Filmožrout: Recenze Captain Marvel jsou smíšené, zvlášť v Česku se ozývá únava

8. 3. 2019 8 990×1656 světlý/tmavý vzhled

Nová Captain Marvel 77 % má sice svoje obhájce, a to zejména v zahraničí, ze spousty recenzí už ale zní jistá únava marveláckým superhrdinským stereotypem. Celkové dojmy vyznívají pro film stále spíš pozitivně, ale všeobecné nadšení se tentokrát nekoná.

Již tradičně začneme pohledem Františka Fuky z jeho blogu FFFilm, odkud si Captain Marvel odnesla slabých 40 %. Nenadchly ho akční scény, které nepřišly s ničím originálním, kritizoval vesměs předvídatelný příběh a především prý snímek nedokázal pořádně propracovat svou titulní hrdinku. Nejlepší momenty filmu jsou tak ty, které nějak souvisí s nedávno zesnulým komiksovým autorem Stanem Leem  .

Marvel: 5 scén, které předpověděly budoucnost univerza Marvelu

Britský deník Guardian byl se třemi hvězdičkami z pěti o něco shovívavější. Recenze chválí třeba společné scény Brie Larson   a Samuela L. Jacksona   či tu akci, která se spoléhá na kontaktní boj. Captain Marvel by si ale údajně zasloužila jasnější příběh, který by hrál v marveláckém univerzu centrálnější roli.

Jan Varga na Filmspotu udělil 50 % s tím, že snímek postrádá osobitost a jakékoli známky tvůrčího podpisu. Působí genericky a vypadá, jako kdyby jej někdo poslepoval ze šablon, které už Marvel dříve použil. Rutinní Vargovi přišly i akční scény. Film prý zčásti zachraňuje sympatická Brie Larson v ústřední roli, její postava je ale naneštěstí plochá. O humor se stará zejména Nick Fury, smát nahlas se však prý stejně nebudete.

S první výrazně pozitivní recenzí dnešního Filmožrouta přišel časopis Empire, který hodnotil čtyřmi hvězdičkami z pěti. Snímek prý nejlépe funguje, poté co se Captain Marvel setká s Nickem Furym a začne jejich vzájemné slovní pošťuchování. Text také vychvaluje finální bitvu, která je prý uspokojivější než takřka všechno ze superhrdinských snímků posledních let a obsahuje silné feministické poselství.

Mirka Spáčilová z kulturní rubriky českého zpravodajského serveru iDNES shrnuje svůj pohled hned v prvních slovech recenze: všechno už tu bylo. Zvlášť scény ve vesmíru působí spíš jako tuctová počítačová hra a herečky přes feministické poselství prohrávají pomyslný souboj s mužskými kolegy. Marvel navíc nedokáže tváře měnící skrully využít zdaleka tak efektivně, jako třeba série Muži v černém své mimozemšťany. Tomu odpovídá hodnocení 55 %.

Ďábel je v detailech. Nepřesvědčivé CGI, kterého jste si napoprvé nevšimli

Již druhou pozitivní reakci opět přináší zahraničí. Server Screen Rant udělil čtyři hvězdy z pěti. Připouští sice, že akční scény nové marvelovky nepatří mezi ty vůbec nejlepší, z řady superhrdinských filmů ale Captain Marvel pozitivně vybočuje svou hlavní postavou a vztahy, které Carol Danvers navazuje s ostatními charaktery. Snímek by fanouškům žánru rozhodně neměl uniknout a kočka Goose si pro sebe ukradne každou scénu, v níž se ukáže.

To ovšem ani zdaleka neznamená, že by byly nadšené recenze k nalezení pouze na anglofonním internetu. Osm bodů z deseti udělil i český Filmserver. Vizuálně je film prý naprosto bezchybný, pochvaly se dočkaly herecké výkony Bena Mendelsohna  , Samuela L. Jacksona a Brie Larson. Captain Marvel působí svěže a funguje překvapivě docela i jako samostatný příběh.

S méně spokojeným názorem přišel Hollywood Reporter, který viní Captain Marvel z nedostatku elánu ve všech kategoriích. Nedokáže prý navíc pro ženy udělat to, co loni Black Panther 68 % pro černošskou reprezentaci. Film místy působí až chaoticky, protože si nikdy nejsme jistí, která scéna je důležitá a která nikoli. Scénář čpí průměrností, podobně jako dialogy. Krom Samuela L. Jacksona se také nedočkáme zajímavých hereckých výkonů.

Třeba na Moviezone ale Captain Marvel příjemně překvapila a rozptýlila obavy vzešlé ze slabších trailerů. Nezkušenost režisérů se sice zpočátku projevuje v chaotických akčních scénách, trikové orgie v závěru však všechno napraví. Dojde i na pár zvratů a snímek nakonec snese srovnání třeba s Doctorem Strangem 76 %. Marvel prý stále ví, co dělá, přestože samotný autor přiznává, že už i jeho trpělivost se stále stejnými originy naráží na své meze. Hodnotil sedmi body z deseti.

Marvel: Vše, co zatím víme o kvantové říši, do níž se vrátíme v Avengers: Endgame

Souhlasí s ním i průměrná známka na Rotten Tomatoes, která se také točí v posledních dnech vytrvale okolo sedmičky (uživatelské hodnocení není v době psaní tohoto článku dosud k dispozici). Metacritic ukazuje skóre 65, IMDb ještě slabších 6 hvězd z deseti a nejpozitivnější je tentokrát ČSFD se 77 %.

Celkově to vypadá, že se Marvelu zase jednou podařilo využít osvědčenou formuli, byť z ní mnozí už začínají být trošičku unavení.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (16 komentářů)  

Zemřel Stan Lee, legendární komiksový tvůrce, který se rád objevoval i ve filmech

12. 11. Aleš 11266

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

27. 9. Daniel 91077

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

17. 7. Aleš 211004

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

15. 3. Aleš 13896

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 84

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 157

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 68

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

To nejzajímavější z tohoto týdne: