Pán prstenů: 8 postav z knih, které se do filmových adaptací nevešly

20. 2. 2019 8 750×58 světlý/tmavý vzhled

Je to už nějaký ten pátek, co jsme zveřejnili článek o hlavních rozdílech v příběhu a charakterech postav mezi knihami a filmy série Pán prstenů. Dnes volně navážeme a představíme si těch několik důležitých postav z předlohy, kteří se z různých důvodů do tří slavných snímků nevešli.

1) Elrondovi synové

Elrondovu dceru Arwen, budoucí Aragornovu manželku, si zajisté dobře pamatujete. Možná ale netušíte, že měl vládce Roklinky ještě dvě další děti – dvojčata Elladana a Elrohira. Jejich matku, Elrondovu ženu Celebrían, kdysi unesli skřeti a byli to právě oba bratři, kteří ji zachránili. Celebrían se ale už nikdy zcela nevzpamatovala z traumatizujícího zážitku a odplula na západ do Zemí neumírajících.

Elfové Středozemě: Prozradíme, kdo je mezi nimi nejstarší a jak vznikly jejich říše

Elladan a Elrohir proto po celý zbytek života planuli obzvlášť silnou nenávistí ke skřetům. Když v Roklince vyrůstal Aragorn, spřátelili se s ním a na začátku knižního Návratu krále se k němu připojili v Rohanu. Hrdinů následovali skrze Stezky mrtvých a zúčastnili se také bitvy na polích Pellenoru.

2) kníže Imrahil

Ve filmu jsme z jižního království Gondoru viděli všeho všudy hlavní město Minas Tirith a opuštěné trosky Osgiliathu. Z knih se ale dozvíme, že svou vlast proti Sauronovým hordám bránili muži z různých koutů země. Nejvýznamnějším z nich byl bezpochyby kníže Imrahil, který v knize pomohl zachránit zraněného Faramira.

Po Denethorově šílenství a smrti pomáhal Gandalfovi bránit Minas Tirith se svými statečnými rytíři z Dol Amrothu. Uznal pak Aragorna za právoplatného panovníka Gondoru a následoval jej k Černé bráně a když válka skončila, stal se jedním z nejdůležitějších králových rádců.

3) Tom Bombadil

Jméno Toma Bombadila se mezi fanoušky často opakuje. Zejména proto, že je Tom jednou z nejzáhadnějších postav Tolkienova   knižního vesmíru. Žije uvnitř nebezpečného Starého hvozdu poblíž Rádovska a vládne značnou mocí – poroučí Dědkovi Vrbákovi, který napadne hobity a později dokonce zažene ducha z mohyly, kde Frodo, Sam, Smíšek a Pipin získají své krátké meče.

Harad, Rhûn, Chand a Umbar: Co víme o méně známých zemích Středozemě?

Dokonce ani nejzarytější příznivci Středozemě přitom nemají tušení, kým Bombadil vlastně ve skutečnosti je. Záhadou zůstává i totožnost jeho ženy Zlatěnky. Na Toma mimo jiné nepůsobila moc Jednoho prstenu a viděl Froda dokonce i poté, co si hobit mocný šperk nasadil.

4) Beregond

Jeden z elitních Strážců Citadely se po příjezdu Gandalfa do Minas Tirith spřátelil s hobitem Pipinem. Kriticky přispěl k záchraně Faramira před smrtí rukou jeho otce. V bitvě u Černé brány pak Beregonda málem zabil obr, Pipin ale svého přítele na poslední chvíli zachránil.

Po válce byl Beregond souzen za zabití Denethorových stráží a vypovězen z Minas Tirith. Protože ale jednal ve snaze ochránit Faramira, Aragorn ho zároveň povýšil na velitele Faramirovy stráže.

5) Ghân-buri-Ghân

Ghân-buri-Ghân byl vůdcem divokých lidí z lesů, zvaných též Drúedain. Rohiry neměl příliš v lásce. Přesto ale pomohl králi Théodenovi a dovedl jeho muže tajnou cestou k Minas Tirith, aby včas dorazili na pomoc Gondoru proti Sauronovi. Aragorn po svém nástupu na trůn vydal nařízení, podle něhož patřil Drúadanský hvozd Ghânovi a jeho lidu, takže nikdo nesměl vstupovat bez jejich povolení.

6) Halbarad

Zajímalo vás někdy, co se stalo s ostatními hraničáři ze Severu, dědici severního království Arnor? Část z nich pod vedením Halbarada následovala Aragorna do Gondoru, když přijeli v doprovodu již zmíněných Elrondových synů. Halbarad také Aragornovi předal zástavu s bílým stromem, kterou pro něj zhotovila Arwen.

Halbarad zástavu nesl také během bitvy na Pellenorských polích, kterou však nepřežil.

7) Cvalimír Bulva

Cvalimír, přezdívaný v Kraji též Cvali, patřil mezi přátele Froda Pytlíka. Tomu také pomáhal se stěhováním do Studánek, které nebylo ve filmech vůbec zmíněno. Na rozdíl od Sama, Smíška a Pipina se ale Cvalimír nevydal do Starého hvozdu, ale zůstal ve Frodově novém domě, aby udržoval iluzi, že je pan Pytlík stále v Kraji.

Draci, obři, enti a balrogové: To hlavní, co o bytostech Středozemě potřebujete vědět

To se mu málem stalo osudným, když dorazili nazgûlové. Cvali ale naštěstí unikl zadním vchodem. Když pak v Kraji začali vládnout Sarumanovi darebáci, Cvalimír organizoval odpor a byl za trest uvězněn. Frodo a přátelé ho osvobodili po svém návratu domů.

8) Gildor

Elf jménem Gildor hrál vedlejší roli ve Společenstvu Prstenu, když na cestě do Roklinky potkal hobity (ještě před jejich návštěvou v Hůrce) a dal jim několik rad ohledně nebezpečí na cestách. Informoval také o Frodově pouti Aragorna a Toma Bombadila.

Frodo Gildora potkal ještě podruhé na úplně stejném místě. Gildor byl totiž členem družiny, která odplouvala do Zemí neumírajících.

Fotky v náhledu a v prvním bodě pochází z fanouškovského filmu Zrození naděje 64 %. A ano, Elladana a Elrohira jsme započítali jako jednu postavu, protože jsou v podstatě nerozluční.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: