Havraspár: Bradavická kolej vítá mudrce i excentriky, proti knihám změnila barvy

29. 1. 2019 12 560×52 světlý/tmavý vzhled

Minulý týden jsme si přiblížili Mrzimor, asi nejopomíjenější kolej ze světa Harryho Pottera. Dostatečné pozornosti se ale netěší ani Havraspár, kterým prošly během let zástupy brilantních čarodějů a čarodějek. A právě výčtem těch nejvýznamnějších tentokrát začneme.

Zlatoslav Lockhart rozhodně není nejtalentovanějším ani nejreprezentativnějším absolventem, nenechal se od nás ale přesvědčit, že v článku nemůže být první. Znalosti získané v Bradavicích používal vždy jen ke zviditelnění vlastní osoby a ukojení své ctižádosti, pročež je spíš tak trochu odstrašujícím příkladem.

Harry Potter: I magie má svoje limity. Vysvětlíme, co všechno kouzla nedokáží

Z poměrně nevinných triků typu promítání své tváře v oblacích na způsob Znamení zla či posílání stovek valentýnských psaníček své osobě totiž časem přešel na kradení zásluh jiných čarodějů a čarodějek, kterým vymazal paměť.

Rowena z Havraspáru, zakladatelka koleje, měla samozřejmě o svých studentech zcela jinou představu. Hledala ty nejbrilantnější mozky a sama přispěla Bradavicím, když přišla s myšlenkou slavných pohybujících se schodů. Havraspár pak navštěvovala i její dcera Helena.

Ta záviděla své úspěšné matce a ukradla její diadém, s nímž následně uprchla. Šperk totiž navyšoval moudrost svého nositele a Helena doufala, že skrze jeho moc svou matku nakonec překoná. Její nápadník ze Zmijozelu se ji následně vydal hledat. Vypátral ji v Albánii a když se odmítla vrátit, zavraždil ji. Poté z pocitu viny sám spáchal sebevraždu.

Oba se následně vrátili do Bradavic jako duchové. Helena se stala kolejním duchem Havraspáru jako Šedá dáma, zatímco jejího obdivovatele znaly budoucí generace jako Krvavého barona, kolejního ducha Zmijozelu.

Cestování ve světě Harryho Pottera: Vysvětlíme, proč čarodějům nestačí jen teleportace

Diadém zůstal v Albánii, než ho tam nalezl lord Voldemort a proměnil jej v jeden ze svých viteálů. Následně šperk donesl zpět do Bradavic, kde ho ukryl v Komnatě nejvyšší potřeby. Tam ho později objevil Harry Potter. Nemusel ho ale ničit, protože se o to postaral zložár, smrtící kouzlo spolužáka Vincenta Crabbeho.

Film nicméně scénu pozměnil a Harry diadém zničí bodnutím baziliščího zubu.

Mezi knihou a filmem se liší také symboly Havraspáru. Barvami koleje jsou totiž v knize modrá a bronzová, zatímco film bronz nahrazuje za stříbro. Maskotem v knihách je pak orel, zatímco ve filmu vrána.

Několik studentů Havraspáru patřilo během Harryho studií v Bradavicích mezi jeho přátele či členy Brumbálovy armády. Nejznámější je samozřejmě asi Lenka Láskorádová. Do Havraspáru patřila ale na rozdíl od své sestry Parvati také Padma Patilová, která se v Ohnivém poháru 378 % účastnila plesu po boku Rona Weasleyho.

Zmínit musíme i Cho Changovou, Harryho první lásku. Hlavně knižní fanoušci si pak vzpomenou třeba ještě na Michaela Cornera, který randil s oběma stejnými dívkami, jako Harry – jenom v opačném pořadí.

Kolejí pak prošlo i několik Harryho učitelů. Krom již zmíněného Lockharta to byl také padouch z prvního dílu Quirinus Quirrell, což autorka J. K. Rowling   odhalila až na webu Pottermore. Do Havraspáru patřila také učitelka jasnovidectví Sybila Trelawneyová.

Hlavou koleje byl během sedmi let Harryho docházky Filius Flitwick, jeden z nejnadanějších kouzelnických duelistů. Moudrý klobouk měl paradoxně jisté potíže s jeho zařazením, protože zvažoval i to, že ho pošle do Nebelvíru. Něco podobného se stalo ještě několikrát, třeba v případech Hermiony a Minervy McGonagallové.

Profesorka McGonagall to v životě neměla lehké. Vysvětlíme, proč se o ní v poslední době mluví

Zatímco studenti Mrzimoru spali nedaleko kuchyní Bradavického hradu, kolej Havraspáru se nacházela v jedné z věží. Vedlo tam spirálovité schodiště a ke vstupu jste nepotřebovali znát heslo, nýbrž zodpovědět hádanku. Kupolovitý strop pokrývaly malby hvězd a stejným motivem byly posety i koberce. Nikoho asi nepřekvapilo také množství knihovniček.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: