Hra o trůny: Bran jako Noční král, Tyrionova zrada. Vysvětlíme nejzajímavější teorie fanoušků

6. 3. 2019 9 800×83 světlý/tmavý vzhled

O tom, že příběh osmé sezóny Hry o trůny 92 % provází až paranoidní snaha o utajování, jsme už na našem webu párkrát psali. To všechno ale pochopitelně vůbec nebrání fanouškům přicházet s řadou zajímavých teorií ohledně velkého finále.

1) Bran je Noční král

Asi nejvíc spekulací se točí kolem identity Nočního krále, vůdce armády Bílých chodců a nemrtvých, který vzkřísil Daenerysina padlého draka a modrým ohněm strhl Zeď. Jedna z nejpopulárnějších teorií tvrdí, že je Noční král ve skutečnosti Bran Stark.

Hra o trůny: Mrkli jsme za vás na fanouškovské filmy. Některé opravdu stojí za zhlédnutí!

Ten se prý v zoufalé snaze zničit Bílé chodce vydá do minulosti, ale neuvědomí si, že ji vlastně nedokáže skutečně změnit. Podobně jako v Hodorově případě pouze napomůže existenci té reality, kterou už dobře zná. Skončí uvězněn v těle muže, který se promění v Nočního krále, jak jsme viděli už v šesté řadě.

Teorie je komplikovanější a v některých verzích předpokládá, že Bran udělá nejprve několik nepodařených skoků časoprostorem. Například prý probudí šílenství krále Aeryse, Daenerysina otce, když ho začne nabádat, aby všechny (Bílé chodce) spálil.

Také se údajně stane legendárním Branem Stavitelem, který postavil Zimohrad a dokonce i samotnou Zeď. Mnoho fanoušků teorii věří i proto, že vysvětluje řadu zdánlivě hloupých momentů scénáře 7. série, jako třeba jediného nemrtvého, který zůstane stát po smrti Bílého chodce vedoucího patrolu nebo dlouhé čekání armády u zamrzlého jezera s ostrůvkem.

Možná Noční král tohle všechno celou dobu plánoval, protože přesně věděl, co se stane.

Existují pochopitelně i argumenty proti teorii. Například víme, že šílenství v rodině Targaryenů nebylo vůbec neobvyklé, nejspíš vzhledem ke genetickým problémům spojeným s manželstvími blízkých příbuzných. Nesmíme ale zapomínat, že důraz na pokrevní linie patří víc do knižní předlohy než do seriálu, který Píseň ledu a ohně posledních několik sérií tematicky vesměs ignoruje.

Pán prstenů: 8 postav z knih, které se do filmových adaptací nevešly

Možnost, že je Bran Nočním králem, tudíž dosud zůstává otevřená.

2) Tyrion zradí Daenerys

Dračí královna se se svým pobočníkem v sedmé sezóně poměrně často neshodla. Tyrion šokovaně sledoval hořící lannisterské válečníky během bitvy o zásobovací konvoj, následně protestoval proti popravě Tarlyů a pohádal se s Daenerys ohledně otázky nástupnictví.

Navíc byl zjevně nemile překvapen tím, co se stalo mezi Dany a Jonem během cesty na lodi. Když rozmlouval se svou sestrou během sněmu v Králově přístavišti, neviděli jsme, jak konverzace skončila. Je možné, že Tyrion potají připravuje zradu své vládkyně?

Popravdě bychom v tomto případě tipovali, že spíše ne. I když má nejmladší z Lannisterů se svou královnou občas spory, je zároveň zjevně odhodlaný zastavit invazi Bílých chodců. Tyrionův herecký představitel Peter Dinklage navíc prozradil, že má jeho postava k Jonovi a Daenerys velmi pozitivní vztahy, takže si případnou zradu nedokážeme moc představit.

Dany a Tyrion se nicméně skoro určitě dostanou do sporu ohledně Jaimeho Lannistera, který míří na sever připojit se k bývalým nepřátelům. Jaime se totiž v bitvě pokusil Daenerys zabít a navíc kdysi vystrčil Brana z okna, což vzhledem k novým schopnostem jeho tehdejší oběti skoro určitě vyjde najevo.

Pokud by ale Tyrion přeci jen zradil, čekali bychom to až po porážce Bílých chodců, kdy by se teoreticky mohl pokusit zabránit nástupu Daenerys na Železný trůn. Což nás docela hezky dovádí k poslední teorii:

3) Daenerys nikdy nezíská trůn

Pamatujete ještě na jednu z úplně posledních scén ve druhé sezóně, kdy Daenerys prožije zvláštní vizi. Kráčí v ní pobořeným, zasněženým trůnním sálem Králova přístaviště. Nakonec dorazí až k Železnému trůnu, ale než se ho dotkne, zaváhá.

Hra o trůny: Ukážeme 7 skvělých scén, které se do seriálu nakonec nedostaly

Její cesta pak pokračuje za Zeď, kde najde královna uprostřed sněhové bouře stan, kde na ni čeká milovaný khal Drogo s jejich synem. Jedna z fanouškovských teorií říká, že onen stan symbolizuje smrt. Daenerys sama ve scéně koneckonců připouští, že je možná mrtvá, ale ještě o tom neví.

A protože tvůrci seriálu údajně chtějí zachovat hořkosladký tón finále, který slibuje spisovatel George R. R. Martin   pro svou knižní předlohu, smrt Jona nebo Daenerys by se jim i v tomto smyslu hodila do krámu.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: