Digitální ovce i exkrement. 7 případů, kdy se počítačové efekty ukázaly na nečekaných místech

1. 1. 2019 4 838×32 světlý/tmavý vzhled

Když ve filmu někdo používá magii, létá vesmírnou lodí nebo vypadá mnohem mladší, než je ve skutečnosti, obvykle správně uhádneme, že tvůrci filmu využili moci počítačových efektů. Ty však nejsou vždy nutně nasazeny jen v takto předvídatelných případech. Řady scén, které vznikli díky CGI, jste si skoro určitě nikdy nevšimli.

1) Dvojčata

Čekali byste přehršel digitální magie třeba v dramatu 81 % o vzniku největší sociální sítě Facebooku? My také ne. V příběhu ale vystupují dvojčata, bratři Winklevossové, kteří nosí tvář jednoho jediného herce, Armieho Hammera  . Jeho obličej byl totiž digitálně přilepen na tělo jeho kolegy a vznikla tak mimořádně přesvědčivá iluze, že je Hammer v místnosti dvakrát.

2) Stádo ovcí

Romantické drama o přátelství a lásce Ennise a Jacka, kteří se poznají jako kovbojové během sezónní práce, také nevypadá, že by vyžadovalo kdovíkolik počítačových efektů. Tvůrci Zkrocené hory 79 % ale přesto prostřednictvím CGI přivedli k životu… stáda ovcí.

Ten se do té role přece nehodí! Skvělí herci, kterým fanoušci nejprve nevěřili

Postarat se o stovky a stovky živých zvířat se zjevně ukázalo jako větší výzva, než ovce jednoduše do záběrů přikreslit. A musíme přiznat, že filmařům sázka na moderní technologie skvěle vyšla – přinejmenším my jsme si totiž ničeho podezřelého nevšimli.

3) Psí exkrement

Hnědá hromádka, kterou štěně v Johnu Wickovi   nechá na trávníku, také ve skutečnosti pochází z počítače. Co víc, tenhle zázrak údajně tvůrce stál 5000 dolarů, tedy hodně přes 100 000 korun. Určitě to bude nějaký pořádně smradlavý rekord.

4) Cedule

Policista John McClane se ve třetím díle Smrtonosné pasti 80 % vydá na příkaz padoucha do Harlemu s cedulí Nenávidím negry. Asi je vám jasné, že by se místní černošští obyvatelé necítili právě polichoceni, kdyby podobný nápis někdo zahlédl v místě natáčení. Bruce Willis   proto ve skutečnosti nosil ceduli, na níž stálo Nenávidím všechny a tvůrci následně záběry upravili v postprodukci. Neupravená verze se pak dodnes používá, když film hrají v americké televizi.

Ztraceno v překladu. Vysvětlíme, proč občas není jednoduché vybrat český název filmu

5) Mikrofony

Když točíte muzikál, chcete zpravidla, aby mikrofony co nejkvalitněji zachytily zpěv vašich herců. Výjimkou nebyli ani tvůrci Bídníků 73 %, kteří připevnili představitelům hlavních postav na oděv viditelná zařízení. Ta pak nechali jednoduše odmazat v postprodukci.

6) Tenisové hřiště

Když protagonista Jordan Belfort na konci filmu Vlk z Wall Street 83 % skončí ve vězení a díky svým penězům a vlivu si tam zajistí tenisový kurt, ukáže nám kamera krátký záběr ze hry. Prakticky všechno, co na něm vidíte, je zcela digitální. Hřiště, budovy okolo, všechno. A není to jediný případ, kdy snímek použil koňskou dávku počítačového kouzlení. Video s dalšími trikovými scénami najdete zde.

7) Gatsbyho dům

Obří sídlo literárního a filmového boháče Gatsbyho 73 % ve skutečnosti nikde nestojí. Vzniklo jen jako 3D model na discích tvůrců počítačových efektů. Snímek je přímo přecpaný zelenými plátny a jen málo z toho, co v něm vidíme, skutečně fyzicky existuje.

Zelené světlo, které hraje ve filmu tak důležitou roli? Přidáno v postprodukci. Parapet vysoké budovy? Natočeno v ateliéru se zeleným pozadím. Trumpetista hrající večernímu New Yorku? Modré plátno. Snímek lže skoro tolik, jako jeho protagonista, částečně ale samozřejmě proto, že je zasazený do 20. let minulého století.

8) Forrest Gump

Tom Hanks   prý sice ping pong hraje dobře, světovým šampionem v tomto sportu ale opravdu není. Tvůrci ale potřebovali, aby jeho postava Forresta Gumpa 95 % působila přesně takovým dojmem. Proto nechali herce jenom náhodně mávat rukama ve vzduchu a míček přidali později digitálně.

Negativní recenze legend: Avengers nudí, Matrix je sci-fi nesmysl a Temný rytíř trpí domýšlivostí

A úvodní scéna pírka, které se snese Forrestovi k nohám? Tvůrci nejprve záběry natočili bez něj a pírko následně před modrým pozadím, kde jej jeden člen štábu ovládal provázkem. Následně tvůrci vizuálních efektů přikreslili například ještě odraz pírka ve skle auta a bylo vymalováno.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Příští týden v kinech: John Wick bude potřetí bojovat o život, uvidíme ale i ptačí animák

12. 5. Aleš 756

Volné pokračování Bratrstva neohrožených natočí režisér Bonda, kamery se rozjedou v březnu

12. 10. Aleš 600

Třetí John Wick se představuje. Trailer na Parabellum je plný akce

17. 1. Aleš 478

Spin-off Johna Wicka o vražedkyni známé jako Ballerina má svého režiséra

10. 10. Daniel 271

Ten se do té role přece nehodí! Skvělí herci, kterým fanoušci nejprve nevěřili

12. 10. Aleš 263

Strážci Galaxie: Partička komiksových hrdinů Marvelu dostane vlastní videohru

Dnes Aleš

Baelin's Route: Mrkněte na krátký film, který paroduje známá klišé z populárních videoher

Včera Aleš

Jurský svět 3: Dočkáme se hned dvou dějových linek, Chris Pratt by se nebránil crossoveru

11. 6. Aleš

Marvel: Loki se ve čtvrtém Thorovi neukáže. Herec prozradil, co se postavě honilo hlavou před smrtí

10. 6. Aleš

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 1116

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 755

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 317