž například dále využíval služeb Dolores Umbridge. Potter také otevřeně prohlásil, že je Brumbálův člověk, což pro postavu pochopitelně důležitý moment. Ve filmech totiž Harry působí nejen v tomto poměrně pasivně a vytrácí se tak jeho hrdinská role. A to už vůbec nezmiňujeme, jak skvělé by bylo zase jednou vidět naštvaného Billa Nighyho  !

7) Pohár ve famfrpálu

Z famfrpálu jsme ve filmové verzi Vězně z Azkabanu 85 % viděli jednu jedinou scénu, ve níž Harryho srazili mozkomoři z koštěte. Ve třetí knize přitom hrál školní šampionát naprosto zásadní roli. Kapitán týmu Nebelvíru Oliver Wood chtěl za každou cenu zvítězit, protože toho roku v Bradavicích končil a Harry jeho touhu sdílel, mimo jiné proto, že se mu žáci Zmijozel po pádu z koštěte posmívali víc, než kdy předtím. Závěrečný zápas tak patří mezi vůbec nejnapínavější akční scény celé série a je škoda, že o něj byli diváci ochuzeni.

A nebylo tomu tak naposledy. V knihách hrál kouzelnický sport poměrně důležitou roli například ve vztahu Harryho a Ginny, kterému filmy nedopřály takřka žádný prostor obecně.

8) Původ kamene vzkříšení

Ve filmu si vůbec nemusíte všimnout, že kámen vzkříšení, který patří mezi Relikvie smrti, byl původně zasazen do Voldemortova prstenu, který zničil Brumbál pomocí meče Godrika Nebelvíra. Vypadá to spíš tak trochu, že se prostě v příběhu objevil zrovna ve chvíli, kdy byl potřeba.

Teprve v knihách se dozvíme víc o minulosti Pána zla a o tom, že byl prsten dědictvím kouzelnického rodu Gauntů po mnohé generace. A to už vůbec nezmiňujeme, že díky těmto scénám nahlédneme hlouběji do Voldemortova charakteru, neboť Tom Raddle prsten ukradl poté, co povraždil své mudlovské příbuzné.

9) Tajemství Rity Holoubkové

Kde bere dotěrná reportérka Rita Holoubková informace o všem, co se jen v Bradavicích šustne? Filmy nám nikdy nedají uspokojivou odpověď, knihy však zase jednou prozradí víc. Rita totiž patří mezi zvěromágy a umí se měnit v brouka, načež nepozorovaně odposlouchává třeba i důvěrné rozhovory.

Harry Potter: 7 vystřižených scén, které mohly filmovou sérii obohatit

Knihy zároveň vysvětlují, proč Rita nepokračovala v šikanování Harryho i v dalších dílech příběhu. Hermiona totiž objevila její tajemství a pohrozila, že Ritino tajemství odhalí světu. To by byl pro reportérku samozřejmě zásadní problém, neboť neregistrování zvěromágové jsou ilegální.

10) Stříbrná ruka

Jak dopadl Peter Pettigrew, zrádce rodičů Harryho Pottera? Ve filmu byl omráčen a od té doby jsme o něm neslyšeli. V knize však zahynul, a to velice zvláštním způsobem. Uškrtila ho totiž stříbrná ruka, kterou mu dal lord Voldemort. Peter totiž zaváhal při boji s Harrym – a Pán zla očaroval ruku, aby napadla vlastníka po sebemenším náznaku zrady. Ta proto Pettigrewa uškrtila.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)