Mysterio: Povíme, co je vlastně zač známý Spider-Manův komiksový protivník

18. 1. 2019 17 039×1101 světlý/tmavý vzhled

Nedávná ukázka k nadcházejícímu snímku Spider-Man: Daleko od domova   představila mimo jiné divákům vůbec poprvé Jaka Gylenhaala   v roli Mysteria. Ti fanoušci superhrdinských snímků, kteří neznají důkladně komiksové předlohy, ale mohli být zvláštní novou postavou poněkud zmateni. Proto si dnes stručně vysvětlíme, co je Mysterio vlastně zač.

V hlavním marveláckém vesmíru Země-616 se Mysterio jmenuje (podobně jako v MCU) Quentin Beck. Když dostal v mládí od strýce videokameru, rozhodl se pro kariéru ve filmu a po čase se stal kaskadérem a tvůrcem speciálních efektů. Toužil však po skutečné slávě, které se mu v jeho práci stále nedostávalo.

Rozhodl se tudíž, že si získá proslulost jako hrdina. Aby ale nemusel trávit dlouhá odpoledne lovem lupičů a převáděním stařenek přes silnici, přišel s vychytralým plánem. Spáchá několik zločinů v přestrojení za Spider-Mana a poté pavouka dopadne a předá spravedlnosti.

Beckovi ale proradná lest nevyšla, protože udělal učebnicovou padoušskou chybu. Nad zdánlivě poraženým hrdinou se holedbal, že mu plán krásně vyšel. Vůbec ho přitom nenapadlo, že by si Peter Parker mohl jeho nadšený projev tajně nahrávat.

Zavedu úzké větrací šachty a nebudu se měnit v hada, protože to nepomáhá. 100 pravidel pro záporáky

Mysterio Spider-Manovi tuto první porážku nikdy nezapomněl a znovu s ním bojoval při mnoha a mnoha příležitostech. Stal se dokonce zakládajícím členem padoušské organizace Sinister Six, do které mimochodem patřil od počátku i Vulture, padouch z předchozího Homecomingu 73 %.

Studio Sony Pictures už se snažilo záporácký tým složit před pár lety v předchozí pavoučí sérii Amazing Spider-Man, tehdy jim to ale vzhledem ke zrušení plánovaného třetího dílu nevyšlo. Je ale možné, že to nyní ve spolupráci se samotným Marvelem dopadne jinak, pokud se tvůrci skutečně pouštějí tímto směrem.

Za zmínku stojí, že trailer i prakticky všechny dosavadní informace o filmu se nás snaží přesvědčit, že bude Mysterio tentokrát Spider-Manovým spojencem v boji proti skutečným nepřátelům, Elementálům. I sám herec Jake Gylenhaal tuto informaci šíří.

Nesmíme však zapomenout, že nás Mysterio může, no, ehm… mystifikovat. Co když má podobný plán, jako v komiksu a Elementály nějakým způsobem sám stvořil, aby se mohl stát stejně slavným hrdinou, jako Avengers? Co když na to Spider-Man ve filmu přijde a bude muset se svým komiksovým nepřítelem přeci jen bojovat.

Ďáblův advokát: Proč třetí Raimiho Spider Man není tak špatný, jak si mnozí myslí

Ke zmatení ještě přispívá fakt, že Mysteriovy v traileru představené magické schopnosti působí dost autenticky. Jako by Quentin Beck skutečně vládl kouzly podobnými těm, která používá například Doctor Strange. Přitom v předloze používá „pouze“ technologii, chytré triky či hypnózu.

Snaží se nás Beck spolu se Spider-Manem jen rafinovaně oklamat, nebo tvůrci skutečně tak výrazně přepsali jeho charakter? Možné je pravděpodobně obojí. Vzpomeňme například, jak něco podobného provedl třetí Iron Man v opačném gardu. Ze skutečnými schopnostmi nadaného Mandarina udělal podvodníka – byť mohou diváci bonusového one-shot snímku namítat, že i ten skutečný Mandarin v MCU někde tajně existuje.

Spider-Man: 10 padouchů z komiksů, které chceme vidět v nadcházejících filmech

Pokud si máme nezávazně tipnout, sázíme tudíž spíš na první možnost, totiž že hraje Mysterio s falešnými kartami. Padouch koneckonců patří mezi nejikoničtější Spider-Manovy protivníky a s pavoukem bojuje už od roku 1964. Tak drastická úprava postavy by tudíž byla ještě větším trnem v oku fanoušků, než zmíněná změna Mandarinova charakteru.

Nejistá role Quentina Becka v nadcházejícím Spider-Manovi je tak či onak ze strany Marvelu chytrým krokem. Ať už totiž s postavou provedou cokoli, vždy minimálně část svého publika docela překvapí. A tato záhadnost a nepředvídatelnost k Mysteriovi pochopitelně naprosto sedne.

Update po dopsání článku: Jake Gylenhaal se v interview se Stephenem Colbertem vyhnul odpovědi na otázku, zda hraje padoucha. A to je samozřejmě podezřelé!

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: