Shrek, Čelisti i Rambo. Filmy, o kterých možná nevíte, že vznikly podle knih

23. 1. 2019 4 381×35 světlý/tmavý vzhled

Snímků podle knih vychází daleko více, než si pravděpodobně myslíte. Abychom vám to dokázali, pokusili jsme se sestavit žebříček několika známých blockbusterů, o kterých mnozí filmoví fanoušci nejspíš ani netuší, že vznikly jako adaptace. Můžete si ověřit, jak jste na tom sami.

1) Smrtonosná past

Vánoční akční klasika 89 %, která nakopla kariéru Bruce Willise   a ukázala světu, jak skvěle dovede Alan Rickman   zahrát padoucha, vznikla podle knihy Rodericka Thorpa. Předloha se jmenovala Nothing Lasts Forever, česky však vyšla už pod filmovým titulem.

Když hvězdy dělaly křoví. 10 slavných herců, kteří kdysi začínali jako komparz

Scénáristé pochopitelně příběh upravili, změnili například hlavního hrdinu, jeho motivaci či závěr. Už v knížce jste si ale mohli přečíst o plížení se skrz ventilační systém a Roderick Thorp přišel i s protagonistovým trikem s přilepením pistole na záda.

2) Čelisti

Stejnojmenná předloha 84 % Petera Benchleyho spatřila světlo světa v roce 1974, tedy pouhý rok před filmem. Na tom sám autor pracoval. I tak se snímek knize z velké části nepodobá, neboť Spielberg   údajně nechal přepsat ústřední postavy a vypustil například i vedlejší dějovou linku.

Za zmínku stojí, že spisovatel později svého díla litoval a neustále opakoval, že jde pouze o napínavou beletrii. Trápilo ho, že úspěch knihy i filmu zafixoval žraloky v myslích lidí jako nemilosrdné zabijáky. Svá poslední léta proto Benchley věnoval ochraně stejných paryb, které hrály hlavní roli v nejedné z jeho knih.

3) Shrek

Ano, i zelený zlobr své první dobrodružství prožil na papíře. A stejně jako v případě Čelistí si jej všiml režisér Steven Spielberg, který plánoval příběh Williama Steiga adaptovat formou klasické 2D animace. Nakonec se ale ze Shreka samozřejmě stal jeden z prvních velkých 3D hitů 87 % studia DreamWorks.

Shrek, Škyťák i Kung Fu Panda: 5 nepoužitých concept artů DreamWorks

Kniha z roku 1990 se však od své o desetiletí mladší adaptace v mnohém lišila. Shrek v ní kupříkladu dokázal plivat oheň a jeho nejhorší noční můrou jsou hrající si děti.

4) Rambo: První krev

Výrazně se od své předlohy liší i první první Rambův akční příběh 85 %. Knižní protagonista nemá křestní jméno, jeho konflikt s policií je o poznání krvavější a konec se tomu filmovému už vůbec nepodobá. První krev napsal kanadsko-americký spisovatel David Morrell.

5) Milionář z chatrče

Oscarový film 83 % o indickém mladíkovi, který proti veškerým očekáváním vyhrál místní verzi soutěže Chcete být milionářem?, vznikl na motivy románu Q & A spisovatele a diplomata Vikase Swarupa. Příběh však adaptoval spíše jen velmi volně.

Po úspěchu adaptace vyšla předloha pochopitelně znovu, tentokrát už pod filmovým názvem Slumdog Millionaire.

6) Vymítač ďábla

I slavný horror 82 % o dva roky předcházela knižní verze, jejíž autor William Peter Blatty – podobně jako v případě Čelistí – pracoval také na scénáři. Tentokrát však zůstala adaptace předloze poměrně věrná. Vyšla i v češtině, a to pod názvem Exorcista - Souboj s ďáblem.

7) Blade Runner

Předloha Blade Runnera 77 % zmátla už mnoho fanoušků svým názvem. Jmenuje se totiž Sní androidi o elektrických ovečkách? a napsal ji známý autor sci-fi Phillip K. Dick. Děj filmu se v tomto případě opět od předlohy značně liší, spousta motivů ale zůstává stejná.

Je Deckard replikant? Pokusili jsme se dát dohromady nové informace z Blade Runnera 2049

I v knize totiž vystupuje Rick Deckard a příběh se točí okolo androidů, které není lehké rozeznat od lidí. V obou verzích představují živé věci velké bohatství a z papírových stránek pochází třeba i slavný Voight-Kampffův test.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Volné pokračování Bratrstva neohrožených natočí režisér Bonda, kamery se rozjedou v březnu

12. 10. Aleš 628

Ready Player Two: Kniha dostane pokračování, autor by ho rád viděl i na plátně

9. 7. Aleš 1392

Rambo má první trailer, postaví se v něm mexickému kartelu

21. 8. Aleš 1245

Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

20. 11. Aleš 7242

Nový Rambo už dostal erkový rating, prozradil Sylvester Stallone

1. 8. Aleš 235

Smrtonosná past: Alan Rickman přišel se změnou scénáře, střílení ho zpočátku znervózňovalo

Dnes Aleš

Vznik Hobita: Bilbo mohl zabít Šmaka kopím, trpaslíci neměli být ani trochu chamtiví

Včera Aleš 26

Harry Potter: Emma Watson chtěla občas režiséra zabít, zprvu se jí nelíbilo rozdělení poslední knihy

6. 3. Aleš 29

Titanic: Matthew McConaughey se zprvu domníval, že roli Jacka Dawsona získal

5. 3. Aleš 8

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348