Sám doma: Paříž zastoupilo Chicago, místo počítačových efektů stačily baterky a provázky

24. 12. 2018 6 036×87 světlý/tmavý vzhled

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi přicházejí i každoroční televizní reprízy populárních svátečních snímků. Dobrodružství Kevina McCallistera, který nedopatřením zmeškal odlet zbytku své rodiny do Evropy, patří právem mezi ty vůbec nejoblíbenější. Věřte nám ale, že ani po všech těch letech opakovaných zhlédnutí o filmu pořád ještě nevíte úplně všechno.

Věděli jste například, že jednoho z příbuzných hlavního hrdiny hraje skutečný bratr herce Macaulayho Culkina  ? Kieran Culkin   totiž ztvárnil Kevinova bratrance Fullera. Herecké kariéře se věnuje dodnes a třeba v roce 2010 ztvárnil jednu z vedlejších rolí ve snímku Scott Pilgrim proti zbytku světa 71 %.

10 skvělých vánočních filmů ze zahraničí. Sváteční klasika i moderní animáky

Hillary Wolf  , představitelka Kevinovy starší sestry Megan, se zase později proslavila reprezentací Spojených států v judu na letních olympijských hrách.

Z rodinného domu, který Kevin bránil před Mokrými bandity ve slavné finální konfrontaci filmu, se stala velká turistická atrakce. Ne všechny záběry zevnitř obydlí se ale skutečně natáčely na 671 Lincoln Avenue ve Winnetce v americkém státě Illino. Třeba sklep vznikl ze školního bazénu a scény z pařížského letiště se natáčely na O'Hare Airport v nedalekém Chicagu.

Domek na stromě v zahradě pak postavili sami filmaři a na žádost vlastníků ho po poslední klapce zase rozebrali.

Hlavního padoucha Harryho Lima si mohl zahrát známý Robert De Niro  , ale roli odmítl. Nakonec ji dostal Joe Pesci  , který ale prý nebyl zvyklý natáčet rodinné filmy a občas sprostě nadával. Režisér Chris Columbus   mu dokonce poradil, jaká slova má používat místo těch vulgárních.

Kam se poděla Kevinova letenka? Dalších 10 úžasných filmových detailů. Některých jste si zaručeně nikdy nevšimli!

Přítelkyni Kevinova bratra Buzze si pak zahrál kluk, protože tvůrci nechtěli, aby se diváci vysmívali nějaké dívce kvůli tomu, jak vypadá.

John Candy  , představitel Guse Polinskiho, zase spoustu svých scén improvizoval a všechny natočil během 23 hodin práce. V kuse. Starý Marley, který překvapí Mokré bandity v závěru snímku s lopatou na sníh, pak v první verzi scénáře úplně chyběl. Režisér také prozradil, že jeho jméno inspirovaly povídky britského spisovatele Charlese Dickense.

Banditi by mimochodem útok na Kevinův dům ve skutečnosti pravděpodobně nepřežili. Už v roce 2012 uvedl lékař Ryan St. Clair pro The Week, že by pád žehličky na Marvovu tvář pravděpodobně způsobil nebezpečné fraktury kostí okolo očí. Rozžhavená klika, které se dotkl Harry při pokusu o vniknutí do domu, by pak měla na svědomí popáleniny třetího stupně a trvalé následky.

V roce 2014 pak formou videa totéž téma zpracoval YouTube kanál Screen Junkies, který stojí třeba za slavnými upřímnými trailery:

Chris Columbus mimochodem natočil zároveň ne jeden film, ale rovnou dva. Falešný snímek Angels With Filthy Souls, na který Kevin kouká a který použije na odstrašení banditů i rozvozce pizzy, totiž ve skutečnosti neexistuje a vzniklo jen oněch několik scén, které tvůrci potřebovali.

Snímek měl hrát také roli v alternativní verzi konce, kde se na něj měli koukat Harry s Marvem ve vězení. Tak si měli konečně uvědomit, jakým způsobem je Kevin přelstil.

Práce na snímku nebyla vždy jednoduchá. Třeba soundtrack měl složit Bruce Broughton  , který ale nakonec na film nenašel čas. Tvůrci proto s již takřka hotovým dílem oslovili Johna Williamse  , jemuž se Sám doma 86 % zalíbil natolik, že hudbu nakonec složil.

Sám doma v Praze? Kevin se zase ztratil a zachraňují ho Trump s Jágrem

Rozpočtová omezení také nedovolila Columbusovi využít CGI pro děsivou pec ve sklepě, kterou museli tvůrci nakonec přivést k životu pomocí provázků a baterek. Skutečný byl i pavouk na Marvově tváři – hercův výkřik ale museli tvůrci přidat až v postprodukci, neboť by osminožce mohl vyděsit.

Práce se ale bohatě vyplatila, neboť se z filmu vyklubal gigantický úspěch. Komedie kralovala americkým kinosálům těžko uvěřitelných 12 týdnů, stala se nejvýdělečnějším snímkem roku 1990 a skromný rozpočet zhruba 18 milionů dolarů se zúročil ve skoro půlmiliardové tržby. Především se ale stal Sám doma milovanou vánoční klasikou, která dodnes neztratila své kouzlo.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: