Star Wars: Z boje světelnými meči se ve Francii stal oficiálně sport

21. 2. 2019 3 631×37 světlý/tmavý vzhled

Série Star Wars se stala v uplynulých čtyřiceti letech takovým fenoménem, že se podle postav z předaleké galaxie pojmenovávají živočišné druhy a hlavu Dartha Vadera najdete mezi chrliči na americké katedrále. Proto možná ani zas tak nepřekvapí, že se stal šerm světelnými meči podle agentury AP ve Francii oficiálně uznávaný sportem.

Tamní šermířská federace údajně hodlá tímto krokem čelit nárůstů sedavého životního stylu mezi mládeží i dospělými. Snaží se prý proto propojit šerm s moderními technologiemi, aby byl pro člověka 21. století přirozenější. Popularita filmů má navíc prý na zájem o šermování velmi pozitivní dopad.

The Mandalorian: Povíme, co jsme se zatím dozvěděli o novém Star Wars seriálu

Není to samozřejmě poprvé, co nějaký fiktivní sport našel řadu fanoušků ve skutečném světě. I u nás v Česku se například najdou famfrpálová družstva, která hrají mudlovskou verzi kouzelnického sportu z knih a filmů o Harrym Potterovi.

Hraje se tudíž samozřejmě bez létajících košťat a očarované Zlatonky – hráči ale používají alespoň klasické zametací náčiní a okřídlený míček nahrazuje neutrální hráč ve žlutých kraťasech, k nimž má přivázaný tenisák.

Podobně kreativní pravidla má i francouzská verze šermu světelnými meči. Zásahy se například započítají pouze v případě, že bojovník nejprve namíří špičku své zbraně za sebe. Toto pravidlo vede sportovce k tomu, aby používali útoky většími oblouky, takže souboj více připomíná střetnutí z populárních filmů.

Bojuje se v kruhu vyznačeném lepicí páskou na podlaze a jedno střetnutí může trvat maximálně tři minuty. Vítězí ten, kdo získá první patnáct bodů, popřípadě ten, kdo má na konci časového limitu vyšší skóre. Zasažení různých částí protivníkova těla má přitom rozdílnou bodovou hodnotu.

Star Wars: Povíme, co všechno se do sedmé epizody nevešlo

Za zásah hlavy či trupu si připočtete pět bodů, zatímco končetiny mají hodnotu tří. Zásah do dlaně a prstů vám pak získá pouze jediný bod. Vzhledem k těmto zásahovým plochám vás také asi nepřekvapí, že musí bojovníci používat ochranné pomůcky.

Laserový meč pak nahrazuje polykarbonátová tyč s LED světly, které čepeli dodávají buď barvy Jediů, nebo rudý svit zbraní jejich sithských protivníků. Každá zbraň musí být před bojem schválena.

Šermování ale není jediným sportem inspirovaným slavnou vesmírnou sérií, který si můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Existuje totiž například i dejarik, šachům podobná hra, kterou si ve čtvrté epizodě vyzkoušeli Chewbacca a C-3PO. Ano, ta s těmi holografickými příšerkami.

A protože svět technologií už v mezičase stihl v některých ohledech předalekou galaxii dohnat, využívá dejarik možnosti rozšířené reality.

Darth Vader: Komiksová série výrazně pozměnila příběh sithského lorda

Všechny sporty zmíněné v tomto článku samozřejmě přinejmenším prozatím mají spíše jen úzké publikum a poznámka agentury AP, že nemáme čekat duely světelných mečů na pařížských Olympijských hrách v roce 2024, tak působí jen spíš úsměvně.

Možná ale jenom prozatím.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: