Kouzelnické hůlky ve světě Harryho Pottera vypovídají o charakteru i moci svých vlastníků

13. 11. 2018 22 549×49 světlý/tmavý vzhled

Ač jsme si v nedávném článku vysvětlili, že dostatečně zkušení čarodějové dokáží ve světě Harryho Pottera kouzlit i bez svých hůlek, prakticky každý uživatel magie nějakou vlastní – dokonce i Hagrid schoval po vyloučení z Bradavic zbytky té své do růžového deštníku. Jaký je ale vztah mezi hůlkami a jejich vlastníky?

Spisovatelka J. K. Rowling   leccos prozradila v článcích na webu Pottermore, kde také zveřejnila části zápisků legendárního výrobce hůlek Ollivandera na toto téma. A možná budete překvapeni, co všeho o čaroději či čarodějce může vypovídat dřevo či kouzelný materiál v jádru.

Délka a pružnost

Přestože mnozí výrobci hůlek považují své delší výrobky za vhodnější pro vyšší čaroděje, podle Ollivandera je tento přístup příliš zjednodušující. Delší hůlka si prý zpravidla vybírá větší osobnosti a také ty, kteří kouzlí dramatičtějším způsobem. Velmi krátké hůlky mohou naopak poukazovat na charakterovou vadu. Typická hůlka měří zhruba mezi třiadvaceti a pětatřiceti centimetry, vzácně se ale vyskytnou i výjimečně krátké či dlouhé exempláře.

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Pružnost hůlky – či její nedostatek – pak poukazuje na schopnost nositele adaptovat se novým podmínkám.

Jádro

Ollivander používá při výrobě hůlek v podstatě pouze tři materiály, které se mu mimořádně osvědčily: žíně z ohonu jednorožce, pera fénixe a dračí srdeční blánu. Jádra, která používal třeba jeho otec, typu vlasu vodního skřítka, totiž údajně nedosahují takové kvality. Na druhou stranu mohla nejspíš zaujmout nižší cenovkou, neboť všechna tři Ollivanderem vybraná jádra patří mezi ta dražší a vzácnější.

Jednorožcova ocasní žíně vládne nejkonzistentnější magií a její sílu lze jen s obtížemi zneužít k praktikování temných kouzel. Na druhou stanu hůlky s tímto jádrem zpravidla nedosahují největší moci.

Naopak srdeční blána draka kouzelnou silou nešetří a dá se také snadněji zvábit temnou magií. Má silný temperament a je náchylnější k různým nehodám, zato se ale prý rychleji učí.

Pero fénixe si svého majitele vybírá nejkomplikovaněji, je jen těžko ovládnuto a pro cizího čaroděje je extrémně obtížné získat si věrnost takové hůlky. Mají také nejvíce vlastní iniciativy a mohou dokonce občas jednat z vlastních pohnutek.

Harry Potter: 10 nejlepších kouzel, jimiž snadno ukončíte magický duel

Ollivander ale samozřejmě není jediným výrobcem hůlek na světě a existují proto i další, exotičtější jádra. Hůlka Fleur Delacour například v jádru skrývá vlas její babičky, která byla víla. Nejmocnější ze všech hůlek, totiž ta legendární bezová, zase vznikla okolo jádra z ocasní žíně testrála, jak by se u relikvie samotné Smrti dalo očekávat.

Dřevo

Zdaleka nejvíc informací ale autorka poskytla o jednotlivých typech dřeva a jejich vlastnostech. Dokonce tolik, že je musíme v tomto článku docela zásadně zestručnit. Vybereme proto jen zvláštnosti, které podle nás rozhodně stojí za zmínku.

Olše vám nejlépe poslouží, pokud často kouzlíte neverbálně. Jabloň si nerozumí s temnou magií a často vyhledává vlastníky schopné hovořit s kouzelnými bytostmi jejich vlastním jazykem. Jasan nerad mění majitele a v rukou nového vlastníka ztratí část síly, zvlášť v kombinaci s jádrem z žíně jednorožce.

Osika má ráda revolucionáře a skvěle si vede v duelech. Trnka se pak těší oblibě u válečníků a takových hůlek najdeme mnoho mezi bystrozory, ale i mezi smrtijedy. Cypřišová hůlka zase hledá majitele mezi statečnými a těmi, kteří se dovedou obětovat. Jilm je sofistikovaný, jen málokdy působí nehody a podle vyvrácených pověr slouží jen čarodějům bez mudlovské krve.

Z dubu, který se vyznačuje věrností, byla podle legend vyrobena hůlka samotného Merlina. Hlohové hůlky dovedou stejně dobře léčit, jako proklínat a v nekompetentních rukou mohou seslat kouzlo úplně naopak, než majitel zamýšlel. Líska dovede detekovat sama od sebe podzemní vodu a vypouští přitom stříbrné obláčky kouře.

Harry Potter: 7 postav, které by si podle nás zasloužily víc pozornosti fanoušků

Vavřínová hůlka umí vyslat blesk na toho, kdo se ji pokusí ukrást a hůlky z hruškového dřeva či jeřábu prý nikdy nebyly pozorovány u uživatele temných umění. Javor si žádá nové podněty a když se začne nudit, dovede sám sebe zapálit. Tis pak nesnáší plachost a průměrnost a často si volí i majitele se sklony k černé magii.

Logo světa čar a kouzel

Úplně na závěr se pak mrkneme na logo světa čar a kouzel, konkrétně tedy na hůlky, které se v něm nacházejí. Zleva doprava:

Hůlka lorda Voldemorta, tis, jádro z pera fénixe. Ronova hůlka, vrba, žíně jednorožce. Hermionina hůlka, vinná réva, dračí srdeční blána. Harryho hůlka, cesmínové dřevo, pero fénixe. Bezová hůlka, která dlouho sloužila samotnému Brumbálovi, s jádrem z žíně testrála.

Následuje hůlka Mloka Scamandera, o které herec Eddie Redmayne   prohlásil v jednom interview, že je vyrobená z jasanu a perleti, s jistotou to o ní ale nevíme. Jistí si nemůžeme být ani u následujících dvou hůlek Tiny a Queenie Goldsteinových či u té poslední, která patří Gellertovi Grindelwaldovi.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: