Příliš drastické, moc skandální. 10 knižních scén, které se nedostaly do filmů

7. 3. 2019 8 824×147 světlý/tmavý vzhled

Říká se, že papír snese všechno. Jistě je to přinejmenším zčásti pravda, protože spousta známých filmů vynechala příliš temné a dospělé scény ze svých knižních předloh. Často z čistě pragmatických důvodů – třeba takový Hvězdný prach 84 % by asi nedostal PG-13 rating, kdyby se v něm sekala hlava jednorožci.

1) Usekaná hlava

Ano, čtete správně. Ve filmové verzi jednorožec pomůže Tristanovi a Yvaine prchnout před zlovolnou čarodějnicí Lamií a tím jeho role v příběhu končí. V knize ale kouzelný tvor Lamii napadne a následný souboj prohraje. Čarodějnice mu zarazí nůž do oka.

Aby toho ale nebylo málo, následně jednorožce oživí jako nemrtvého, přinese si sekáček a odseká mu hlavu od těla. Obě drastické scény jsou přitom popsány do všech detailů typu vyplazeného jazyka zvířete a kaluží temně červené krve.

2) Útlak domácích skřítků

Víte, kdo peče, vaří a smaží všechno jídlo, které se zdánlivě jen tak zničeho nic objevuje na stolech v Bradavicích? Kdo pere a suší povlečení celé té armádě kouzelnických studentů? Dělají to domácí skřítci, kteří za všechnu tuhle práci nepobírají žádný plat.

Nebelvír: Povyprávíme příběh Godrikova meče a povíme, jak kolejní duch skoro přišel o hlavu

A to se mají v magické škole stále ještě velice dobře. Spousta skřítků musí přežívat šikanu svých pánů podobně jako třeba Dobby kdysi u Malfoyů. Skřítci navíc často trpí traumaty, když uvíznou uprostřed různých machinací kouzelníků, jako se to stalo třeba Winky nebo Kráturovi.

3) Orgie ve stokách

Ve scénářích podle horrorových příběhů Stephena Kinga   se škrtá docela často. Asi nejznámější vypuštěnou scénou je ale jedna z knihy To. Shrnuto stručně: jediná dívka dětské skupiny Beverly má postupně pohlavní styk se všemi svými kamarády, aby jim pozvedla morálku. Opravdu.

Asi proto vůbec není divu, že se tato část knihy nikdy nedostala do žádné adaptace.

4) Zmutované příšery

Víte, co se stane, když prohrajete v Hunger Games 67 %? V knize se dozvíte, že je pouhá smrt jednou z těch méně znepokojivých věcí, které vás čekají. Na přeživší hrdiny jsou i ve filmu vypuštěni vlkům podobní mutanti – v adaptaci se už ale nedozvíte, jak tyto zrůdy vznikly.

Kniha naznačí, že genetičtí inženýři Kapitolu stvořili monstra s využitím orgánů poražených hráčů.

5) Smrt mořské víly

Zatímco Disneyho verze Malé mořské víly 79 % skončí šťastně, když hlavní hrdinové porazí čarodějnici Uršulu a titulní hrdinka se vdá za svého milovaného prince. Možná však víte, že se originální zakončení z pera dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena od toho výše popsaného výrazně liší.

Kniha versus film: 5 autorů, kteří nesnášeli adaptace svých děl a 5 autorů, kteří byli nadšení

Princ se totiž v původním příběhu nakonec rozhodne pro lidskou ženu a mořská víla čelí dilematu. Pokud svého milovaného zavraždí, vrátí se zpět do své původní podoby. Pokud to neudělá, změní se za úsvitu v mořskou pěnu. Právě druhou možnost si víla nakonec vybere a umírá.

Nezanikne sice navzdory očekávání a dokonce dostane možnost získat nesmrtelnou duši. Aby ale vstoupila do božího království, musí nejprve po tři staletí konat dobré skutky.

6) Dinosaur požírající dítě

Jurský park 86 % obsahoval řadu poměrně děsivých scén i ve své výsledné podobě, kdyby se nicméně přesně držel knihy Michaela Crichtona, stal by se už vysloveně drastickým. Jak jinak byste označili scénu, v níž tři dinosauři požírají v nemocnici malé dítě?

7) Vražda cvrčka

Nebudeme se vám snažit namlouvat, že mentorský cvrček z Pinocchia 77 % není otravný. Titulní hrdina se ale v předloze rozhodne protivného hmyzu zbavit způsobem, který Disney radši do své animované adaptace nepřenesl. Pinocchio totiž jednoduše vezme kladivo a cvrčka rozmázne.

8) Krvavější Rambo

O tom, že Rambo v knižní předloze dopadne daleko hůř, než jeho filmová verze 85 %, jsme už na našem webu psali. Také ale sám zabije daleko víc lidí, konkrétně 14. Střílí dokonce i po psech a dokonce se na závěr pokusí i o sebevražedný útok s výbušninou.

9) Smrt Rogera

Adaptace Zlatého kompasu 57 % usekla takřka celé finále knižní předlohy z pera Phillipa Pullmana, a to třeba včetně smrti Rogera, kamaráda hlavní hrdinky Lyry. Ta je o to víc šokující, že Rogera zabije Lyřin otec lord Asriel a otevře tím průchod do paralelního vesmíru.

Ďábel je v detailech. Nepřesvědčivé CGI, kterého jste si napoprvé nevšimli

10) Ještě smrtonosnější past

Trochu jinak dopadne v knize i akční dobdrodružství Johna McClana, respektive tedy Joa Lelanda. Ten v závěru příběhu přijde o svou dceru Stephanie a v zuřivosti se vydá mrakodrapem střílet všechny přeživší komplice Hanse Grubera, a to včetně žen.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 21612

Jurský svět 3 bude jako Endgame, tvrdí herec Chris Pratt. Vrátí se nejspíš další postava z jedničky

24. 2. Aleš 564

Flashova sólovka je rozhodně potvrzena, uvedl představitel postavy Ezra Miller

22. 8. Aleš 402

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 164

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Avatar 2: Kate Winslet se ukázala na fotce z natáčení, tvůrci kvůli filmu postavili obří nádrž

14. 5. Aleš 1174

To nejzajímavější z tohoto týdne: