Ďáblův advokát: Vodní svět je solidní postapo v netradičních kulisách

9. 1. 2019 4 538×190 světlý/tmavý vzhled

Pokud jste zhruba před čtvrtstoletím ještě nechodili pravidelně do kina, možná se o Vodním světě 65 % dokonce dozvídáte poprvé. Film totiž v roce 1995 zrovna dvakrát neuspěl – a to i přesto, že byl až do uvedení Titanicu 85 % tím vůbec nejdražším, který kdy v Hollywoodu vznikl.

Jeho rozpočet přibližně 175 milionů dolarů vypadá úctyhodně i dnes, po dvou desetiletích inflace a vzestupu superdrahých snímků plných digitální magie. Během své cesty kinosály ale získal jen 264 milionů v tržbách, což při započtení nákladů na marketing znamenalo, že Vodní svět skončil v červených číslech.

Postaveno pro film. 10 nejúžasnějších projektů, které vznikly kvůli natáčení

Kritické i divácké reakce byly rozpačité a většinou spíš negativní. Tomatometer po letech ukazuje pozitivní hodnocení jen u 42 % kritiků a 43 % diváků. Na tuzemské ČSFD si Vodní svět vede o něco lépe, stejně ale skončil v modrém průměru.

Bylo by jednoduché tohle stárnoucí postapo Kevina Costnera   jednoduše odepsat jako propadák a zapomenout, že kdy vzniklo. My se vás ale pokusíme přesvědčit, že by to nebylo tak úplně fér a příběh o filmové katastrofě je přinejmenším jenom půlkou pravdy.

 

Vodní svět totiž nepropadl, přinejmenším tedy ne, pokud vezmeme v úvahu širší souvislosti. Během let si totiž vedl dobře postupně na VHS kazetách, ve videopůjčovnách, na discích DVD a Blu-ray či v televizích a na streamovacích službách. Studio Universal Pictures bylo navíc v době okolo premiéry prodáváno Seagram Company, která v rámci dohody převzala zhruba miliardové dluhy.

Nové vydání na discích Blu-ray ve FullHD rozlišení s pětikanálovým formátem zvuku a mnoha bonusy se dokonce chystá v zahraničí k vydání koncem měsíce. Na svůj film nezapomněla ani hlavní hvězda. Kevin Costner se už před pár lety vyjádřil, že rozhodně nepovažuje Vodní svět za dno své herecké kariéry. Práce na filmu pro něj prý byla radostí a vždy za ním stál, přes všechny jeho chyby.

A že je za čím stát. Film, který původně vznikal jako vykrádačka Mad Maxe 80 %, si totiž záhy našel spoustu způsobů, jak se vrýt divákovi do paměti.

Třeba slavnou úvodní scénou, kdy se Země v logu Universalu začne zalévat vodou a následně sledujeme, jak hlavní hrdina recykluje svou moč uprostřed oceánu. Nebo úchvatným soundtrackem zkušeného skladatele Jamese Newtona-Howarda  , který v posledních letech pracoval třeba na hudbě k Hunger Games či k Fantastickým zvířatům.

Neměli šťastnou ruku. 7 herců, kteří propásli slavné filmy kvůli mizerným

Za zmínku také stojí odvaha, se kterou se tvůrci rozhodli natočit celý drahý snímek na moři. Režisér Kevin Reynolds   to později shrnul:

Tehdy to bylo těžší, CGI vůbec nebylo na takové úrovni, jako dnes.  Když jste tudíž točili záběr přes atol do otevřeného moře a chtěli jste akci natočit i z druhé strany, museli jste otočit celý atol, abyste stále měli v pozadí otevřené moře. Tyhle věci si lidé neuvědomují.

Zmíněný atol navíc museli tvůrci postavit ručně a poté, co se během hurikánu potopil, ho zbudovali znova. Herečky Jeanne Tripplehorn   a Tina Majorino   se dokonce málem utopily. Druhá zmíněná navíc v roce 2015 na Twitteru přiznala, že ji během natáčení sedmkrát požahaly medúzy.

Díky vší té lopotné práci, na které se počítačové efekty v polovině devadesátých let ještě podílely jen menším dílem, ale Vodní svět prakticky nezestárl a dodnes vypadá velmi dobře. Velmi působivá zůstává scéna ponoru, v níž se podíváme do zničeného, zatopeného města a proplujeme okolo ponorky, rezavějící na dně oceánu.

Slušné napětí dokáží vyvolat stále i akční scény, zejména ta ze začátku snímku – a občas se i zasmějete, když si všimnete, že jeden z obránců atolu střílí po útočnících z malého praku. My si každopádně necháme skákání přes hradby na vodních lyžích či skútrech kdykoli líbit.

Stallone nejhorším hercem století? 10 slavných herců, kteří dostali anticenu Zlatá malina

Nebudeme vás samozřejmě přesvědčovat, že je Vodní svět skvělým filmem. Není. Režisér Avengers Joss Whedon  , který v jedné fázi přepisoval scénář, koneckonců popsal svoji práci jako sedm týdnů v pekle a v nadsázce tvrdil, že je nejlépe placeným světovým stenotypistou. „A nic se mi nepodařilo,“ dodal nakonec.

„Myšlenka Vodního světa byla dobrá,“ řekl však také. „Měli dobrý nápad, pak napsali generický scénář a o tu myšlenku se vlastně nestarali.“

Přesto ale snímek v několika scénách naznačil, jak velký potenciál původně měl. A i díky tomu si možná přeci jen zaslouží druhé zhlédnutí, zvlášť, pokud jste ho neviděli už bezmála pětadvacet let.

Koneckonců je pořád ještě prý druhým nejvýdělečnějším snímkem všech dob v kategorii Filmy o globálním oteplování.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

Poznejte děti Kamene mysli! 7 filmových faktů o Visionovi, Scarlet Witch a Quicksilverovi

27. 3. Aleš 221

Marvel: Je Vision hoden vládnout mocí Thora, když dokázal zvednout jeho kladivo?

27. 2. Aleš 9195

Negativní recenze legend: Avengers nudí, Matrix je sci-fi nesmysl a Temný rytíř trpí domýšlivostí

18. 10. Aleš 5189

Jak Marvel rozděluje svoje filmy: Vysvětlíme, co znamená začátek Fáze 4 a jak skončily ty předchozí

20. 2. Aleš 63180

Kevin Feige: Producent, který stojí za fenomenálním úspěchem Marvelu a sám patří mezi fanoušky

29. 5. Aleš 139

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 164

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11204

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 32748

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16361

To nejzajímavější z tohoto týdne: