Harry Potter: 10 nejlepších kouzel, jimiž snadno ukončíte magický duel

5. 11. 2018 39 911×477 světlý/tmavý vzhled

Jaké kouzlo můžete ve světě Harryho Pottera použít, abyste vítězně ukončili magický duel? Dnes si představíme deset, které zaručeně poslouží. Budete si moci také vybrat, zda chcete protivníka pouze odzbrojit, či jej raději zkusíte paralyzovat nebo rovnou fyzicky zlikvidovat.

10) Expelliarmus

Oblíbené kouzlo Harryho Pottera, které vyrazí protivníkovi hůlku z ruky. Pokud ho použijete opravdu s gustem, můžete navíc nepřítele i srazit na zem, aniž byste potřebovali seslat ještě zaklínadlo Flipendo. Expelliarmus se projevuje paprskem červeného světla. Má však několik nevýhod – mocnější čarodějové například dokáží kouzlit i bez hůlek, takže je tak snadno neodzbrojíte.

9) Petrificus Totalus

Proto je nezřídka praktičtější soupeře znehybnit kouzlem úplného spoutání. Nebohá oběť zůstane při vědomí, ale nemůže se vůbec hýbat a je vám tak v podstatě vydána na milost a nemilost. Stále ale vidí, slyší a cítí, což může být v některých případech nepraktické. Zaklínadlo se navíc vzhledem ke své relativní jednoduchosti dá snadno zrušit protikouzlem.

8) Mdloby na tebe

Přinejmenším první z těchto problémy ale řeší velmi užitečné omračovací kouzlo. Má značnou sílu. Když vás zasáhne více těchto zaklínadel najednou, hrozí vám podobně jako profesorce McGonagallové dokonce i smrt. Jeho efekt ale ruší kouzlo Enervate a některé bytosti, jako jsou třeba draci nebo obři, proti němu disponují zvýšenou odolností. Omračovací kouzlo také můžete odrazit zaklínadlem Protego.

7) Kletba Antonina Dolohova

Svou vlastní nebezpečnou kletbu vymyslel smrtijed Antonin Dolohov. Projevuje se zábleskem fialového světla a její plné účinky neznáme, protože naše hrdiny naštěstí vždy zasáhla v oslabené verzi. Dolohov ji nejprve seslal na Hermionu, ale musel tak nouzově učinit bez vyřčení zaklínadla. Přesto musela dívka následně pít údajně deset druhů léčivých lektvarů denně, aby se zotavila.

Harry Potter: I magie má svoje limity. Vysvětlíme, co všechno kouzla nedokáží

Podruhé kletba zasáhla Harryho, který ji ale z větší části zastavil výše zmíněným kouzlem Protego. Harrymu přesto připadalo, že ho přes tvář sekl tupý nůž a síla kletby ho srazila na zem. Je možné, že má kouzlo v plné síle smrtící účinek a Dolohov ho použil, když zavraždil Remuse Lupina v bitvě o Bradavice.

6) Crucio

Kletba Cruciatus způsobuje ukrutnou bolest a bývá proto často používána k mučení. To ale neznamená, že její pomocí nemůžete ukončit i nějaký ten duel. Protivník na vás asi jen těžko bude dál útočit, zatímco se svíjí po zemi. Kletba se navíc nedá nijak odrazit a jedinou možností je úhyb či skrytí se za překážkou. Opakované použití kouzla navíc může oběť přivést až k šílenství.

Ne každý čaroděj ale dokáže Cruciatus seslat. Potřebujete k tomu totiž pořádnou dávku sadismu a pokud použijete jen spravedlivý hněv jako třeba Harry Potter, docílíte v nejlepším případě omráčení protivníka. Cruciatus navíc patří mezi kletby, které se nepromíjejí, takže vás její použití může snadno dostat do Azkabanu.

5) Sectumsempra

Vlastní kletbu má i další smrtijed, tajný Brumbálův agent Severus Snape. Později se ji ale naučil také Harry Potter, když objevil zápisky Prince dvojí krve ve své učebnici. Kletba způsobuje nepřátelům krvácející sečné rány a může být použita i k oddělení části těla od jeho zbytku, jako když Snape omylem usekl ucho Georgovi Weasleymu.

Cestování ve světě Harryho Pottera: Vysvětlíme, proč čarodějům nestačí jen teleportace

Pokud nejsou efekty kletby okamžitě léčeny, oběť nejspíš poměrně brzy zemře na ztrátu krve. Proto ji v žebříčku řadíme před kletbu Antonina Dolohova, jejíž přesné účinky neznáme.

4) Ohnivá bouře / ohnivé laso

Zatímco ve filmu vyvolá Brumbál v jeskyni v šestém díle 76 % rovnou ohromné ohnivé tornádo, v knize jde spíše o velké planoucí laso – a dost možná o stejné kouzlo, které čaroděj už ve Fénixově řádu 80 % použil proti lordu Voldemortovi. Jeho přesný efekt na lidi sice neznáme, dalo by se ale čekat, že je kouzlo spálí na popel. Můžete ho navíc využít i proti většímu množství nepřátel, jimiž jste obklíčeni.

3) Avada Kedavra

Záblesk zeleného světla a jste mrtví. Smrtící kletba, kterou si mimořádně oblíbil lord Voldemort, se nedá odrazit žádným kouzelným štítem. Musíte jí buďto uhnout, nebo se před ní skrýt za neživým předmětem. Harry Potter ji několikrát zastavil výše popsaným zaklínadlem Expelliarmus, za to ale mohlo propojení jeho hůlky s hůlkou Pána zla. Smrtící kletba také dokáže ničit viteály.

Smrtící kletba nicméně k úspěšnému seslání vyžaduje poměrně mocné magické schopnosti.

2) Confringo a Expulso

I přes nebezpečnost smrtící kletby zná ale svět spisovatelky J. K. Rowling   kouzla, která mohou napáchat ještě větší škodu. Kouzlo Confringo například způsobí explozi, kterou dokázal Peter Pettigrew při jedné příležitosti naráz zabít hned dvanáct mudlů. Hermiona pak tímto zaklínadlem napadla Nagini, přičemž výbuch nedopatřením zlomil Harryho hůlku.

Harry Potter: Nejdůležitější scény z knih, které se měly dostat do filmových adaptací

Podobně vražedné účinky může mít i další explozivní kouzlo Expulso, použité například Antoninem Dolohovem. Jedno z těchto zaklínadel také dost možná způsobilo smrt Freda Weasleyho.

1) Zložár

Prokletý oheň Zložáru nedobyl nejvyšší příčku pro nic za nic. Stejně jako smrtící kletba dovede ničit viteály. Zložár navíc vytváří planoucí zvířata a mýtické bytosti, které pronásledují vše živé v dosahu a sežehnou to na prach. Co hůř, plameny se vůbec nedají například uhasit vodou.

Toto kouzlo má vlastně jen jedinou zásadní nevýhodu. Musíte být opravdu velmi schopným temným čarodějem, abyste se ho mohli odvážit seslat. V opačném případě se vám totiž Zložár velmi rychle vymkne z rukou a může místo zamýšlených obětí snadno upálit vás, jak se to koneckonců stalo Vincentovi Crabbemu.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (4 komentáře)