Ďábel je v detailech. Nepřesvědčivé CGI, kterého jste si napoprvé nevšimli

30. 1. 2019 7 083×25 světlý/tmavý vzhled

Filmy stárnou a jejich vizuální efekty také – často navíc mnohem rychlejším tempem. Poznáte to snadno. Zatímco ještě před pár lety vám některé CGI přišlo zcela přesvědčivé, na druhé nebo třetí zhlédnutí už tak vůbec nevypadá. Nasbírali jsme několik příkladů z vesměs velmi populárních sérií.

1) Star Wars plastoví panáci

Na adresu Star Wars prequelů už se v souvislosti s CGI sneslo během doby tolik kritiky, že se do nich nechceme přehnaně navážet. Obsahovaly totiž i spoustu praktických efektů a také dechberoucí scény, které dodnes patří k tomu nejlepšímu z celé série. Máme na mysli třeba bitvu nad Coruscantem z Pomsty Sithů 87 %.

Shrek, Škyťák i Kung Fu Panda: 5 nepoužitých concept artů DreamWorks

Pokud ale nějaký ošklivý efekt po letech opravdu bije do očí, jsou to 3D panáci, které tvůrci použili namísto živých herců pro scény, v nichž se postavy musely nerealisticky pohybovat. Plastový Darth Sidious vypadá spíš jako z animovaného seriálu Clone Wars 76 %.

2) Megatronovy pneumatiky

Transformeři umějí být strašně líní. Bayovy   filmy v jednom kuse opakovaly záběry, přičemž používaly ty nejlacinější fígle typu přehrávání pozpátku. není tedy divu, že po sobě tvůrci občas tvůrci pořádně nezkontrolovali ani své CG efekty. Na fotce z třetího dílu 62 % jasně vidíme, jak Megatronovy pneumatiky procházejí podstavcem jeho křesla. Napoprvé si detailu možná nevšimnete, ale jakmile ho jednou vidíte…

3) Chybějící nemrtvý

Vůči drobným chybám není imunní ani slavný seriál Hra o trůny 92 %. Tato konkrétní pochází z boje mezi výpravou za Zeď a nemrtvými. Muž za Bericovými zády totiž zcela zjevně útočí proti neexistujícímu nepříteli. Svou zbraní jen tak máchá ve vzduchu.

Tvůrci nejspíš zapomněli do záběru přidat jednoho dalšího CGI protivníka.

4) Vlasy T-1000

Nejsme si popravdě jistí, kde ve scéně průstřelu hlavy terminátora T-1000 končí praktické a začínají digitální efekty, rozhodně ale víme, že by se hlava padoucha neměla začít deformovat ještě okamžik před výstřelem. Proto jsme se rozhodli moment z Terminátora 2 91 % zařadit.

Havraspár: Bradavická kolej vítá mudrce i excentriky, proti knihám změnila barvy

5) Legolas

Když uvážíte, že šel třetí Pán prstenů 90 % do kin jen dva roky po druhé Mumii 66 %, musíte uznat, že na svou dobu vypadal skvěle. A většinou i dodnes vypadá. Například detailní miniatury středozemských měst a pevností stále působí přesvědčivě.

Legolasovo poskakování po olifantovi už ale neomylně prozrazuje své stáří. Zvlášť vlasy, které bylo zvlášť tehdy nesmírně obtížné animovat, vůbec nevypadají přirozeně.

Zestárl ale například i Černokněžný král na své létajícím oři. Dobře to jde poznat mimo jiné na uzdě, kterou svírá v plátových rukavicích.

6) Mizející těla v Matrixu

Okamžik, kdy Neo poprvé uhýbá střelám agenta, nám napoprvé úplně vzal dech. Asi i proto jsme si nevšimli, že někam úplně zmizelo tělo přímo za Neovými zády. A vlastně i skoro všechny další mrtvoly, protože jsme během doby, kdy kamera hrdinu objela dokola, všimli jen jednoho těla.

Válka filmařů s televizí: Vysvětlíme, proč mají režiséři raději černé pruhy v obraze

Mrtvoly se pak opět objeví, když Trinity podá Neovi ruku. Sami si doplňte povinný vtípek o chybě v Matrixu.

7) Captain na laně

A na závěr jeden chyták. Občas totiž někteří hledají chyby i tam, kde žádné nejsou. Třeba na serveru cbr.com vytkli snímku Age of Ultron 73 %, že zapomněl odmazat Captainovi během souboje s titulním padouchem jisticí lano. Ano, fotka je vlivem rychlého pohybu rozmazaná, přesto ale možná správně poznáte, že se o žádné lano nejedná.

Autor článku jen chybně identifikoval lampu pouličního osvětlení, jak je zřejmé na druhém obrázku, kde navíc nezřetelně vidíme i další lampu v pozadí. Do MCU bychom se samozřejmě mohli navážet třeba kvůli závěrečnému souboji z Black Panthera 68 %, ale tohle zjištění nám popravdě přišlo zajímavější.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: