Shrek, Čelisti i Rambo. Filmy, o kterých možná nevíte, že vznikly podle knih

23. 1. 2019 5 368×40 světlý/tmavý vzhled

Snímků podle knih vychází daleko více, než si pravděpodobně myslíte. Abychom vám to dokázali, pokusili jsme se sestavit žebříček několika známých blockbusterů, o kterých mnozí filmoví fanoušci nejspíš ani netuší, že vznikly jako adaptace. Můžete si ověřit, jak jste na tom sami.

1) Smrtonosná past

Vánoční akční klasika 89 %, která nakopla kariéru Bruce Willise   a ukázala světu, jak skvěle dovede Alan Rickman   zahrát padoucha, vznikla podle knihy Rodericka Thorpa. Předloha se jmenovala Nothing Lasts Forever, česky však vyšla už pod filmovým titulem.

Když hvězdy dělaly křoví. 10 slavných herců, kteří kdysi začínali jako komparz

Scénáristé pochopitelně příběh upravili, změnili například hlavního hrdinu, jeho motivaci či závěr. Už v knížce jste si ale mohli přečíst o plížení se skrz ventilační systém a Roderick Thorp přišel i s protagonistovým trikem s přilepením pistole na záda.

2) Čelisti

Stejnojmenná předloha 84 % Petera Benchleyho spatřila světlo světa v roce 1974, tedy pouhý rok před filmem. Na tom sám autor pracoval. I tak se snímek knize z velké části nepodobá, neboť Spielberg   údajně nechal přepsat ústřední postavy a vypustil například i vedlejší dějovou linku.

Za zmínku stojí, že spisovatel později svého díla litoval a neustále opakoval, že jde pouze o napínavou beletrii. Trápilo ho, že úspěch knihy i filmu zafixoval žraloky v myslích lidí jako nemilosrdné zabijáky. Svá poslední léta proto Benchley věnoval ochraně stejných paryb, které hrály hlavní roli v nejedné z jeho knih.

3) Shrek

Ano, i zelený zlobr své první dobrodružství prožil na papíře. A stejně jako v případě Čelistí si jej všiml režisér Steven Spielberg, který plánoval příběh Williama Steiga adaptovat formou klasické 2D animace. Nakonec se ale ze Shreka samozřejmě stal jeden z prvních velkých 3D hitů 87 % studia DreamWorks.

Shrek, Škyťák i Kung Fu Panda: 5 nepoužitých concept artů DreamWorks

Kniha z roku 1990 se však od své o desetiletí mladší adaptace v mnohém lišila. Shrek v ní kupříkladu dokázal plivat oheň a jeho nejhorší noční můrou jsou hrající si děti.

4) Rambo: První krev

Výrazně se od své předlohy liší i první první Rambův akční příběh 85 %. Knižní protagonista nemá křestní jméno, jeho konflikt s policií je o poznání krvavější a konec se tomu filmovému už vůbec nepodobá. První krev napsal kanadsko-americký spisovatel David Morrell.

5) Milionář z chatrče

Oscarový film 83 % o indickém mladíkovi, který proti veškerým očekáváním vyhrál místní verzi soutěže Chcete být milionářem?, vznikl na motivy románu Q & A spisovatele a diplomata Vikase Swarupa. Příběh však adaptoval spíše jen velmi volně.

Po úspěchu adaptace vyšla předloha pochopitelně znovu, tentokrát už pod filmovým názvem Slumdog Millionaire.

6) Vymítač ďábla

I slavný horror 82 % o dva roky předcházela knižní verze, jejíž autor William Peter Blatty – podobně jako v případě Čelistí – pracoval také na scénáři. Tentokrát však zůstala adaptace předloze poměrně věrná. Vyšla i v češtině, a to pod názvem Exorcista - Souboj s ďáblem.

7) Blade Runner

Předloha Blade Runnera 77 % zmátla už mnoho fanoušků svým názvem. Jmenuje se totiž Sní androidi o elektrických ovečkách? a napsal ji známý autor sci-fi Phillip K. Dick. Děj filmu se v tomto případě opět od předlohy značně liší, spousta motivů ale zůstává stejná.

Je Deckard replikant? Pokusili jsme se dát dohromady nové informace z Blade Runnera 2049

I v knize totiž vystupuje Rick Deckard a příběh se točí okolo androidů, které není lehké rozeznat od lidí. V obou verzích představují živé věci velké bohatství a z papírových stránek pochází třeba i slavný Voight-Kampffův test.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: