Cestování ve světě Harryho Pottera: Vysvětlíme, proč čarodějům nestačí jen teleportace

24. 10. 2018 16 701×153 světlý/tmavý vzhled

Zvlášť pokud znáte kouzelnický svět Harryho Pottera pouze z filmů, nejspíš jste už někdy položili otázku, proč se vlastně čarodějové vůbec obtěžují s košťaty, letaxovou sítí či přenášedly, když by se mohli všude snadno teleportovat pomocí kouzla pro okamžité přemístění. Dnes si tudíž vysvětlíme, proč to s metodami magického transportu není až tak jednoduché.

1) Přemisťování

A začneme zgruntu. Mávnete hůlkou, ozve se zapraskání a náhle stojíte v cílové destinaci. Dokonce můžete vzít i někoho s sebou! Jednoduché, že?

Jenom na první pohled. Kouzlo přemisťování je totiž poměrně náročné a v Bradavicích ani není součástí běžné výuky. Pokud se ho chcete naučit, musíte využít příslušného kurzu, který není nepodobný mudlovské autoškole (i tím, že je placený). Po jeho splnění obdržíte licenci, která vám teprve povoluje legální přemisťování.

Podobně jakou řízení automobilu je navíc toto kouzlo potenciálně smrtelně nebezpečné. Provedete-li ho totiž nesprávně, dojde k takzvanému odštěpu – kousek vašeho těla zůstane na původním místě. Pokud jde jenom o kousek obočí, jak se to jednou stalo Ronovi, nic moc se neděje. Při jiné příležitosti však Ron přišel rovnou o kus ruky. A to už bolelo.

Harry Potter: I magie má svoje limity. Vysvětlíme, co všechno kouzla nedokáží

Navíc se nemůžete přemístit vysloveně kamkoli chcete. Obtížnost kouzla se totiž s rostoucí vzdáleností zvyšuje a přenést se třeba z jednoho kontinentu na druhý už dokáží podle knihy Famfrpál v průběhu věků jen ti vůbec nejzdatnější kouzelníci. Ani těm ale jejich magie nepomůže, pokud je oblast začarována proti přemisťování. Z Bradavic, které byly takovým kouzlem chráněné, se tudíž nedokázal tímto způsobem teleportovat ani sám Albus Brumbál.

Zajímavé je, že pro domácí skřítky toto omezení neplatí a mohou se tak přemisťovat i tam, kde to čaroděj nedokáže. Podobně to mají fénixové a právě proto mohl Fawkes Brumbálovi pomoci prchnout před zatčením v pátém díle 80 %.

Každopádně je vám už asi jasné, že toto poměrně náročné, potenciálně nebezpečné kouzlo prostě některým čarodějům často nestojí za námahu.

2) Letaxová síť

Zvlášť když mohou využít letaxu, kouzelného prášku, který stačí hodit do krbu připojeného k letaxové síti. Poté jednoduše projdete ohněm, vyslovíte jméno cílové destinace a v okamžení se přenesete do libovolného jiného krbu. Spoustu takových najdete třeba na ministerstvu kouzel, nezřídka jsou ale připojeny například domácnosti.

Ohněm také můžete do cíle své cesty prostrčit pouze hlavu a popovídat si s někým na druhé straně. Tuto metodu komunikace jsme mohli vidět i ve filmech, kde s Harrym v Bradavicích mluvil Sirius Black. Cestování s pomocí letaxové sítě má jen dvě zásadnější nevýhody – nedostanete se všude a pokud vyslovíte chybně místo cílové destinace, můžete se objevit jinde, než jste čekali.

3) Přenášedla

Teleportace za pomoci přenášedel hrála důležitou roli v Ohnivém poháru 78 %, kdy ji Barty Skrk junior použil, aby Voldemortovi odeslal Harryho Pottera. Přenášedla mají totiž tu užitečnou vlastnost, že se jimi můžete přenést i z míst a na místa, kde klasický transport kouzlem nefunguje. Navíc jdou nastavit tak, aby fungovala jen v určitém konkrétním čase, takže bývají využívána při velkých kouzelnických akcích, kdy je nutné koordinovat přepravu množství čarodějů a čarodějek.

Harry Potter: V příběhu se mohl objevit upíří profesor a Arthur Weasley měl zemřít

I přenášedla ale mají své nevýhody. Tvořit je bez povolení ministerstva kouzel je zakázáno. Navíc není teleportace přenášedlem podle autorky J. K. Rowling   vůbec příjemným zážitkem; lékouzelníci proto nedoporučují tento způsob cestování nemohoucím či postarším lidem a také těhotným ženám.

4) Rozplývací skříň

Okamžité přemístění umožňuje také rozplývací skříň, která funguje v zásadě jako magický portál. Toho, kdo do ní vstoupí, totiž přenese do druhé rozplývací skříně z páru. Tímto způsobem se do Bradavic dostali smrtijedi v šestém díle 76 %, protože pro tento způsob cestování neplatí omezení, o nichž jsme si pověděli výše. Rozplývací skříně patří ale zjevně mezi vzácnější kouzelné předměty a z informací v knihách lze víceméně odvodit, že není jednoduché je vyrobit. Pouhá oprava totiž trvala Dracovi Malfoyovi takřka celý školní rok.

5) Létání

Není proto divu, že mnozí čarodějové občas sáhnou po zdánlivě neefektivním způsobu přepravy, kterým jsou například košťata, nebo testrálové či další kouzelná zvířata. Třeba létající koberce jsou ale v Británii zakázané, neboť je zákon klasifikuje jako mudlovské předměty. Popravdě nám to ale přijde krapet pokrytecké, neboť totéž by se dalo říci o košťatech.

Harry Potter: Nejdůležitější scény z knih, které se měly dostat do filmových adaptací

Na rozdíl od filmů v knihách většina čarodějů nedokáže létat jen tak, bez pomoci kouzelného zvířete či očarované věci. Existuje ale několik výjimek. Třeba zvěromágové, kteří se mění v ptáky nebo například v létavé savce, dokáží pochopitelně létat ve své zvířecí podobě. Kouzlo letu nakonec vymyslel až lord Voldemort, od kterého se je později naučil Severus Snape.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: