Zmijozel: Špatná pověst bradavické koleje není tak docela oprávněná. Patřil do ní i Merlin

8. 2. 2019 17 389×78 světlý/tmavý vzhled

Když jsme minule v článku o Havraspáru shrnuli historii zmijozelského kolejního ducha, Krvavého barona, mnozí z vás už asi správně uhodli, komu se budeme věnovat tento týden. Zmijozel býval domovem lorda Voldemorta a nejednoho dalšího temného čaroděje – ale také třeba legendárního Merlina.

To, že byl právě po Merlinovi pojmenován nejprestižnější řád britské kouzelnické komunity, jistě není náhodou. Zmijozel si váží ambicí a prohnanosti už od časů, kdy kolej založil a po sobě pojmenoval jistý čaroděj Salazar. Ten dal ale naneštěstí Zmijozelu do vínku i náklonnost k protimudlovské ideologii čisté krve.

Právě na zápiscích Salazara Zmijozela byly později založeny mnohé představy o výjimečnosti potomků z výlučně čarodějnických rodin. Takoví měli prý prokazovat větší magické nadání, snáze se údajně učili létat na koštěti a dokonce vykazovali odpor k mudlům a k prasatům – zvířatům, která se dají jen obtížně očarovat.

Není divu, že byly podobné Salazarovy názory tak trochu trnem v oku ostatním zakladatelům školy. Zvlášť když zakladatel Zmijozelu potají uvnitř Bradavic vystavěl speciální komnatu, do níž také ukryl nebezpečného baziliška. Dovnitř se mohl dostat pouze jeho dědic, který dokáže hovořit hadím jazykem.

Harry Potter: Vysvětlíme, jak je to s kouzlením beze slov nebo bez hůlky

Největší spory se Salazarem vedl další ze zakladatelů školy, Godric Nebelvír. Právě tak se zrodila rivalita mezi kolejemi obou těchto mužů.

Dědictvím Zmijozelovy rodiny byl Salazarův medailonek, který lord Voldemort získal od Hepziby Smithové, o které jsme si pověděli už v článku o Mrzimoru. Následně Tom Raddle proměnil starobylý předmět v jeden ze svých viteálů, ukryl jej ve vzdálené jeskyni a obklopil mnoha rafinovanými kouzly. Přesto byl viteál nakonec zničen, jak si ale povíme až dál v článku.

Nejdřív je totiž třeba zmínit, že sám Voldemort během svých studií navštěvoval zmijozelskou kolej, jako potomek Salazara dokonce i později vypustil baziliška z Tajemné komnaty a naverboval mezi spolužáky i řadu svých podporovatelů. Zmijozelem prošli třeba Malfoyovi, ale také například Bellatrix Lestrangeová.

Přesto nebyl Pán zla tou nejhorší katastrofou, která kdy vzešla ze zmijozelské školní lavice, a to díky absolventce jménem Dolores Umbridgeová. Ano, i růžová pohroma, která obrátila v pátém díle Bradavice vzhůru nohama, začínala v zelenostříbrném školním oděvu.

Bylo by ale chybou odsuzovat celou kolej při pohledu na zástupy temných čarodějů, kteří jí prošly. Během Harryho školní docházky byl například hlavou koleje Severus Snape. A ač byly jeho pedagogické metody bezesporu tu a tam poměrně drastické, prokázal neocenitelnou službu nepřátelům lorda Voldemorta jako dvojitý agent mezi smrtijedy.

Beznosé diktatuře svého bývalého studenta se vzepřel také Snapův předchůdce Horacio Křiklan, který před Voldemortem bránil Bradavice a neváhal se s ním střetnout i v přímém souboji. Zapomenout pak nesmíme ani na Andromedu Tonksovou, matku Nymfadory, která se proti vůli své rodiny provdala za čaroděje z mudlovské rodiny.

Harry Potter: Poznejte školu čar a kouzel v Ilvermorny, americkou verzi Bradavic

Dědictví Zmijozelu žije dokonce i v americké škole Ilvermorny, jejíž zakladatelka pocházela ze Salazarovy linie. Na pozemku školy je dokonce pohřbena i Salazarova hůlka, z níž postupem času vyrostl strom, jehož listy mají silné léčivé účinky.

Jedním z největších hrdinů ve zmijozelské historii byl každopádně Regulus Black, který se vzepřel Pánovi zla a za cenu vlastního života ukradl Salazarův medailonek z výše zmíněné začarované jeskyně. Jeho oběť pak pohnula domácího skřítka Kráturu, aby Harrymu a přátelům pomohl v bitvě o Bradavice. Blackovo toužebné přání zničit viteál naplnil Ron Weasley, když ho rozsekl mečem Godrika Nebelvíra.

Harry Potter: 7 postav, které by si podle nás zasloužily víc pozornosti fanoušků

Do Zmijozelu nakonec patřila i Leta Lestrange, která v nových Grindelwaldových zločinech 67 % zničila magickou lebku titulního padoucha a následně jej napadla, za což zaplatila životem.

Společenská místnost Zmijozelu se nachází v podzemí a Harry s Ronem ji svého času navštívili s pomocí mnoholičného lektvaru. K přístupu potřebují studenti heslo, podobně jako v případě nebelvírského vchodu. Interiér je samozřejmě zdoben hlavně v odstínech barev zelené a stříbrné, častý je motiv hada, erbovního zvířete.

Na zdech najdete i tapisérie vyobrazující činy slavných členů Zmijozelu, ve výzdobě nechybí ani nějaká ta lebka. Část podzemí se navíc nachází pod jezerem, takže studentům tu a tam do pokojů nakukuje obří chobotnice. Máme takový pocit, že si zvlášť noví žáci užijí pořádnou dávku nočních můr…

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: