Drobné role v Pánu prstenů: Kde najdete režisérovy děti, skladatele či Tolkienova vnuka

8. 1. 2019 6 254×64 světlý/tmavý vzhled

Každý skalní fanoušek Pána prstenů asi ví, že se ve všech třech filmech fantasy série krátce mihne režisér Peter Jackson  , pokaždé v jiné roli. Středozemská trilogie však obsahuje mnohem více nenápadných vedlejších postav, které hraje někdo důležitý.

1) Peter Jackson

Pro začátek ale přeci jen ještě jednou zrekapitulujeme tři režisérovy momenty. Ten první přichází v Hůrce, kde Jackson hraje Alberta Drearyho, muže konzumujícího kořenovou zeleninu. Podobné cameo si navíc před časem zopakoval ve Šmakově dračí poušti 80 %, druhém díle Hobita.

Dějiny Gondoru: Jak krále nahradili správci a jak vzniklo spojenectví s Rohanem

Ve Dvou věžích 88 % hraje režisér rohanského válečníka, který po explozi Žlebové zdi v závěrečné bitvě vrhne oštěp na útočící skuruty před branami. Záběr si vypůjčili i tvůrci videohry LEGO Lord of the Rings, kde ale Jackson místo zbraně hodí po nepříteli zlatou sošku Oscara.

V Návratu krále 90 % pak oblékl kostým korzára a nechal se zastřelit Legolasem ve scéně z prodloužené verze filmu.

2) Režisérovy děti

Do všech tří dílů Pána prstenů však Jackson obsadil i svoje děti Billyho a Katie. Ve Společenstvu Prstenu 90 % je krátce vidíme jako malé hobity, jimž Bilbo Pytlík vypráví o svých dobrodružstvích na cestě k Osamělé hoře.

Ve Dvou věžích se pak sourozenci mihnou jako rohanské děti, skrývající se v jeskyních před Sarumanovým vojskem během bitvy o Helmův žleb.

Billy a Katie si ale zahráli i gondorské děti, které ve třetím filmu přihlížejí Faramirovu odjezdu do beznadějného útoku na Osgiliath, zatímco se Denethor nechává bavit během jídla Pipinovým zpěvem.

3) Alan Lee a John Howe

Dva umělci, kteří tvořili středozemská díla dávno předtím, než padla první klapka, na filmu také odvedli spoustu práce. Právě jejich imaginace totiž inspirovala podobu míst, předmětů i postav napříč všemi třemi snímky, jak už jsme ostatně svého času psali.

Aragornovi předkové Beren a Lúthien porazili Saurona, jeho pána i smrt, aby mohli být spolu

Ve Společenstvu Prstenu ztvárnili dva z lidských králů, kteří podlehli Sauronovu vlivu a změnili se v přízraky. John Howe je na obrázku zakroužkován nalevo, zatímco Alan Lee napravo.

4) Obránci Helmova žlebu

Mezi Rohiry bránícími rohanskou pevnost najdeme krom režiséra i řadu dalších zajímavých lidí. Mladého Haletha, který krátce hovoří s Aragornem, si třeba zahrál syn scénáristky Philippy Boyens  . Druhého mladého bojovníka v pozadí pak ztvárnil Henry Mortensen, syn Aragornova představitele Vigga Mortensena  .

Během scény vyzbrojování máme také možnost znovu zahlédnout již zmíněného Alana Leeho (úplně vlevo v pravé části obrázku).

5) Samova dcera

Dceru Sama Křepelky, která v úplně poslední scéně celé trilogie přibíhá přivítat otce vracejícího se ze Šedých přístavů, si zahrála skutečná dcera herce Seana Astina  .

6) Howard Shore

Skladatel Howard Shore  , jehož hudbu posloucháte napříč všemi třemi filmy, dostal drobnou roli v Návratu krále. Na dvoře krále Théodena v Edorasu oslavuje spolu s Legolasem a Gimlim vítězství nad Sarumanem a přihlíží pijácké soutěži mezi trpaslíkem a elfem.

7) Tolkienův pravnuk

Drobné role jednoho z hraničářů, kteří brání západní břehy Osgiliathu před útoky skřetích hord Temného pána, se zhostil jeden z potomků samotného spisovatele J. R. R. Tolkiena  . Royd Tolkien se krátce ukáže, když se gondorské jednotky spěšně hotoví k obraně před nečekaným vyloděním.

Trpaslíci Středozemě: Vysvětlíme, jak se dostali do Ereboru a proč je prsteny nemění na přízraky

8) Jane Abbott

Pokud vidíme Arwen sedět v nějaké scéně na koni a nejde jí úplně dobře vidět do obličeje, pravděpodobně ji zrovna nehraje Liv Tyler  , ale Jane Abbott. Ta se ale ukázala v trilogii i jako jiná postava. Konkrétně si zahrála jednu z elfek, které Arwen doprovázejí do Gondoru v závěru Návratu krále.

BONUS) Stephen Colbert

Spoustu zajímavých drobných rolí samozřejmě obsahuje i hobití trilogie, podrobně do nich ale zabíhat nebudeme – článek bychom museli protáhnout asi nejméně na dvojnásobek. Bonusově proto zmíníme aspoň cameo obřího Tolkienova fanouška, slavného moderátora Stephena Colberta  .

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

31. 1. Aleš 508

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

6. 11. Aleš 21484

Jediný pravý Pán prstenů. Mysleli jste si, že je Sauron jen planoucí bulva?

20. 9. Aleš 30480

Pán prstenů: Nadcházející seriál od Amazonu získal režiséra Jurského světa

4. 7. Aleš 463

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

9. 10. Aleš 1455

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 164

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 32761

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16384

To nejzajímavější z tohoto týdne: