Profesorka McGonagall to v životě neměla lehké. Vysvětlíme, proč se o ní v poslední době mluví

28. 11. 2018 13 187×451 světlý/tmavý vzhled

Jedna z nejdůležitějších učitelek školy čar a kouzel v Bradavicích má zajímavý, v mnoha ohledech tragický životní příběh. Ten je však z větší části skryt v knihách a filmoví fandové jej nemusejí znát. Dnes si proto život profesorky McGonagall stručně shrneme a zároveň rozebereme i to, nakolik jdou tyto informace dohromady s poznatky z nejnovějších Grindelwaldových zločinů 69 %. Příslušné pasáže samozřejmě rozmažeme jako spoiler.

Minerva McGonagall se narodila ve Skotsku, jak ostatně napovídá už její příjmení, a to podle fandovských výpočtů v roce 1935. Jejím otcem byl mudla, presbytariánský duchovní a její matka byla čarodějka. V době Minervina narození její otec dosud nevěděl, jakými schopnostmi jeho manželka vládne, ale přítomnost nekontrolovatelné magie u dětí zajistila, že se to brzy dozvěděl. Byl šokován, ale vztah Minerviných rodičů odhalení přežil, ač nikoli beze stop.

Cestování ve světě Harryho Pottera: Vysvětlíme, proč čarodějům nestačí jen teleportace

spoilerMnozí fanoušci byli tudíž velmi překvapení, když se McGonagall nedávno ukázala v nových Fantastických zvířatech. Ta se totiž odehrávají koncem dvacátých let, tedy ještě před samotným narozením postavy!

Po dosažení jedenácti let dostala malá Minerva jako všechny kouzelnými schopnostmi nadané děti dopis z Bradavic. Moudrý klobouk musel dlouho rozmýšlet, do které koleje dívku zařadí. Její talenty by totiž našly uplatnění jak v Nebelvíru, tak v Havraspáru. Všichni ale víme, že se klobouk nakonec přiklonil k první možnosti.

Ve škole si Minerva vedla velmi podobně, jako o celá desetiletí později Hermiona. Dosahovala vynikajících studijních úspěchů a prokázala velký talent při studiu přeměňování, které tehdy vyučoval profesor Albus Brumbál. Krom perfektních výsledků ve zkouškách se Minerva dokázala během studia i stát zvěromágem.

Nebála se ale ani sportu. Hrála famfrpál za nebelvírský tým a v posledním roce dokonce s takovým zápalem, že si během zápasu o pohár se Zmijozelem zlomila žebra a přivodila otřes mozku. Jak známe Zmijozel, nebylo to jen tak – a těžko se divit, že se McGonagall později během učitelské kariéry ze všech sil snažila přispět Nebelvíru k porážce odvěkých rivalů.

Během svého posledního volného léta v osmnácti letech potkala Minerva jistého Dougala McGregora, mladého mudlu, do něhož se zamilovala. Zasnoubili se dokonce – Minerva si ale rychle uvědomila, že by se musela dost pravděpodobně stejně jako její matka vzdát všech ambicí a velké části kontaktů s kouzelnickým světem a rozhodla se proto nakonec manželství neuzavřít.

Harry Potter: Vysvětlíme, jak je to s kouzlením beze slov nebo bez hůlky

Následně se mladá čarodějka vydala do Londýna začít perspektivní kariéru na Ministerstvu kouzel. Tam ji čekalo nepříjemné překvapení. Mnozí zaměstnanci totiž neměli valné mínění o mudlech, což se Minervě, která měla mudlovského otce i bývalého snoubence, pranic nelíbilo.

Vydržela pouhé dva roky, než ji práce zklamala natolik, že se přes nabídku povýšení nakonec vrátila do Bradavic, tentokrát už jako učitelka. Když Brumbál nahradil Dippeta v čele školy, převzala po něm McGonagall výuku přeměňování.

spoilerA tady se skrývá jádro problému. Musíme proto vysvětlit, jak fandovský výpočet věku Minervy McGonagall funguje. Pochopíte z něj, že J. K. Rowling   zcela očividně přepisuje starší informace, které na sebe McGonagall prozradila v knižní sáze.

V patnácté kapitole Fénixova řádu totiž McGonagall profesorce Dolores Umbridge prozradí, že v Bradavicích pracuje již devětatřicet let. Protože se děj páté knihy odehrává ve školním roce 1995/1996, prostým odečtem zjistíme, že McGonagall přeměňování učí teprve od půlky padesátých let.

Co víc, na Pottermore se dočteme výše zmíněné informace o pouhé dva roky dlouhé pauze mezi koncem Minervina vzdělávání a jejím nástupem do učitelské pozice. Protože bradavická výuka trvá sedm let, snadno se dopočítáme přesného stáří profesorky.

Na závěr musíme ještě zmínit související změnu kontinuity, neboť Brumbál ve filmu učí místo přeměňování obranu proti černé magii – a to přesto, že má být profesorem prvního zmíněného předmětu ještě v době, kdy v Bradavicích studoval Voldemort. Tato druhá zdánlivá chyba by se ale dala s trochou fantazie ještě vysvětlit.

Přišel ale čas, kdy školu čar a kouzel vystudoval jistý Tom Raddle. Netrvalo dlouho a tento talentovaný student rozpoutal obří kouzelnickou válku. Během ní zahynul i Dougal McGregor, Minervin bývalý snoubenec, a to i z celou svou rodinou. McGonagall byla pochopitelně zdrcena.

Kouzelnické hůlky ve světě Harryho Pottera vypovídají o charakteru i moci svých vlastníků

V profesním životě se jí sice dařilo a dotáhla to na zástupkyni ředitele, novou lásku našla ale až ve svém někdejším šéfovi z Ministerstva kouzel, který se jmenoval Elphinstone Urquart. Bezdětné manželství však tragicky skončilo po pouhých třech letech, když Urquat podlehl otravě způsobené magickou úponicí jedovatou.

McGonagall, zdrcená žalem, už nemohla dál bydlet ve společném domě v Prasinkách a přestěhovala se proto přímo do Bradavic, kde se plně ponořila do svého profesního života. Celou její tragickou historii přitom znal jenom málokdo. Stereotyp (pokud na škole čar a kouzel něco takového existuje) pak narušil jednoho roku až nástup nového jedenáctiletého žáka. Žáka s jizvou na čele ve tvaru blesku.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (4 komentáře)