Mrzimor: Proč si vážit nejnenápadnější bradavické koleje ze světa Harryho Pottera

22. 1. 2019 33 873×1124 světlý/tmavý vzhled

V centru pozornosti většiny fanoušků Harryho Pottera stojí především dvě ze čtyř bradavických kolejí. Nebelvír, který je domovem ústředního tria nejdůležitějších hrdinů – a Zmijozel, ze kterého pochází velká část jejich nepřátel. Nám to ale přijde trochu škoda a tak jsme se naši novou minisérii rozhodli zahájit Mrzimorem, tou nejméně nápadnou a možná nejpodceňovanější kolejí.

Důvodů, proč Mrzimor nepatří v bradavické škole čar a kouzel mezi nejvýraznější hráče, je vícero. Předně si studenty nevybírá podle jejich ambicí jako Zmijozel, podle odvahy jako Nebelvír či podle chytrosti jako Havraspár. Bere všechny, kteří se jinam nevešli – a žádá po nich zejména tvrdou práci, věrnost a férovost.

Tyto vlastnosti samozřejmě nepřitahují mnoho pozornosti a obdivu, přestože si obojí rozhodně zaslouží. Sama spisovatelka J. K. Rowling   ostatně prohlásila, že je Mrzimor v mnoha ohledech její nejoblíbenější kolejí. Studenti Mrzimoru byli ostatně vedle Nebelvíru jediní, kteří do posledního bránili Bradavice během finální bitvy s Voldemortem.

Zůstali ale prý z jiného důvodu, než jejich odvahou proslulí spolužáci, kterým Rowling neupírá občas až přehnanou touhu se předvádět. Mrzimor houževnatě vzdoruje nepřátelům a pocházelo z něj nejméně temných čarodějů ze všech čtyř bradavických kolejí.

Harry Potter: 10 nejlepších kouzel, jimiž snadno ukončíte magický duel

A není rozhodně pravda, že by z Mrzimoru nevyšly mnohé slavné osobnosti světa kouzel. Ohnivý pohár nevybral za školního šampióna ani ctižádostivého studenta Zmijozelu, ani brilantního žáka Havraspáru. Cedric Diggory Bradavice reprezentoval výborně a po nečekaném nástupu Harryho Pottera do Turnaje tří kouzelníků nezahořkl, nýbrž neváhal svému soupeři dokonce poradit.

Do Mrzimoru patřila během svého studia také Nymfadora Tonksová, která později pomohla zachránit školu před Voldemortem a dokonce za ni i položila život. Vládla unikátními schopnostmi metamorfomága a pracovala na náročné pozici bystrozora, která vyžaduje slušnou dávku akademického úspěchu.

Z Mrzimoru pocházelo i několik členů Brumbálovy armády, například Ernie Macmillan, Hannah Abbottová či Susan Bonesová. Pro pořádek musíme samozřejmě zmínit i zbabělce Zachariáše Smithe, ale každá kolej má holt svoje černé ovce. Smith aspoň své přátele nezradil Voldemortovi a nepovraždil tucet mudlů, jako jistý student Nebelvíru Peter Pettigrew.

Hlavně však nesmíme zapomenout na bratry Scamanderovy, především pak na Mloka, hlavního hrdinu Fantastických zvířat. Ano, jedna ze dvou nejdůležitějších postav celého světa čar a kouzel navštěvovala právě nenápadnou mrzimorskou kolej, jak jsme se ostatně mohli na vlastní oči nedávno přesvědčit.

Harry Potter: Vysvětlíme, jak je to s kouzlením beze slov nebo bez hůlky

Mrzimor má ve znaku jezevce, přestože J. K. Rowling původně uvažovala o medvědovi. Barvami koleje jsou žlutá a černá a domů jsme se k nim nikdy nepodívali, ač Harry Potter jinak zavítal jak ke spolužákům ze Zmijozelu, tak k těm z Havraspáru.

Autorka nicméně přesně ví, jak to uvnitř vypadá, ba dokonce to věděla hned od začátku. Na webu Pottermore vysvětlila, že Mrzimor nepoužívá žádná tajná hesla či logické hádanky jako ostatní koleje. Místo toho musíte vyťukat správnou melodii na jeden z obřích sudů na chodbě vedoucí do bradavické kuchyně.

Pak se dostanete do kruhového černožlutě nazdobeného pokoje s nábytkem z leštěného dřeva. Kulatými okny dovnitř proniká spousta světla a všude je plno květin a všemožných popínavých rostlin či kaktusů. Nad krbem pak visí portrét Helgy z Mrzimoru, středověké čarodějky a zakladatelky koleje.

Ta vytvořila i slavný zlatý pohár zdobený jezevci, který se po generace předával mezi jejími potomky. Nakonec se dostal až do rukou Hepziby Smithové, která ho jednou ukázala Tomovi Raddlovi. Ten ji následně zavraždil a vinu svalil na domácího skřítka. Svým zločinem navíc pohár proměnil ve viteál, který později svěřil do opatrování své spolehlivé služebnici Bellatrix Lestrange.

Ďáblův advokát: První Relikvie smrti jsou jedním z nejlepších filmů o Harrym Potterovi

Ta magický předmět ukryla v Gringottově bance, odkud ho ale dokázali Harry, Ron a Hermiona později ukrást. Viteál byl následně zničen zubem baziliška. Za zmínku stojí, že J. K. Rowling původně plánovala, že dědictvím Helgy z Mrzimoru bude kouzelný kotlík, přišlo jí ale, že by byl příliš velký a těžký.

Kolejním duchem Mrzimoru je Tlustý mnich, který ještě Helgu kdysi zažil jako svoji učitelku. Další ze slavných studentů se jmenoval Hengist Zálesák a proslul tím, že založil vesnici Prasinky nedaleko Bradavic.

Na závěr pak ještě doplníme, že Mrzimor v době docházky Harryho Pottera vedla Pomona Prýtová, učitelka bylinkářství.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: