Fascinující dějiny animace: Filmy se točily s mrtvolkami hmyzu i s lahvemi od vína

4. 11. 2018 5 721×13 světlý/tmavý vzhled

Dějiny animace sahají daleko před vývoj kinematografie. Lidé se pokoušeli zobrazit pohyb pravděpodobně už od doby paleolitu. Velké popularitě se následně těšily také stínohry nebo Laterna magica. V těchto představeních byly obrazy promítány na plátno a pohybovaly se díky ručnímu posouvání či za pomoci jednoduchých mechanických přístrojů. Dnes se animované filmy vytváří zejména díky počítačové technologii, jejich obliba mezi rozmanitými věkovými kategoriemi diváků ale neklesá.  

V roce 1833 představil fenakistiskop strobotický princip moderní animace a poskytl tak základ pro kinematografii. Bylo to první animační zařízení založené na rychle se střídajících za sebou jdoucích obrázků, které vytvářelo iluzi pohybu.  Roku 1888 si Charles-Émile Reynaud nechal patentovat svůj vynález s transparentními, ručně malovanými barevnými obrázky na dlouhém perforovaném páse, navinutým mezi dvěma cívkami. Nazval jej optické divadlo. S tím zaznamenal velký úspěch, jeho představení v Paříži sledovalo více než 500 000 diváků. I přesto nějaký čas trvalo, než se animace adaptovala ve filmovém průmyslu. Jeho počátek je datován zavedením Lumièrova kinematografu v roce 1895. Přibližně ve stejném období vznikl v Japonsku také první animovaný film ve stylu anime.

Revoluce v kinech. 10 filmů, které navždy změnily tvář kinematografie

První animovaný film, který se proslavil tradičními animačními metodami, vytvořil v roce 1908 francouzský umělec Émile Cohl a nazval jej Fantasmagorie. Snímek tvořily z větší části záběry na jednoduchou postavičku, která se pohybovala a potkávala různé proměňující se předměty – například lahev s vínem, která se změnila na květ. V některých záběrech se na scéně objevovaly také animované ruce. Každý záběr byl nejdříve nakreslený na papír a následně natočený na negativ, což snímku propůjčilo vzhled tabule s křídovou kresbou.   

Fázová animace a mrtví brouci

Autorem prvních animovaných loutkových filmů je polský režisér Wladyslaw Starewicz  . Ten začal filmy vytvářet fázovou animací a s použitím mrtvolek hmyzu s nožičkami z drátů, později pokračoval složitými a skutečně expresivními loutkami. Fázová animace (stop motion) je technika, při které se reálný objekt mezi jednotlivými snímky ručně upravuje a posouvá o malé úseky tak, aby animace po spojení vyvolala dojem spojitosti. Hlavní výhodou této techniky je, že umožňuje animovat téměř cokoliv.  Nevýhodou je ale velká časová náročnost. Například natočení celovečerního snímku Wallace a Gromit: Prokletí Králíkodlaka 83 % technikou stop motion trvalo celých pět let.

Ke známým animovaným filmům, natočených kompletní fázovou animací, patří třeba snímky Ukradené Vánoce 85 %Mrtvá nevěsta Tima Burtona 84 %, Fantastický pan Lišák 80 %, již zmíněný Wallace a Gromit nebo také populární seriál Ovečka Shaun 89 %. Mezi známé české režiséry používající tuto techniku patří Jan Švankmajer  , Karel Zeman   nebo Jiří Barta  .

Nejznámější myši: Mickey a Jerry

Animovaný film nejvíc proslavil Walt Disney  , dokázal totiž oslovit širokou škálu diváků. Díky správnému poměru humoru, dojetí i strachu se tak z animovaného filmu stal vlastně dokonalý film. Disney, americký filmový producent, režisér, scénárista, dabingový umělec, animátor, podnikatel a filantrop, se díky založení společnosti Walt Disney Productions stal jedním z nejznámějších světových filmových producentů. Kromě jiného vytvořil také světoznámou postavičku myšáka Mickehyo (Mickey Mouse), kterému navíc propůjčil i vlastní hlas. Za první animovaný celovečerní film je považován Disneyho snímek Sněhurka a sedm trpaslíků 87 %. Rozhodně to byl první film vytvořený kompletně pomocí ručně kreslené animace.

Kniha džunglí, Kráska a zvíře. Kolik dalších Disneyho animáků dostane novou hranou verzi?

Nejslavnější animovaný seriál Tom a Jerry 93 % se prosadil v 50. letech minulého století. Veřejnost si získal hlavně pro svou jedinečnost. V něm, a jemu podobných dílech, použitá animace byla totiž chápána jako nevyčerpatelný zdroj možností, které se za normálních okolností nemůžou uskutečnit, a které ve skutečnosti ruší veškerá pravidla (například když Tom spolkne klavír a jeho tělo přesně kopíruje jeho tvar). Tvůrci kocoura Toma a myšky Jerryho jsou William Hanna   a Joseph Barbera  . Díky nim získal seriál několik ocenění, včetně 7 Oskarů a dalších 6 nominací.

Moderní animace

Žánr animovaných filmů je dodnes nejvýnosnější odnoží filmového průmyslu. Nejrozšířenějším segmentem jsou dnes pohádky pro děti. Vyvinuly se z lidové slovesnosti v podobě krátkých příběhů, ve kterých tradičně vystupují nejrůznější smyšlené postavy, často s kouzelnými nebo nadpřirozenými schopnostmi. Mnoho tradičních pohádek se dočkalo i svého animovaného zpracování, jako příklad poslouží Popelka 72 %, Šípková Růženka 76 % nebo Kráska a zvíře 84 %.   

Moderní animované pohádky čerpají ze současných témat a nevyhne se jim ani technologický pokrok. Děti se tak dnes mohou z pohádek těšit od rána do večera, a to i díky speciálním televizním stanicím, určeným právě nejmenším divákům. Například na televizní stanici Minimax je možné od 27.10. od 7:00 premiérově sledovat příhody Barbie a jejích nejlepších kamarádek, včetně pohledného souseda Kena. To vše v animovaném vlogu o dobrodružstvích natočených v novém domě snů její rodiny s názvem Barbie Dreamhouse Adventures  .

Akční pohádkovou podívanou je pak na stanici Minimax seriál Voltron 76 %. Pětice teenagerů – pilotů pěti robotických bojových lvů, se v seriálu Voltron: Legendární obránci od 8.10. od 21:25 v nových dílech druhé série opět pokouší ochránit vesmír před zlem.

PG-13: 7 drastických scén z filmů pro mladistvé, které patří spíš pod rating R

A u fantasy ještě zůstaňme. Noví strážci slunce a měsíce se v seriálu Mune – Strážce měsíce 68 % od 26.10 od 8:00 na televizní stanici Minimax musí vydat na cestu, získat zpět ukradené slunce čarovného světa a zachránit tak svět před katastrofou.

Hlavní ale je, že ve všech příbězích, naštěstí, vždy dobro vítězí nad zlem.

Článek AMC Networks International.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Každý nesnáší Dolores Umbridgeovou. 10 mimořádně strašlivých filmových záporaček

20. 10. Aleš 3174

Mnoholičný lektvar: 10 herců, kteří mohli ztvárnit vaše oblíbené postavy ze světa Harrryho Pottera

22. 10. Aleš 130

Společenstvo Prstenu: Jak se změnilo 9 členů v průběhu let a na čem pracují nyní

24. 11. Aleš 95

Oheň na křídlech: Vybrali jsme 10 nejnebezpečnějších draků filmové historie

20. 11. Aleš 484

Kniha džunglí, Kráska a zvíře. Kolik dalších Disneyho animáků dostane novou hranou verzi?

26. 10. Aleš 75

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 84

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 157

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 68

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: