Objevte kouzlo Woodyho Allena a užijte si jeho filmy ještě víc než dosud

Datum vydání 21. 11. 2018Shlédnutí 3 517×Sdílení článku82Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Nedávno přišla na pulty knihkupectví zbrusu nová kniha o fenomenálním Woody Allenovi   s podtitulem Film za filmem. Čím je výjimečná? Především tím, že chce být mnohem více než jen jeho životopisem či pouhým soupisem jeho tvorby, ale soustředí se především na hlubší pochopení Allenovy jedinečné osobnosti prostřednictvím jeho postav, filmů, ale i životních události či kulturních vlivů. A od každého je toho přitom nespočítatelně.

Autorem knihy Woody Allen – Film za filmem je erudovaný britský filmový kritik a publicista Jason Solomons, který si dal nemalý cíl ve svém díle představit Allena zcela jinak než v dosavadních publikacích. Ačkoliv jméno Woody Allen zná pravděpodobně každý, co o něm ve skutečnosti víme? Vnímáme ho jako mírně podivínskou a chaotickou postavu, ale i jako sexuální symbol či jako nenapodobitelného režiséra a scenáristu, který pomohl formovat hollywoodskou tvorbu. To vše je ale stále málo, protože jde jen o střípky, které samy o sobě nedokáží vytvořit celkový obraz, který je pro skutečné porozumění potřeba.

Když hvězdy dělaly křoví. 10 slavných herců, kteří kdysi začínali jako komparz

Uchopit Woodyho Allena není snadné, protože je neobyčejně všestrannou a složitou postavou, která se proslavila i za hranicemi filmu a bezesporu značně ovlivnila i současnou kulturu. Dokáže spojovat komediální i vážné prvky, hrát si s protiklady či prolínat fikci s realitou. Řeší hlubší otázky života, jako jsou lidské potřeby, vztahy, smrt a další věčná témata. Ale přesto dokázal nebýt tvůrcem úzkoprofilových snímku, protože jeho filmy si užijete i v případě, že se nechcete zahloubat, ale jen se bavit. Všechny tyto rysy jsou v knize výborně podchycené a autor si s takto náročným tématem poradil skutečně na jedničku.

Jason Solomons přitom čtenářům neservíruje hotové odpovědi, ale nabádá je k přemýšlení a k tvorbě vlastního úsudku. Protože jen málokdy lze jeden výklad považovat za ten jediný správný a u Allena toto platí dvojnásob.

Megamysl a Já, padouch. Drtivý dopad a Armageddon. Nápadně podobné filmy, co vyšly krátce po sobě

Kniha začíná rozhovorem autora s Allenem na festivalu v Cannes a následuje představením jeho osoby, vlivů a kulturního pozadí, ze kterého vychází – už z toho se o něm dozvíte mnohé a budete se na něj pravděpodobně dívat v jiném světle než dosud. Stěžejní část Film za filmem pak velmi detailně probírá všechny jeho snímky, rozdělené podle dekád. Opět i zde se autor snaží o více než jen pouhé recenze, ale v prvé řadě přináší hlubší vhled do příběhů a klade důraz na přidanou hodnotu. Díky tomu vám všechny tyto filmy mnohem více přiblíží a umožní vám si je užít lépe než předtím.

To vše najdete na téměř 250 stránkách velkoformátové publikace Woody Allen - Film za filmem od nakladatelství Dobrovský s. r. o., která je kromě mnoha informací a spousty vynikajících fotografií nabitá i citáty a postřehy, které vám umožní Woodymu Allenovi i jeho filmům porozumět tak, jako nikdy předtím. A to ať jste filmový nadšenec a nebo jen příležitostný divák, protože každý si v této knize najde něco pro sebe.

Na závěr lze jen dodat, že kniha je i výborným tipem na (nejen) vánoční dárek, protože dokáže potěšit opravdu široké spektrum lidí a přinést více, než jen krátkodobé zabavení. Naopak má potenciál umožnit vám vidět svět úplně jinýma očima, očima Woodyho Allena.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *