Bohemian Rhapsody: Vysvětlíme, co film změnil na skutečných událostech okolo Queenů

15. 11. 2018 9 731×82 světlý/tmavý vzhled

Životopisné drama Bohemian Rhapsody 94 % o rockové skupině Queen se v Česku dočkalo nadšeného přijetí. I téměř dva týdny od premiéry si na ČSFD drží perfektní skóre a pozici třetího nejlepšího filmu. Recenze pak chválí zejména herecký výkon Ramiho Maleka  , který ztvárnil ústřední roli Freddieho Mercuryho. Nás ale v tomto článku zajímalo, jak moc se nový snímek blíží skutečným událostem.

Asi vás nepřekvapí, že se tvůrci v mnoha ohledech trefili. Spolupracovali koneckonců s dosud žijícími členy skupiny Brianem Mayem a Rogerem Taylorem, kteří se podle serveru History vs. Hollywood snažili snímek protlačit celých osm let. Byli si totiž údajně vědomi, že pokud to neudělají oni, časem se najde někdo jiný – a natočí film špatně.

Všimli jste si chybějícího herce v Indianu Jonesovi? Dalších 10 parádních filmových detailů

Přítomen byl i Greg Brooks, archivář skupiny, který údajně dohlížel i na autenticitu takových detailů, jako byl typ ponožek Johna Deacona. Na skutečnosti je tudíž založená třeba i Mercuryho láska ke kočkám nebo změna jména. Přesto ale film na několika místech skutečné události výrazně poupravil, zpravidla pro větší dramatický efekt.

Změněno je například Mercuryho seznámení s Mayem a Taylorem. Film ukazuje, že se tito tři potkali shodou okolností právě ve chvíli, kdy hudební skupinu Smile opouštěl její zpěvák Tom Staffell. Freddie Mercury pak dostane jeho místo, když udělá na místě dojem přezpíváním písně Doing Alright.

Ve skutečnosti se ale všichni zúčastnění znali již z dřívějška a Mercury se snažil dostat do skupiny už nějaký čas, než se mu to po Staffelově odchodu konečně povedlo. Fikcí je také, že se Freddie Mercury té samé noci poprvé setkal se svou budoucí přítelkyní Mary Austin.

Případ Luke Skywalker. Režisér Rian Johnson si stále myslí, že postavu vyobrazil konzistentně

Také trvalo déle, než se ke skupině přidal John Deacon. Ten ve filmu hraje s ostatními už v roce 1970, přičemž ve skutečnosti byl až čtvrtým baskytaristou v řadě a přidal se až roku 1971.

První album Queenů pak nebylo takovým úspěchem, jak snímek ukazuje. Větší odezvu zaznamenala až následující alba vydaná v letech 1974 a 1975.

Zcela fiktivní je pak prý postava Raye Fostera, jemuž se nelíbí titulní píseň Bohemian Rhapsody, která je prý příliš dlouhá, než aby byla vydána jako singl. Samotná stížnost nicméně opravdu zazněla, a to z úst šéfa vydavatelství EMI Roye Featherstona, který se ale jinak Fosterovi charakterově nepodobá.

Svého partnera Jima Huttona Freddie Mercury nepotkal na své party, nýbrž v londýnském klubu. Hutton (který ve skutečnosti pracoval v britské metropoli jako kadeřník) ale Mercuryho skutečně zprvu odmítl. Na rozdíl od filmové verze však Mercury nemusel Huttona hledat s pomocí telefonního seznamu.

Pryč se sovou, nechte přežít gorilu. 7 případů, kdy herci ovlivnili filmové tvůrce

Nikdy nedošlo k rozpadu Queenů v té podobě, jak ji ukázal film. Členové se totiž na pauze dohodli s tím, že se budou v mezičase věnovat individuální tvorbě. Skupina se pak znovu nesešla až na koncertu Live Aid, ale nahrála spolu v mezičase třeba i nové album The Works.

Freddiemu Mercurymu byl také podle všeho diagnostikován virus HIV teprve po koncertu Live Aid a nikoli před ním, jak to vidíme ve filmu. Ostatní členové skupiny se pak o jeho nemoci dozvěděli nejdříve až v letech 1987 nebo 1988. Veřejnosti pak svou diagnózu oznámil pouhý den před svou smrtí, 23. listopadu 1991.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: