Pán prstenů: Z map, které zveřejnil Amazon, už vyčteme leccos zajímavého

22. 2. 2019 10 459×9131 světlý/tmavý vzhled

Už víc než rok uběhl od oznámení seriálové adaptace Pána prstenů. Teprve v uplynulých dnech jsme se však konečně dozvěděli nějaké další zajímavé informace, které by potenciálně mohly prozradit něco málo o směřování chystaného příběhu.

Amazon je samozřejmě tajnůstkářský, až možná paranoidně. Podle Jennifer Salke pracují scénáristé v zamčeném pokoji se zalepenými okny, který hlídá ochranka a do něhož se dostanete pouze přes čtečku otisků prstů. To je úroveň zabezpečení zcela srovnatelná s tou, která se údajně dodržuje třeba při natáčení Avengers či Hry o trůny 92 %.

Aragornovi předkové Beren a Lúthien porazili Saurona, jeho pána i smrt, aby mohli být spolu

Pár informací ale přesto už tvůrci opatrně vypustili. Na oficiálním twitterovém účtu začali 13. února citátem spisovatele J. R. R. Tolkiena  : „Moudře jsem začal mapou.“ O dva dny později pak zveřejnili první verzi své mapy spolu s první částí veršů známých z Jednoho prstenu.

Zdálo by se, že nám prázdná mapa nic moc neprozradí, ale i z ní můžeme pár informací vyčíst. Například je už nyní takřka jisté, že nás v seriálu nečeká žádný příběh z Prvního věku a ti, kteří stále ještě doufali v adaptaci nejslavnějších hrdinských činů ze Silmarillionu, mají pravděpodobně smůlu.

Proč? Na vině je sám tvar kontinentu, který se po závěrečné válce Valar s Morgothem výrazně změnil. V této souvislosti možná stojí za zmínku, že na mapě Amazonu chybí malý ostrov Tol Himling a potenciálně i větší Tol Fuin. Ostrovy by se měly nacházet poblíž severozápadního cípu Modrých hor, tedy zhruba pod levým horním cípem mapy.

Screenshot ze Dvou věží 88 % je pouze ilustrační.

Jejich nezahrnutí bude nicméně asi buďto jen chybou, nebo snahou o zjednodušení, protože přinejmenším menší z ostrovů by na mapě chybět neměl, ať už by se děj odehrával v kterékoli době. Chybí také třeba les Eryn Vorn na poloostrově na jih od delty řeky Brandyvíny.

Za povšimnutí stojí i zhruba čtvercovitá oblast na jihovýchodě Temného hvozdu. Tu vysekali v průběhu let lidští obyvatelé okolí lesa, z čehož lze usoudit, že by se děj příběhu měl odehrávat někdy ve Třetím věku, samozřejmě za předpokladu, že na tento detail tvůrci mapy při vytváření mysleli.

Pro zasazení do Třetího věku hovoří i další stopa, totiž přítomnost Mrtvých močálů na severozápad od Mordoru. Strašidelná oblast plná přízračných světel totiž vznikla až po bitvě na Dagorladu krátce před Sauronovým pádem na konci Druhého věku.

Harad, Rhûn, Chand a Umbar: Co víme o méně známých zemích Středozemě?

Každého Tolkienova fanouška ale praští do očí neznámá část mapy na východě za cípatým jezerem Rhûn. Do té jsme se totiž v Tolkienových knihách nikdy nepodívali, přestože na základě známých informací můžeme tipnout název dominantního pohoří – Červené hory.

Odpovídá tomu i přítomnost lesa na západní straně hor, chybí naopak vnitrozemské moře Helcar, které ale ve Třetím věku už vůbec nemuselo existovat. Ve východním regionu by teoreticky mohly žít některé ze čtyř trpasličích rodů, jejichž sídla Tolkien nikdy nespecifikoval.

Tohle všechno zdánlivě nahrávalo starším klepům, že se bude seriál Amazonu točit okolo mladého Aragorna. Ten totiž žil na přelomu Třetího a Čtvrtého věku, což časově odpovídá dosavadním indikátorům a mimo jiné se v průběhu života vydal na východ. Jediný nápis na další mapě, kterou twitterový účet zveřejnil 18. února, ale na tuto možnost vrhl silnou pochybnost.

Calenardhon.

Tak se říkalo Rohanu – jenže předtím, než samotný Rohan vznikl. Calenardhon bylo jméno gondorského území, které dostal Eorl Mladý, první rohanský král, pro svůj lid. A to několik staletí před Aragornovým narozením.

Pán prstenů: 8 postav z knih, které se do filmových adaptací nevešly

Lze si samozřejmě představit, že by nějaká mapa obsahovala starý název rohanského území i koncem Třetího věku, ale popravdě bychom spíš tipovali, že se příběh bude oproti filmové trilogii Pán prstenů odehrávat ve vzdálenější minulosti, než jsme se domnívali.

Dost možná se dočkáme příběhu o invazi Východňanů (viz pravá část mapy), kteří dostali Gondor na kolena a zcela by jej zničili, nebýt nových spojenců z lidu Pánů koní. A nebo dojde dokonce na převyprávění pádu severního království Arnoru, odkud pochází Aragornův rod.

No a nebo to Amazon s tou mapou nemyslel až tak vážně a některé výše popsané okolnosti jednoduše nezohlednil. I to se mohlo stát, ale nemyslíme si to. Už jen proto, že twitterový účet fanouškům nabízí obě dosud zveřejněné mapy k podrobnému průzkumu a ke stažení.

Vzhledem k tomu, že twitterové příspěvky obsahují navazující části prstenových veršů, také ještě můžeme očekávat další aktualizace mapy, které nejspíš postupně doplní zbytek popisků. S trochou štěstí si pak na jejich základě uděláme o nadcházejícím seriálu ještě přesnější obrázek.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (9 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: