Ďáblův advokát: Van Helsing byl praštěné akční béčko, kterých bychom rádi vídali víc

25. 10. 2018 5 518×8220 světlý/tmavý vzhled

Psal se rok 2004 a Hugh Jackman   se chystal dobýt po světě komiksových adaptací také atraktivní říši žánru fantasy, kterou počátkem století masivně zpopularizovala trilogie Pán prstenů. Vstupenkou Wolverina do světa mýtů a pradávné magie se měl stát akční biják Van Helsing 63 % o stejnojmenném hrdinovi bez bázně a hany.

Moc to nedopadlo. Reakce diváků byly přinejlepším rozpačité, tržby nijak závratných výšin nedosáhly a recenzenti nenechali na novince jedinou nit suchou. Nepomohlo ani jméno režiséra Stephena Sommerse  , jehož předchozí snímek Mumie se vrací 66 % utržil o 100 milionů dolarů více za daleko menších nákladů. Van Helsing se stal zklamáním pro tvůrce i většinu diváků.

Ďáblův advokát: Proč třetí Raimiho Spider Man není tak špatný, jak si mnozí myslí

A my to na jednu stranu chápeme. Scénář filmu je zmatený, komediální prvky se v něm bijí s horrorovými a vizuální efekty vypadají zvlášť s téměř patnáctiletým odstupem místy opravdu ohyzdně. Na stranu druhou nám ale připadne, že mu diváci vesměs přeci jen trošku křivdí.

A naše obhajoba stojí na jediném zásadním bodě. Van Helsing je šílený, občas nechtěně směšný a nad jeho scénářem se každou chvíli ušklíbnete – ale ani na okamžik nenudí.

Atmosféru odlehčuje David Wenham  , který vážnou postavu Faramira vyměnil za roli Helsingova mnišského společníka a vede si v ní s nemenším úspěchem. Každou chvíli se dočkáme ztřeštěné akční scény, která má třeba podobu souboje vlkodlaka s upírem, mlátičky pana Hyda s hlavním hrdinou na střeše Notre Dame v Paříži či útoku létajících upírek v Transylvánii.

Snímek se navíc sám ani trochu nebere vážně, zato se snaží působit cool. Vzduchem tak občas létají krávy, ale také šipky z Van Helsingovy rychlopalné kuše. Dobová recenze irské veřejnoprávní RTÉ trefně podotkla, že je těžké určit, kde končí Sommersův vnitřní fanoušek a začíná Sommers režisér.

Pryč se sovou, nechte přežít gorilu. 7 případů, kdy herci ovlivnili filmové tvůrce

Pamatujete si ještě na Dark Universe a křečovitou snahu Mumie 54 % vytvořit z příšer Universalu jakž takž koherentní vesmír? Van Helsing se rozhodně netváří jako první díl seriálu a dokázal do svého filmu dostat krom Drákuly a již zmíněného pana Hyda ještě třeba Vlkodlaka a Frankensteinovo monstrum, aniž by to působilo příliš násilným dojmem.

Asi i proto, že je scénář už beztoho až zbytečně spletitý a stejně nikoho nezajímá. Když už se vám chce začít přemýšlet, pro Van Helsinga je to jasný signál, že potřebujete rozptýlit. Řád, který stopuje příšery napříč Evropou, sídlí tajně ve Vatikánu a vyrábí našemu hrdinovi všechny ty skvělé miniaturní motorovky. Drsné, že? Zajímá vás, k čemu vlastně kdo potřebuje to nebohé Frankensteinovo monstrum? Špatně! Tady máte scénu, ve které Van Helsing zpopelní maškarní ples plný upírů sluneční bombou!

To ale pořád ještě není to nejlepší. V jedné z nejbizarnějších akčních scén v dějinách kinematografie je Van Helsing napaden a vyzdvižen do vzduchu upírkou, poté přeskáče po koňských zadcích zpátky do kočáru, a se svým spřežením přeskočí zhruba patnáct až dvacet metrů širokou propast, přičemž se kočár utrhne, aniž by zvířata stáhl s sebou.

Kočár navíc zhruba další půlminutu padá, přičemž po dopadu exploduje (!) a vystřelí do všech stran naostřené kolíky, které v okamžiku odpraví jednu z upírek. Pokud jste něco podobného akční blbině schopní prominout, budete se královsky bavit. Pokud ne, asi si vyrvete všechny vlasy.

Zasloužily si být v lepším filmu. 9 skvělých postav ze snímků, které za moc nestály

My jsme to Van Helsingovi sežrali i s navijákem, z velké části i díky Hughu Jackmanovi, který si při všech těch ztřeštěnostech nějak dokáže udržet realisticky vážnou tvář lovce nestvůr. No a nějaký ten bonusový bod musíme udělit i za to, že se snímek zčásti točil v Česku a vystupuje v něm i nějaký ten tuzemský herec.

A proč bychom chtěli podobných filmů vidět víc?

Na první pohled by se zdálo, že vycházejí každou chvíli – co třeba takový Drákula a jeho Neznámá legenda 63 % či Poslední lovec čarodějnic 56 %?

Je to jednoduché. Drákula se bral děsně vážně, na to že nabodával lidi na kůly jenom tak mimo záběr kvůli příznivějšímu ratingu, no a u Posledního lovce čarodějnic jsme zívali tak často, že si ani pořádně nevzpomínáme, o čem to celé bylo. Ani jedno o Van Helsingovi neplatí, a to je o desetiletí starší.

Když už točíte béčka s překombinovaným scénářem, strčte do nich alespoň rychlopalné kuše, explodující kočáry, sluneční bomby, jednoruční motorovky a videoprojektory schované pod Vatikánem, k nimž se dostáváte tajnou chodbou skrytou ve zpovědnici. Tak se to totiž dělá správně.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (8 komentářů)  

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 9335

Dokonalý trik. Jakou skrývá symboliku a jak nás Nolan dokázal oblafnout?

13. 10. Aleš 3148

Hugh Jackman si nemyslí, že by lidé chtěli vidět Wolverina v Deadpoolovi

22. 11. Aleš 2147

Brad Pitt, Tom Cruise nebo Harrison Ford. Kde pracovali slavní herci před kariérou ve filmu?

17. 11. Aleš 2121

Kvůli Mission: Impossible jsme málem neměli Gandalfa a Wolverina. 10 zajímavostí o špionské sérii

17. 7. Aleš 107

.Příští týden v kinech: Horrorová Dětská hra, severské drama i francouzská komedie

Dnes Aleš 4

.Pán prstenů: Na Novém Zélandu už se hledá komparz, nadcházející hra nebude se seriálem souviset

Včera Aleš 26

.Hra o trůny: Tři herci se museli sami hlásit o Emmy, tvůrci seriálu nebudou na Comic Conu

19. 7. Aleš 134

.Režisér Terminátora: Lidé nejsou připravení na roli Arnolda Schwarzeneggera v Temném osudu

19. 7. Aleš 169

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 111188

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 8713

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 6570