Ďáblův advokát: Van Helsing byl praštěné akční béčko, kterých bychom rádi vídali víc

25. 10. 2018 8 767×8221 světlý/tmavý vzhled

Psal se rok 2004 a Hugh Jackman   se chystal dobýt po světě komiksových adaptací také atraktivní říši žánru fantasy, kterou počátkem století masivně zpopularizovala trilogie Pán prstenů. Vstupenkou Wolverina do světa mýtů a pradávné magie se měl stát akční biják Van Helsing 63 % o stejnojmenném hrdinovi bez bázně a hany.

Moc to nedopadlo. Reakce diváků byly přinejlepším rozpačité, tržby nijak závratných výšin nedosáhly a recenzenti nenechali na novince jedinou nit suchou. Nepomohlo ani jméno režiséra Stephena Sommerse  , jehož předchozí snímek Mumie se vrací 66 % utržil o 100 milionů dolarů více za daleko menších nákladů. Van Helsing se stal zklamáním pro tvůrce i většinu diváků.

Ďáblův advokát: Proč třetí Raimiho Spider Man není tak špatný, jak si mnozí myslí

A my to na jednu stranu chápeme. Scénář filmu je zmatený, komediální prvky se v něm bijí s horrorovými a vizuální efekty vypadají zvlášť s téměř patnáctiletým odstupem místy opravdu ohyzdně. Na stranu druhou nám ale připadne, že mu diváci vesměs přeci jen trošku křivdí.

A naše obhajoba stojí na jediném zásadním bodě. Van Helsing je šílený, občas nechtěně směšný a nad jeho scénářem se každou chvíli ušklíbnete – ale ani na okamžik nenudí.

Atmosféru odlehčuje David Wenham  , který vážnou postavu Faramira vyměnil za roli Helsingova mnišského společníka a vede si v ní s nemenším úspěchem. Každou chvíli se dočkáme ztřeštěné akční scény, která má třeba podobu souboje vlkodlaka s upírem, mlátičky pana Hyda s hlavním hrdinou na střeše Notre Dame v Paříži či útoku létajících upírek v Transylvánii.

Snímek se navíc sám ani trochu nebere vážně, zato se snaží působit cool. Vzduchem tak občas létají krávy, ale také šipky z Van Helsingovy rychlopalné kuše. Dobová recenze irské veřejnoprávní RTÉ trefně podotkla, že je těžké určit, kde končí Sommersův vnitřní fanoušek a začíná Sommers režisér.

Pryč se sovou, nechte přežít gorilu. 7 případů, kdy herci ovlivnili filmové tvůrce

Pamatujete si ještě na Dark Universe a křečovitou snahu Mumie 54 % vytvořit z příšer Universalu jakž takž koherentní vesmír? Van Helsing se rozhodně netváří jako první díl seriálu a dokázal do svého filmu dostat krom Drákuly a již zmíněného pana Hyda ještě třeba Vlkodlaka a Frankensteinovo monstrum, aniž by to působilo příliš násilným dojmem.

Asi i proto, že je scénář už beztoho až zbytečně spletitý a stejně nikoho nezajímá. Když už se vám chce začít přemýšlet, pro Van Helsinga je to jasný signál, že potřebujete rozptýlit. Řád, který stopuje příšery napříč Evropou, sídlí tajně ve Vatikánu a vyrábí našemu hrdinovi všechny ty skvělé miniaturní motorovky. Drsné, že? Zajímá vás, k čemu vlastně kdo potřebuje to nebohé Frankensteinovo monstrum? Špatně! Tady máte scénu, ve které Van Helsing zpopelní maškarní ples plný upírů sluneční bombou!

To ale pořád ještě není to nejlepší. V jedné z nejbizarnějších akčních scén v dějinách kinematografie je Van Helsing napaden a vyzdvižen do vzduchu upírkou, poté přeskáče po koňských zadcích zpátky do kočáru, a se svým spřežením přeskočí zhruba patnáct až dvacet metrů širokou propast, přičemž se kočár utrhne, aniž by zvířata stáhl s sebou.

Kočár navíc zhruba další půlminutu padá, přičemž po dopadu exploduje (!) a vystřelí do všech stran naostřené kolíky, které v okamžiku odpraví jednu z upírek. Pokud jste něco podobného akční blbině schopní prominout, budete se královsky bavit. Pokud ne, asi si vyrvete všechny vlasy.

Zasloužily si být v lepším filmu. 9 skvělých postav ze snímků, které za moc nestály

My jsme to Van Helsingovi sežrali i s navijákem, z velké části i díky Hughu Jackmanovi, který si při všech těch ztřeštěnostech nějak dokáže udržet realisticky vážnou tvář lovce nestvůr. No a nějaký ten bonusový bod musíme udělit i za to, že se snímek zčásti točil v Česku a vystupuje v něm i nějaký ten tuzemský herec.

A proč bychom chtěli podobných filmů vidět víc?

Na první pohled by se zdálo, že vycházejí každou chvíli – co třeba takový Drákula a jeho Neznámá legenda 63 % či Poslední lovec čarodějnic 56 %?

Je to jednoduché. Drákula se bral děsně vážně, na to že nabodával lidi na kůly jenom tak mimo záběr kvůli příznivějšímu ratingu, no a u Posledního lovce čarodějnic jsme zívali tak často, že si ani pořádně nevzpomínáme, o čem to celé bylo. Ani jedno o Van Helsingovi neplatí, a to je o desetiletí starší.

Když už točíte béčka s překombinovaným scénářem, strčte do nich alespoň rychlopalné kuše, explodující kočáry, sluneční bomby, jednoruční motorovky a videoprojektory schované pod Vatikánem, k nimž se dostáváte tajnou chodbou skrytou ve zpovědnici. Tak se to totiž dělá správně.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (8 komentářů)  

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 19371

Dokonalý trik. Jakou skrývá symboliku a jak nás Nolan dokázal oblafnout?

13. 10. Aleš 3200

Chystá se reboot Van Helsinga. Už má režiséra, producentem bude tvůrce Aquamana

2. 12. Aleš 154

Hugh Jackman si nemyslí, že by lidé chtěli vidět Wolverina v Deadpoolovi

22. 11. Aleš 2147

Brad Pitt, Tom Cruise nebo Harrison Ford. Kde pracovali slavní herci před kariérou ve filmu?

17. 11. Aleš 2138

Šílený Max: Režisér George Miller pracoval na jednotce intenzivní péče, aby zaplatil svůj film

30. 3. Aleš 34

Logan: 7 zajímavostí o posledním Wolverinově filmu. Mohli jsme zahlédnout mrtvé X-Men

29. 3. Aleš 57

Watchmen: Režisér Zack Snyder si ve svém superhrdinském snímku zahrál malou roli

26. 3. Aleš 21

Život Briana: S nahatým hercem byly problémy, tvůrci použili kulisy ze seriálu o Ježíšovi

25. 3. Aleš 13

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348

To nejzajímavější z tohoto týdne: