Filmožrout: Nová Fantastická zvířata? Šedý průměr, shodují se vesměs čeští i zahraniční kritici

16. 11. 2018 4 788×39 světlý/tmavý vzhled

Další film ze světa Harryho Pottera očekávali fanoušci čar a kouzel netrpělivě celé dva roky. Mnohé z nich však nejspíš v kinech čeká zklamání, přinejmenším tedy, pokud mají podobný vkus, jako čeští i zahraniční filmoví recenzenti. Grindelwaldovy zločiny 70 % jsou totiž podle jejich převažujícího mínění jedním z dosud nejslabších kouzelnických příběhů.

František Fuka nebyl kdovíjak nadšený ani z prvních Fantastických zvířat 73 %, tentokrát ale jeho hodnocení kleslo až na dosti mizerných 40 %. Většina scén je nenápaditá, chybí WOW momenty, titulní magičtí tvorové jsou ve filmu téměř zbyteční, vztahové linky nezaujmou a celkově prý snímek vykazuje podobnou únavu materiálu, která se projevila na novějších filmech z podobně slavné série Star Wars.

Cestování ve světě Harryho Pottera: Vysvětlíme, proč čarodějům nestačí jen teleportace

Americký Forbes je ještě mnohem přísnější. Grindelwaldovy zločiny prý zadupávají do země dějové linky předchozího snímku, takže se ten stává v podstatě irelevantním. Po slibném začátku se však ukáže, že z postav stojí za zmínku v podstatě jen Brumbál, Mlok a titulní Grindelwald a bohatost a zajímavost charakterů, která tolik zaujala na původní sáze o Harrym Potterovi, se už neopakuje.

Na závěr autor textu přirovnává novinku ke zklamání, kterým byla předloni x-menská Apokalypsa 70 % a neváhá naznačit, že může film ohrozit budoucnost celé série.

Recenze na webu České televize tvůrcům doporučuje najmout dramaturga, který by scénář J. K. Rowlingové   trochu usměrnil a šeškrtal. Ústřední čtveřice Mloka, Tiny, Jacoba a Queenie nemá dost prostoru, vytratila se hravost a nastupuje těžkopádnost. Grindelwaldovy zločiny zkrátka prý působí dojmem, jako by vznikly podle rané verze scénáře, přestože jsou bohaté na detaily a nápady.

Screen Rant udělil dvě a půl hvězdy z pěti. Stěžuje si, že potenciálně zajímavé postavy typu Thesea Scamandera či Yusafa Kamy nedostaly dost prostoru a oproti mnoha jiným recenzím nechválí ani výkon Johnnyho Deppa   v roli Grindelwalda. Jde údajně jen o slabý odvar toho, co minule předváděl Colin Farrell  . Povedené jsou naopak prý nepočetné scény s titulními fantastickými zvířaty.

Jednu z mála vysloveně pozitivních recenzí přinesl ale český server NaFilmu, který často kritizovaný scénář naopak chválí. Vyzdvihl detaily, které poslouží divákovi k hlubšímu pochopení postav a pochvaluje si, že reálie kouzelnického světa nedostaly přednost před dramatickými momenty a akcí. Grindelwaldovy zločiny obdrželi krásné hodnocení 85 %.

Kouzelnické hůlky ve světě Harryho Pottera vypovídají o charakteru i moci svých vlastníků

V zahraničí podobný pohled nabídl server IGN. Deppův Grindelwald je fascinující, vztahy Tiny, Mloka, Queenie a Jacoba nabízejí humor i oddech od temnějších částí příběhu a zklamáním se ukázal snad jen návrat Ezry Millera   v roli Credence. Herec se prý do role nehodí a charakter jeho postavy není dostatečně rozvinutý. I tak jsou ale Grindelwaldovy zločiny oproti minulému filmu zlepšením a odnesly si osm bodů z deseti.

Jen 50 % ale udělil Jan Varga, který konstatoval, že slabiny nepříliš zajímavého děje pomáhají překrýt drahé trikové scény a jak kouzelná zvířata, tak staří známí z Pottera jsou ve filmu spíš jen na okrasu. Nový snímek jinak jen dojí populární značku s vidinou co nejvyšších tržeb.

Harry Potter: Vysvětlíme, jak je to s kouzlením beze slov nebo bez hůlky

Mirka Spáčilová hodnotila podobně, totiž 55 %. Všechny ty honby za poznáním vlastní identity a milostné trable prý nudí a divák by měl pro pochopení některých dílčích příběhů ideálně ke vstupence dostat i příručku s rodokmeny postav. Naopak hlavní dějová linie vyvrcholí až plakátově jednoduchým poselstvím.

Skončíme ale na trochu pozitivnější notě. Na Moviezone si sice taky myslí, že jsme se dočkali spíš slabšího kouzelnického příběhu, přesto ale udělili solidní sedmičku. Pokud vám Mlok a jeho parta minule přirostli k srdci, budete se prý skvěle bavit i tentokrát a třeba trikové scény se povedly na jedničku.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: