Avengers Endgame: Kdo jsou režiséři Anthony a Joe Russovi a jak se dostali k filmům Marvelu

4. 1. 2019 11 347×91 světlý/tmavý vzhled

Dnes zná jména bratří Russových, režisérů Avengers: Infinity War 86 % a nadcházejících Avengers: Endgame  , snad každý informovanější fanoušek superhrdinských filmů. Bývaly ale časy, kdy si nikdo (a to včetně bratrů samotných) ani nedokázal představit, že by se Russovi k nějakému obřímu hollywoodskému blockbusteru mohli dostat.

Anthony Russo   a Joe Russo   totiž svůj první snímek natočili za vlastní peníze, a to v době, kdy ještě studovali. Film z roku 1997 se jmenoval Pieces   a stál více, než bratři očekávali – třicet tisíc dolarů. Nakonec se museli zadlužit na své kreditní karty a uběhlo prý deset let, než konečně všechno splatili.

Avengers 4: Vše, co byste si měli přečíst, než dorazí první trailer

Jejich dílo si odbylo premiéru na nezávislém festivalu nízkorozpočtových filmů Slamdance Film Festival. Tam Russovi padli do oka známému režisérovi Stevenu Soderberghovi  . Jeho dnes již zaniklé produkční společnosti Section Eight zaslali tři scénáře a jeden z nich slavil úspěch.

Sodenbergh se stal producentem snímku Welcome to Collinwood, který vyšel česky pod názvy Partička a Bombakšeft 51 %. Tehdy si Russovi poprvé vyzkoušeli práci s opravdu slavnými herci. V Bombakšeftu se ukázali třeba George Clooney   nebo Sam Rockwell  .

„Byla to pro nás pozoruhodná změna,“ řekl později Anthony Russo o spolupráci se Soderberghem: „Umělci se mohou dívat na jiné umělce či na specifické materiály z jiného úhlu. Postřehnou možná něco zvláštního, co běžnému obchodnímu modelu Hollywoodu uniká, co nedokáže rozeznat, nebo s čím z nějakého důvodu nechce pracovat.“

Russovi se následně vydali i do seriálového světa. Nejdřív pracovali na několika epizodách temné komedie Lucky  , která ale skončila hned po první sezóně. Následně točili i pro seriál Arrested Development 80 % a komediálnímu žánru zůstali věrní i ve svém filmu My dva a křen 54 % z roku 2006.

3 otázky, na které Infinity War nedala jasné odpovědi. Zkusili jsme je najít sami

Ten se dnes těší na Rotten Tomatoes jen 20 % pozitivních kritických a 50 % pozitivních diváckých hodnocení, takže si asi dokážete představit, jak překvapení všichni byli, když se dalším velkým filmem obou bratří stál druhý díl Captaina Americy, obří akční produkce z dílny Marvelu.

Jak k něčemu takovému došlo? Russovi začali režírovat i pro další seriál Zpátky do školy, kde se nebáli všelijak si hrát s komediálním žánrem a všemožně jej dekonstruovat. Konkrétně epizody s paintballem zaujaly šéfa Marvelu Kevina Feigeho  .

Ten prozradil svého času Los Angeles Times, že měl vždy zájem o režiséry, kteří natočili něco zajímavého. A to pro oba bratry platilo.

Feige se nespletl. Z Návratu prvního Avengera 78 % se stal hit a Marvel proto svěřil úspěšné sourozenecké dvojici i třetí dobrodružství Steva Rogerse. Tentokrát měli ale Russovi větší ambice a nakonec se spolu se scénáristy Christopherem Marcusem   a Stephenem McFeelym   rozhodli na své šéfy v Marvelu krapet zatlačit.

„Potřebujeme, abyste nám sehnali Roberta Downeyho Jr.  , Spider-Mana a Black Panthera,“ oznámili. Představitel Iron Mana přitom vůbec neměl Občanskou válku 78 % v žádné své předchozí smlouvě a pavoučího hrdinu vlastní konkurence Sony Pictures, se kterou se Marvel musel složitě dohodnout.

Na otázku, zda měli bratři nějaký záložní plán, kdyby jim troufalé požadavky nevyšli, odpověděli záporně. „Nemohli jsme mít, protože tyhle dohody jsou tak komplikované, že pokud někomu nabídnete snadnou cestu ven, použije ji.“

Občanská válka se stala dalším velkým úspěchem a Joe Russo si v ní dokonce i zahrál malou roli švýcarského psychiatra, kterého zavraždí hlavní padouch filmu, Helmut Zemo.

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

V současné době pak Russovi připravují do kin druhou polovinu příběhu o obří válce mezi hrdiny Marvelu a Thanosem. Avengers: Endgame je takřka bezpochyby nejočekávanějším superhrdinským snímkem všech dob, z velké části díky úspěchu loňské dvoumiliardové Infinity War, na kterou přímo navazuje.

„S Joem jsme měli opravdu divnou kariéru,“ shrnul Anthony Russo: „Točili jsme ty nejlevnější filmy, jaké se jen dají točit a točili jsme ty nejdražší filmy, jaké se jen dají točit. Máme za sebou komedii, televizi, drama, (…) natáčeli jsme reklamy. Milujeme různorodost všeho, co můžete dělat jako filmaři. (…)“

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11204

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

27. 9. Daniel 91077

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

17. 7. Aleš 21996

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

15. 3. Aleš 13897

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

29. 4. Aleš 1860

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 164

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 32748

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16361

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 21590

To nejzajímavější z tohoto týdne: