Venom: Proč by byla velká škoda, kdyby jeho vesmír následoval osud Dark Universe

9. 10. 2018 5 926×142 světlý/tmavý vzhled

Pamatujete si ještě na loňskou Mumii 54 % s Tomem Cruisem  ? Pokud ne, fakt vám to vyčítat nebudeme. Připomínáme ji jen proto, že se v některých ohledech dost podobala novému Venomovi 77 %. Snažila se odstartovat nové filmové univerzum, využívala horrorové prvky, stavěla na slavném herci a kritikům se pranic nezamlouvala. Venoma si ale na rozdíl od Mumie oblíbila značná část publika a my si myslíme, že víme proč.

1) Žádná upoutávka na další díl seriálu

Mumie nám své Dark Universe doslova rvala do chřtánu. Logo nového vesmíru ukázala hned v prvních sekundách, zbytečné dějové lince s doktorem Jekyllem věnovala snad dvacet minut a v posledních sekundách dost okatě lákala na příštích dvacet snímků o Neviditelném muži, Frankensteinově nevěstě a Drákulovi.

Filmy podle komiksů nejsou jen pro děti. Vybrali jsme 10 obzvlášť temných

Venom šel naproti tomu ve stopách prvního Iron Mana 81 % a odkazy na další postavy z komiksů spíše šetřil. V potitulkové scéně pak samozřejmě ukázal Carnage, podobně jako Iron Man kdysi Nicka Furyho. Film ale dává perfektní smysl, i když o žádném plánovaném univerzu nemáte ani ponětí, a tak to taky má být.

2) Potřebujeme více nehrdinů

Nevadí nám, když se Captain America a Iron Man celý film hádají, jak co nejefektivněji chránit Zemi a její obyvatele, kdyby ale podobně vypadal každý superhrdinský film, asi by nás to rychle omrzelo. Není vůbec špatné, když se vedle konvenčních hrdinů občas ukážou i ti s trošku černějším svědomím jako třeba Deadpool (který letos ve své otcovské roli taky krapet vyměkl).

Eddie Brock je přímo podle filmu tak trochu loser, který navíc neoplývá přehnanou odvahou a nemá ani srdce ze zlata. Vždyť mu rady ohledně vztahu s Anne Weying musí dávat oživlý černý sliz z vesmíru, který pojídá lidi! Se zmíněnou Venomovou zálibou v humanoidních svačinkách navíc Eddie ani nemá nijak zásadní problém.

3) Tajné identity jsou zase cool

MCU se s tajnými identitami superhrdinů víceméně rozloučilo už na začátku, X-Men je ani v podstatě nikdy neměli a ve filmech ze světa DC nehrají žádnou větší roli. Superhrdinové jsou v konkurenčních komiksovkách zkrátka vesměs součástí každodenního života a i když budí emoce, málokoho už překvapí. Typickým příkladem může být loňský Homecoming 73 %, kde se zločinci prostě pokusí Spider-Mana odstřelit ukradenou mimozemskou zbraní.

Spider-Man: Minulé i budoucí filmy, ve kterých pavoučího hrdinu potkáme

Něco do sebe má ale i opačný přístup. Na konci Venoma vlastně nikdo netuší že mimozemské želé neshořelo úplně celé a stále se skrývá uvnitř Eddieho Brocka. Veřejnost stále žije v blažené nevědomosti a my se tak můžeme smát třeba u scén, kdy si to jde Venom vyříkat s hlučným sousedem, aniž by ho potom někdo hnal k registraci superschopností na základě Sokovijské smlouvy.

4) Venom se dokázal odpoutat od Spider-Mana

Žádné černé pavučiny, žádný bílý symbol na hrudníku. Venom se nijak nesnaží působit, že by měl něco společného se Spider-Manem. To sice dost možná naštve řadu komiksových fandů, my jsme ale popravdě s tímto rozhodnutím tvůrců paradoxně velice spokojení. Důvod je jednoduchý.

Spider-Manů jsme už v posledních letech viděli snad až moc. Nejdřív tu byla Raimiho   verze a Tobey Maguire  , potom ne tak docela Amazing reboot s Andrewem Garfieldem  , MCU inkarnace Toma Hollanda   a letos dorazí ještě i Paralelní světy   s hned několika verzemi hrdiny. Proti postavě samozřejmě nic nemáme, ale v úplně všech komiksových vesmírech ji na druhou stranu taky mít nemusíme.

5) Woody Harrelson bude skvělý Carnage

Riz Ahmed   se nám jako Carlton Drake docela zamlouval a v kombinaci se symbiontem Riotem byl Venomovi a Brockovi důstojným protivníkem. Pokud ale máme jít s barvou ven, Cletus Kasady a Carnage by nás nejspíš bavili ještě daleko více. Zvlášť nyní, když víme, že je má hrát Woody Harrelson  . Ten má se záporačením v blockbusterech nejednu zkušenost – ztvárnil třeba padoucha Války o planetu opic 74 % a letos taky prohnaného Tobiase Becketta v Solovi 72 %, jehož komplikovaný vztah s hlavním hrdinou byl jednou z nejlépe fungujících částí filmu.

BONUS) Třeba se dočkáme i erkové verze

Ač se nám Venom líbil, jenom těžko můžeme předstírat, že by měl kdovíjak povedený scénář, který dokáže vytěžit potenciál postavy do poslední kapky. Tom Hardy   si už počátkem měsíce postěžoval, že se jeho oblíbených 40 minut filmu nakonec nedostalo do finálního sestřihu a zmínil, že šlo o scény s temným humorem.

Tom Hardy by byl velice rád, kdyby Venom v budoucnu dostal rating R

Režisér Ruben Fleischer   tvrdí, že se dostal až na samotnou hranici ratingu PG-13 (což bude podle nás nejspíš pravda) a že tudíž nemusel stran agresivní Venomovy povahy dělat žádné kompromisy. Snad nám ale promine, že mu vzhledem k výše zmíněnému Hardyho prohlášení tak docela nevěříme.

Pokud by si pokračování nebralo žádné servítky a dotáhlo Venomův brutální humor do konce, aniž by oko kamery odvrátilo pohled, filmu by to podle nás prospělo. A především by snad mohl další snímek dostat příběh, který by se nebál prozkoumat místa, kam se rodinné komiksovky od Marvelu vydat nemohou. Méně lineární dějová linka, která se nebude snažit urážet inteligenci cílové skupiny hromadou otřepaných dějových „zvratů“, by totiž Venomovi fakt slušela.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)