Netflix chystá adaptace Letopisů Narnie. Povíme, o čem jsou příběhy, které jste ještě neviděli

5. 10. 2018 5 980×73 světlý/tmavý vzhled

Možná víte, že série Letopisy Narnie z pera britského spisovatele C. S. Lewise   čítá sedm svazků. Z toho tři se dočkaly v uplynulých letech celovečerní hollywoodské adaptace a právě ty s největší pravděpodobností znáte – a tudíž je vynecháme. Víme samozřejmě, že televize BBC kdysi natočila i seriál, který pokryl příběh hned pěti knih, ten ale do úvahy brát nebudeme. Zbývají nám tak čtyři příběhy.

1) Čarodějův synovec

Pokud jste si mysleli, že už máte dnešní matematické okénko za sebou, ještě nejásejte. Čarodějův synovec je z hlediska dějin Narnie prvním příběhem vůbec (předchází i Lvu, čarodějnici a skříni), publikován byl ale až jako šestý v pořadí. Vypráví o samotném stvoření celého kouzelného světa a také třeba o původu Bílé čarodějnice.

Hrdiny příběhu jsou Digory (v jiném překladu Diviš) Kirke a jeho kamarádka Polly (Gábina). Podivínský Digoryho strýček použije děti k otestování kouzelných prstenů, které vyrobil. Digory a Polly se tak dostanou na zvláštní místo mezi světy, do kterých mohou cestovat skrze jezírka.

Rozhodnou se jedno vyzkoušet a skončí v mrtvém světě, kde se jim podaří probudit zlou čarodějnici jménem Jadis. Právě ta vyhubila všechny živé bytosti a využije dvou dětí, aby se s nimi dostala pryč. Na Zemi ale Jadis okamžitě začne s pokusy podrobit si celé lidstvo a děti znovu použijí prsteny, aby ji dostaly pryč.

Relikvie smrti v logu a mizející koruna čarodějnice. Dalších 10 parádních filmových detailů

Omylem ale naberou i drožkáře, jeho koně a Digoryho strýce – všichni pak nakonec skončí ve zbrusu novém světě jménem Narnie, který teprve vzniká. Dozvíte se, kde se tam vzala lampa, kterou později objevila Lucinka, jak vznikla kouzelná skříň, kdo byl prvním králem Narnie a kým se později stane sám protagonista Digory Kirke.

V příběhu najdete zjevné paralely s biblickou knihou Genesis a jejími příběhy o stvoření světa a Adamovi a Evě. Je ale dosti oddělený od ostatních knih co se týče uplynulého času v našem světě i postav a obsahuje poměrně málo akce, takže příliš nepředpokládáme, že by byl natočen v nejbližší době.

2) Kůň a jeho chlapec

O mnoho pravděpodobněji se nám jeví možnost adaptace Koně a jeho chlapce. Tento příběh se odehrává za dob, kdy v Narnii vládnou sourozenci Pevensiovi jako králové a královny. V Kalormenu (Kalornii) žije chlapec Šasta, s nímž jeho nevlastní otec hrubě zachází. Když tedy Šasta později potká mluvícího koně Brí původem z Narnie, rozhodne se spolu s ním uprchnout právě do kouzelného království na severu.

Není navíc jediný – klisna Hwin ve stejnou dobu utíká se šlechtičnou Aravis, kterou chtěl otec proti její vůli provdat. Čtveřice se tak rozhodne pokračovat společně přes hlavní město Tašbán, kde se zamotá do politických intrik. Šasta vyslechne plán proradného prince, který se chystá napadnout spojence Narnianů, zemi Archenland a následně unést královnu Zuzanu, zatímco král Petr válčí s obry na severu.

Šasta se proto rozhodne všechny před nájezdem včas varovat a začíná napínavý závod s časem. Někteří ze čtyř sourozenců známých z Lva, čarodějnice a skříně či Prince Kaspiana mají v knize menší role a ukáže se i pár dalších známých postav jako je třeba faun Tumnus.

Letopisy Narnie: Ukážeme prodloužené scény a povíme, proč první film netočil Guillermo del Toro

Příběh je napínavý, ukazuje spoustu nových zajímavých zemí a zároveň v něm nechybí ani motivy, které budou fanouškům dosavadních filmů povědomé. Ani trochu bychom se proto nedivili, kdybychom se adaptace Koně a jeho chlapce v dohledné době dočkali.

3) Stříbrná židle

To samé platí o Stříbrné židli, která se podle starších informací v současné době dokonce připravuje. Otázkou ale je, co se s touto plánovanou filmovou verzí stane nyní po dohodě s Netflixem. Ve Stříbrné židli se sice už neukáží sourozenci Pevensiovi, zato se vrátí Eustace (Eustác) z Plavby Jitřního poutníka 56 % a přivede s sebou i kamarádku Jill.

V příběhu se dozvíme, jak probíhal život prince Kaspiana po událostech popsaných v předcházejících knihách a potkáme i jeho syna Riliana. Zároveň se ale vydáme do divokých zemí na sever od Narnie v nichž přebývají obři a prozkoumáme i hluboká podzemí, kde se setkáme s tajemnými gnómy.

Dobře ukryté zlato. 10 skvělých akčních scén v o něco méně skvělých filmech

Z minulých dílů se vrací třeba trpaslík Trumpkin (Dýnil) a nově je čtenáři představen třeba národ bludičků, z nichž jeden se stane dětem průvodcem na nebezpečné cestě za nalezením ztraceného následníka narnijského trůnu. Právě proto má tato kniha podle nás největší šanci, že bude z tohoto seznamu zfilmována jako první.

4) Poslední bitva

Poslední díl celých Letopisů přišel o mnoho ze své pohádkovosti a obsahuje zároveň asi nejjasnější paralely s křesťanskou věroukou. Vypráví totiž o zničení Narnie a konci celého samotného světa, přičemž se do příběhu vracejí postupně téměř všechny postavy z předcházejících knížek.

Hlavními hrdiny jsou nicméně opět Eustác a Jill, kteří se vydávají zachránit krále Tiriana, který se ocitá v úzkých, když je jeho země napadena kalormenskými nájezdníky. Zároveň se v Narnii objevují podvodníci, kteří tvrdí, že se vrátil Aslan, ač jde ve skutečnosti jen o osla navlečeného ve lví kůži.

Z důvodů, které asi každého logicky napadnou, ale každopádně filmovou adaptaci Poslední bitvy v nejbližští době rozhodně čekat nemůžeme.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: