Harry Potter: Poznejte školu čar a kouzel v Ilvermorny, americkou verzi Bradavic

14. 11. 2018 10 658×68 světlý/tmavý vzhled

Před premiérou prvních Fantastických zvířat 73 % před dvěma lety zveřejnila J. K. Rowling   na svém webu Pottermore informace o americké komunitě čarodějek a čarodějů a také o historii magického vzdělávání ve Spojených státech amerických. Tehdy jsme se poprvé dozvěděli detailní informace o americké škole Ilvermorny.

Ta se nachází v západní části státu Massachusetts a konkrétně stojí na reálně existující hoře Mount Greylock. Založila ji Isolt Sayre, irská emigrantka do Nového světa. Tam si našla manžela mezi mudly (či nečary, jak je nazývají v Americe) a zároveň i adoptivní syny ve dvou chlapcích, jejichž rodiče zabil nebezpečný kouzelný tvor.

Čtveřice přežila dokonce i útok Isoltiny tety, temné čarodějky Gormlaith z rodu Gauntů, z něhož později pocházel samotný lord Voldemort. To je také důvodem, proč je v Ilvermorny pohřbena hůlka samotného Salazara Zmijozela, zakladatele slavné bradavické koleje a předka Gormlaith, Isolt i Toma Raddlea.

Harry Potter: Vysvětlíme, jak je to s kouzlením beze slov nebo bez hůlky

Každý ze členů rodiny (včetně otce nečara) pak založil jednu kolej nově zřízené školy Ilvermorny. Každá se jmenuje podle jiného amerického kouzelného tvora:

Rohatý had

Kolej rohatého hada založila sama Isolt a má reprezentovat mysl čaroděje, takže je ideální pro všechny učence s intelektuálními ambicemi.

Pukwudgie

Kolej pojmenovanou po amerických příbuzných goblinů založil James Steward, Isoltin manžel. Reprezentuje srdce čaroděje a stala se domovem všem, kteří chtějí pomocí magie především léčit.

Thunderbird

Kolej pojmenovanou po hromovém ptákovi, který přivolává za letu bouři, spojuje J. K. Rowling s duší čaroděje – a sama by do ní údajně patřila na základě testu, který je k dispozici na serveru Pottermore. Thunderbird si nejčastěji vybírá dobrodruhy a založil jej Chadwick Boot, starší z Isoltiných adoptivních synů.

Kouzelnické hůlky ve světě Harryho Pottera vypovídají o charakteru i moci svých vlastníků

Wampus

Zbývá nám tedy jen poslední kolej, založená mladším Websterem Bootem. Wampus je jméno mytické kočkovité šelmy a tak není divu, že preferuje studenty s válečnickým nadáním. Reprezentuje samozřejmě tělo čaroděje.

Rozřazování do jednotlivých kolejí ale neprobíhá stejně, jako v Bradavicích. Místo klobouku nové žáky studují dřevěné sochy čtyř maskotů. Je možné, že si jednoho studenta zvolí více kolejí zároveň. Potom je pouze na něm, kterou si vybere. Velmi vzácně je někomu nabídnuta možnost vstoupit do libovolné koleje. Takovou osobu známe zatím jen jednu – je to prezidentka Seraphina Picquery, která zvolila Rohatého hada.

Cestování ve světě Harryho Pottera: Vysvětlíme, proč čarodějům nestačí jen teleportace

Ze skromných počátků v malém domě se kouzelnická škola Ilvermorny časem rozrostla v celý hrad. V devatenáctém století již získala pověst prestižní instituce, které se těší dodnes. Vzhledem k tomu, že jeden z jejích zakladatelů neměl žádné magické schopnosti, nenajdeme ve škole zdaleka tolik čarodějů posedlých ideou čisté krve, jako třeba v Bradavicích.

Starší bratr Chadwick také sepsal sedmidílnou učebnici kouzelných formulí, která se od té doby používala. Po smrti manželů Isolty a Jamese jim byly u hlavních dveří vztyčeny sochy a jejich mladší společná dcera Rionach učila na škole obranu proti černé magii.

Více se o škole (a o jednom z významných pukwudgiů, jehož významnou roli jsme museli vynechat) dočtete anglicky na Pottermore.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: