Případ Luke Skywalker. Režisér Rian Johnson si stále myslí, že postavu vyobrazil konzistentně

9. 11. 2018 11 548× světlý/tmavý vzhled

Dokonce ani bezmála rok po premiéře Posledního z Jediů 73 % neutichly debaty o osmé epizodě, která rozdělila fanoušky. Stále se jich účastní dokonce sám režisér Rian Johnson  , který svůj nedávný tweet adresoval fanouškům, jimž se nelíbil charakterový vývoj postavy Luka Skywalkera.

Provokativní pohled: Luke je ve skutečnosti 100% konzistentní se svým charakterem z originální trilogie (tím skutečným, založeným na slovech a činech, ne tím ze zkratkovitého marketingu). Pokud mě potřebujete, jsem v baru.

To jsou silná slova, jak bylo ostatně i záměrem jejich autora. Proto se na následujících řádcích pokusíme o co nejpečlivější zhodnocení jejich pravdivosti, přičemž se budeme snažit zůstat pokud možno objektivní. Diskuze o Posledním z Jediů totiž dovedou být pořádně vyhrocené.

Pevnost Dartha Vadera na Mustafaru měla sloužit ke vzkříšení Padmé Amidaly

Začneme asi nejsilnější námitkou, kterou proti pohledu Riana Johnsona mohou fandové v originální trilogii najít: Luke Skywalker viděl dobro i v Darthu Vaderovi, před jehož krutostí se třásla celá předaleká galaxie. Opravdu by byl někdo takový schopen napadnout spícího teenagera a ještě ke všemu vlastního synovce?

Všichni občas děláme chyby a ani sám Luke není výjimkou. Přestože už od lekce v jeskyni v páté epizodě dobře věděl, že Jedi používá světelný meč pouze k obraně a nikdy k útoku, nechal se vyprovokovat císařem Palpatinem a pokusil se ho napadnout. Přestože se Darth Vaderovi od začátku vydal s tím, že se jej pokusí přivést zpět na Světlou stranu, v boji v něm vzkypěl hněv natolik, že se zastavil teprve, když otci usekl umělou končetinu.

Krom toho nevíme, čím si Luke prošel v době mezi šestou a sedmou epizodou a nemáme ani ponětí, jaké konkrétní zlo uvnitř duše Bena Sola viděl. Sám Mark Hamill   v jednom tweetu vysvětlil, že při hraní inkriminované scény pojal situaci jako fousaté dilema Zabili byste Hitlera jako dítě?

Lukův nedotažený pokus o vraždu by se podle našeho názoru tudíž dal skutečně na základě starších filmů série ospravedlnit.

Existuje ale ještě přinejmenším jedna možná námitka, totiž ta proti Lukovu dobrovolnému exilu na planetě Ahch-To. Pozorný čtenář nám sice pod jedním starším článkem objasnil, jak se tam mistr Jedi dostal a že dává smysl, že ke Skywalkerovi vedla mapa (děkujeme!), otázka proč je ale přeci jenom palčivější. Nejlépe to shrnul sám herec Mark Hamill: Jedi se přece nevzdává!

Schizma v předaleké galaxii? Krize vesmíru Star Wars pět měsíců po Solovi

I k tomu ale můžeme najít protiargumenty. Tak předně, Luke prochází v osmé epizodě hlubokou deziluzí, co se týče Jediů a jejich způsobů. Domnívá se, že jenom opakoval chyby svých učitelů, které byly nemalé. Nezapomínejme, že i moudří mistři Yoda a Obi-Wan Kenobi viděli v novém učni dlouho hlavně zbraň proti Darthu Vaderovi.

V tomto světle dává Lukovo rozhodnutí, že řád Jediů zemře na své rodné planetě Ahch-To spolu s ním, docela dobrý smysl. Hana a Leiu pak neopustil zbaběle, protože v době svého odchodu ještě nemohl tušit, že První řád ochromí Republiku a skoro zničí celý Odboj – a protože se odstřihl od Síly, nedostali se k němu ani duchové jeho učitelů, ani jeho vlastní přátelé.

Darth Sidious: Vysvětlíme, kde císař sídlil a co chtěl provést s rodnou planetou Naboo

Proto musíme chtě nechtě konstatovat, že je Lukova situace v kontextu starších dílů Star Wars přinejmenším představitelná. Rian Johnson se přinejmenším proti tomuto charakteru nijak zásadně neprohřešil, jen jej prostě v příběhu použil úplně jinak, než asi většina diváků čekala. Nutno jedním dechem dodat, že za to přímo ani nemohl – už sedmý díl 77 % J. J. Abramse   totiž silně naznačil, že je něco s Lukem hodně v nepořádku.

Chceme tvrdit, že s osmou epizodou nelze oprávněně kritizovat? Rozhodně ne. V konkrétním případě Luka Skywalkera ale podle našeho názoru režisér osmé epizody svá rozhodnutí dokázal obhájit.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor