Harry Potter: Vysvětlíme, jak je to s kouzlením beze slov nebo bez hůlky

6. 11. 2018 33 856×185 světlý/tmavý vzhled

Pod naším nedávným článkem o kouzlech používaných v magických duelech se na Facebooku objevil zajímavý komentář ohledně vyslovování zaklínadel. Pokud protivník slyší kletbu, kterou se na něj zrovna chystáte seslat, velice mu to přece usnadní obranu, nebo snad ne? Čtenáři knih samozřejmě přesně vědí, jak magie beze slov či dokonce hůlek ve světě Harryho Pottera funguje. Možná ale nebude naškodu, když to vysvětlíme těm ostatním.

Náš čtenář měl se svým komentářem naprostou pravdu, o čemž svědčí následující citace ze šestého dílu knižní série. V ní Hermiona výhody neverbálních zaklínadel shrnuje v hodině obrany proti černé magii:

„Vašemu protivníkovi se předem nedostane varování, jaké kouzlo se chystáte provést,“ odpověděla Hermiona, „čímž získáte zlomek vteřiny ve svůj prospěch.“

Proč se tedy čarodějové vůbec obtěžují s mluvením? Inu, bez něj je kouzlení výrazně těžší, o čemž svědčí už třeba jenom fakt, že se neverbální zaklínání učí až v šestém ročníku sedmiletého studia. Dokonce i zkušení, nebezpeční smrtijedi nedokáží seslat své oblíbené kletby v jejich plné síle. Antonin Dolohov takto například v pátém díle zraní svým kouzlem Hermionu a Madam Pomfrey zmíní, že by v případě klasického seslání zaklínadla mohl být zásah fatální.

Přesto se občas bez hlasitého kouzlení obejdou nejen mocní čarodějové jako Voldemort nebo Brumbál, ale i ti méně talentovaní jako Rubeus Hagrid. Ten předvedl své schopnosti neverbálního zaklínání hned v prvním díle, kde bez jediného slova přičaroval prasečí ocásek Dudleymu Dursleymu.

Harry Potter: 7 postav, které by si podle nás zasloužily víc pozornosti fanoušků

Stejně tak je možné praktikovat magii dokonce i bez hůlky. Třeba takoví domácí skřítci takto kouzlí v jednom kuse a jejich schopnosti nejsou vůbec zanedbatelné, jak jsme ostatně psali třeba ve starším článku o čarodějném cestování. Podobnou schopnost mají i goblini.

Pro běžné čaroděje je každopádně kouzlení bez hůlky náročnější a podle slov samotné J. K. Rowling   vyžaduje více talentu. Dokonce i velmi schopní uživatelé magie čerpají ze svých hůlek jisté výhody. Zaklínání s jejich pomocí je údajně preciznější, tedy pro většinu čarodějů. Víme ale, že třeba ti afričtí či američtí se dlouho obešli i bez hůlek.

Pokud máme tedy celou problematiku na závěr přehledně shrnout: kouzlení bez hůlek či nahlas vyslovovaných zaklínadel je možné. Přesto ale mají i ti nejzkušenější čarodějové většinou dost důvodů, aby tyto druhy magie nepoužívali – především však ten, že je to náročnější.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: