Aragornovi předkové Beren a Lúthien porazili Saurona, jeho pána i smrt, aby mohli být spolu

Datum vydání 6. 11. 2018Shlédnutí 19 855×Názory k tématu1Sdílení článku165Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Od oznámení nového seriálu ze světa Pána prstenů, který se bude věnovat příběhům Aragornova mládí, jsme se slavnému světu Středozemě z pera J. R. R. Tolkiena   na našem webu obsáhle věnovali. Psali jsme o dějinách Gondoru, o elfech či trpaslících, ale i o samotném Aragornovi a méně známých příbězích jeho života. Jeden z nejdůležitějších příběhů jsme však opomíjeli – až doposud.

Pokud jste si mysleli, že je svazek mezi člověkem a elfkou Aragorna a Arwen něčím naprosto unikátním, nemáte tak docela pravdu. K podobné lásce sice nedochází nijak zvlášť často, občas se ale pokrevní linie smrtelných a nesmrtelných Ilúvatarových dětí přece jenom prolnou. Poprvé se tak stalo právě skrze vztah Berena a Lúthien.

Harad, Rhûn, Chand a Umbar: Co víme o méně známých zemích Středozemě?

Tolkienův svět v té době vypadal úplně jinak, než jak ho znáte. Království Rohan nebo třeba trpasličí říší Erebor byste na jeho mapě hledali marně. Ani řeky, pohoří či hvozdy by vám nejspíš nebyly moc povědomé, neboť i sama geografie se měla během nadcházejících tisíciletí výrazně změnit.

Severu kontinentu tehdy vládl první Temný pán, daleko mocnější, než jeho služebník Sauron. Jmenoval se Morgoth a kdysi ukradl tři vzácné šperky silmarily noldorským elfům a zasadil je do své černé koruny, přičemž podle zavraždil tehdejšího velekrále. Elfové si to nenechali líbit a vytáhli do války. Přestože byli tehdy ale ještě mocní a jejich dlouhý úpadek teprve začínal, nedokázali překonat opevnění Morgothovy tvrze Angbandu a nezískali zpátky ani jeden silmaril.

Elfové ale naštěstí proti Temnému pánovi nestáli sami. Záhy totiž z východu dorazily první kmeny lidí a mnohé z nich se s Noldor proti Morgothovi spojili. Jedním z nich byl i Barahir, který ve velké bitvě zachránil život elfskému králi Finrodovi. Za to od panovníka obdržel prsten se dvěma hady, který si pak Barahirovi potomci předávali až do Aragornových časů. Šperk neměl žádnou magickou moc, ale symbolizoval příslib věčného přátelství a pomoci. V našem příběhu ještě bude hrát důležitou roli.

Barahir se každopádně po bitvě stal v podstatě partyzánem. Žil v zemi prolezlé Morgothovými služebníky a neustále je napadal spolu se synem Berenem a několika věrnými přáteli. Nakonec začal lézt Temnému pánovi tak na nervy, že Morgoth po jeho stopě poslal svého nejstrašnějšího služebníka a pobočníka Saurona.

Draci, obři, enti a balrogové: To hlavní, co o bytostech Středozemě potřebujete vědět

Sauron skrze zradu a černou magii nakonec odhalil Barahirův úkryt a vyslal skřety, kteří povraždili všechny uvnitř. Přežil jen Beren, který zrovna nebyl doma. Nakonec se mu podařilo získat zpět Barahirův prsten, nepřátelé ho ale pronásledovali na každém kroku, takže musel prchnout.

Vydal se do jednoho z elfích království a překonal jeho magickou ochranu. Potom ale spatřil v prvních paprscích měsíce Lúthien, královu dceru, jak tančí na lesní mýtině a zamiloval se do ní. Brzy se ukázalo, že je vztah oboustranný a Beren a Lúthien se nějakou dobu tajně scházeli.

Obrázek české autorky Šárky Škorpíkové.

Nakonec se ale o Berenovi dozvěděl král Thingol, který neměl lidi kdovíjak v lásce. Jeho hněv pak ještě vzrostl, když Beren požádal o Lúthieninu ruku. Přišel proto s nesplnitelným požadavkem, o kterém věděl, že bude Berena stát život. Pokud chce pouhý smrtelník ruku jeho dcery, nejkrásnější z elfů, musí přinést silmaril z Morgothovy koruny, který nedokázali vydobýt ani všechna armády Noldor.

Beren se ale nenechal odradit a vydal se s Barahirovým prstenem na ruce požádat o pomoc krále Finroda, kterého kdysi zachránil jeho otec v bitvě. Panovník se rozhodl Berenově žádosti vyhovět a na cestu s ním vyrazil osobně. Přestrojili se za skřety a Finrod svými kouzly změnil i jejich vzhled. Všiml si jich však Sauron a nechal je zadržet a přivést.

Obrázek české autorky Šárky Škorpíkové.

Pak došlo k souboji, který nemá v dějinách Tolkienova světa obdoby. Finrod a Sauron totiž soupeřili v mocných zpěvech, ale elfí král nakonec podlehl. Zemřel v temných kobkách, když ještě naposledy zachránil Berenův život zabitím vlkodlaka, kterého vyslal Sauron jako popravčího.

Pád Númenoru: Jak Sauron zničil nejmocnější říši na světě, proti které nepomohl ani Prsten

Přesto se zdálo, že Berenův život brzy skončí. Lúthien ale prchla z říše svého otce a s pomocí mluvícího psa Huana dorazila k Sauronově věži. Její vládce věděl, že je Huanovi souzeno padnout v boji s nejstrašnějším vlkem, který kdy chodil po zemi. Proto na sebe Sauron vzal vlkodlačí podobu a zaútočil. Byl ale poražen a Lúthien mu dala na vybranou – buďto jí vydá svou věž a uteče, nebo bude muset uprchnout ze svého fyzického těla a potupně přijít před Morgotha jako pouhý duch.

Sauron zvolil první možnost a vězni z jeho věže byli osvobozeni, samozřejmě včetně Berena. Ten se následně pokusil pokračovat v cestě do Morgothovy tvrze sám, ale Lúthien se nakonec přeci jen vydala také. V přestrojení se vydali do Angbandu, kde před branami ležel největší z vlků jménem Carcharoth, kterého vypěstoval Temný pán osobně. Lúthien ho ale dokázala uspat.

Člověk a elfka se nakonec skutečně dostali až do trůnního sálu, kde ale Morgoth Lúthienino přestrojení prohlédl. Elfka se ale nezalekla a začala zpívat – silmarily v koruně se rozzářily a hlava Temného pána se pod tíhou železné koruny naklonila, jak se černý spánek zmocnil jej i jeho dvora. Pak koruna spadla a Beren z ní vyřízl jeden silmaril. Byl by vzal všechny tři, ale nůž Angrist se zlomil a jeho úlomek zasáhl Morgotha do tváře, čímž Temného pána skoro probudil.

U brány ale Berena a Lúthien čekal Carcharoth. Elfka už byla znavená a nedokázala jej znovu zastavit. Beren se proto pokusil vlka odstrašit září silmarilu. Carcharoth se ale nezalekl a ukousl hrdinovi ruku i s klenotem – ten jej ale svým vnitřním ohněm pálil, takže vlk v bolestech prchl a cestou zabíjel vše, co se mu postavilo do cesty. Lúthien zachránila Berena před vykrvácením, ale Morgothova vojska se mezitím opět probudila.

Co se stalo po zničení Jednoho prstenu? Galadriel zničila Dol Guldur a Kraj byl vypleněn Sarumanem

Naštěstí ale Temného pána sledovali služebníci Valar, velcí orli. Snesli se k bráně a než se stihly armády Angbandu zcela vzpamatovat, odnesli Berena a Lúthien do bezpečí. Nakonec dvojice dospěla až zpět ke dvoru Lúthienina otce Thingola. Beren následně oznámil, že splnil králův úkol a silmaril je nyní v jeho ruce – té, kterou ukousl Morgothův vlk.

Thingol v tu chvíli už věděl, že lásce mezi Berenem a Lúthien nic nedokáže zabránit a dal smrtelníkovi ruku své dcery. Poté ale shromáždil nejlepší válečníky své říše a vydal se s Berenem Carcharotha ulovit. Vlk spalovaný ohněm silmarilu byl ale strašným protivníkem. Smrtelně ranil Berena bojoval s Huanem, čímž naplnil jeho osud a pes a vlk se zabili navzájem.

Pád Gondolinu: Příběh, který položil základy Pána prstenů a brzy vyjde i knižně

Když Lúthien zjistila, co se stalo s Berenem, její duch uprchl z jejího těla a odebral se před Mandose, jednoho z Valar, spolutvůrců Středozemě s mocí podobnou třeba řeckým bohům. Zazpívala mu nejkrásnější píseň, která kdy zazněla a sám Mandos poprvé a naposledy pocítil lítost.

Lúthien dostala na výběr. Buďto mohla zůstat v Zemích neumírajících, zbavena všeho zármutku, navždy – ale sama. Nebo se s Berenem nakrátko oba vrátí do světa, kde ale budou žít smrtelné životy, které jednou skončí. Právě tuto druhou možnost si Lúthien zvolila. A tak se také stalo. Hrob Berena a Lúthien pak najdeme dokonce i v našem světě – jména obou fiktivních postav jsou totiž napsána na náhrobku J. R. R. Tolkiena a jeho ženy přímo pod jejich skutečnými jmény.

Sluší se ale dodat, že na omezeném prostoru jednoho článku zkrátka nemůžeme celý příběh převyprávět tak, aby vynikly jeho skutečné kvality – kompletně jsme třeba opomenuli důležitou linku s Fëanorovými syny, jak si jistě fanoušci Tolkienova díla povšimli. Proto na závěr doporučíme četbu Silmarillionu, kde je Berenovi a Lúthien věnována celá kapitola. V angličtině už také vyšla samostatná kniha, kterou dal dohromady z otcových zápisků Christopher Tolkien. V době psaní tohoto článku však dosud neměla český překlad.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

Datum vydání 4. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku680
Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Datum vydání 6. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku654
Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Datum vydání 31. 1. Autor článku Aleš Sdílení článku582
Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

Datum vydání 20. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu30Sdílení článku577
Pán prstenů: Nadcházející seriál od Amazonu získal režiséra Jurského světa

Pán prstenů: Nadcházející seriál od Amazonu získal režiséra Jurského světa

Datum vydání 4. 7. Autor článku Aleš Sdílení článku570

První epická upoutávka na nové Transformers: Rise of the Beasts (Transformers: Probuzení monster)

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Na Netflix se vrátí oblíbený Death Note, na svědomí jej budou mít bratři Dufferovi

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Teaser na That ‘90s Show přivádí zpět ikonické Formanovy rodiče po boku nové skupiny teenagerů

Datum vydání Včera Autor článku Anet Sdílení článku1

Ryan Reynolds a jeho kostlivci ve skříni. Co byste o hvězdě Deadpoola měli vědět

Datum vydání 2. 12. Autor článku Lukáš Sdílení článku28
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1611
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku860
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku425