Hra o trůny: 7 drobných náznaků, jimiž seriál prozrazoval co přijde

13. 3. 2019 6 801×62 světlý/tmavý vzhled

Svět ledu a ohně zná mnohá proroctví. Některá z nich se nikdy nenaplnila a ani nenaplní. Jiná naopak vyšla takřka do puntíku. Diváci ale nemusí kvůli zábleskům budoucnosti jen hledět do plamenů nebo procházet magickými vizemi. Občas stačí, když se pozorně dívají.

1) Zlovlci a jeleni

Vyčíst ve vzájemném zahubení jelena a zlovlka předzvěst smrti krále Roberta Baratheona a jeho starého přítele lorda Eddarda Starka asi není složité. Zajímavější je, že osudy jednotlivých zlovlčat korespondují s životní cestou jejich vlastníků.

Hra o trůny: 10 postav, které se ze seriálu nenápadně vytratily

Lady zahyne kvůli zášti Lannisterů, která se posléze obrátí i proti Sanse. Nymeria před hněvem mocného rodu prchne, podobně jako později Arya. Šedý vítr nepřežije skon Robba Starka, zato Duch zůstane naživu i vraždě Jona Sněha a dočká se následného vzkříšení lorda velitele. Chundeláč přijde o hlavu krátce před smrtí Rickona a Léto je roztrhán nemrtvými přesně v době, kdy se Bran vzdává své identity člena roda Starků a stává se Tříokou vránou.

2) Rudá svatba

Že není lord Walder Frey jedním z nejvěrnějších vazalů rodu Tullyů, jsme se dozvěděli dávno před Rudou svatbou. Catelyn Stark zmínila, že Walderovi občas trvá až překvapivě dlouho, než se ukáže s armádou a že nebere svoje přísahy nijak přehnaně vážně.

Ve scéně, kdy Robb Stark s Catelyn probírá svůj poslední válečný plán, si ale můžeme všimnout i nadcházející zrady Boltonů. Jejich jednotky jsou postaveny zdánlivě v první linii obrany proti Lannisterům, z některých záběrů ale působí spíš dojmem, jako by Starky obkličovaly. Ne náhodou.

3) Jaime preferuje smrt

Poté, co Jaime vystrčí Brana Starka z okna zimohradské věže, konstatuje, že by sám preferoval rychlou smrt před zmrzačením. Tyrion má trochu jiný názor a Jaime ten svůj časem také přehodnotí. Už proto, že o dvě sezóny později přichází o ruku a stává se sám mrzákem.

4) Jon je Targaryen

Náznaky toho, že Jon Sníh není tak docela potomkem Neda Starka, se v seriálu objevovaly poměrně hojně. Jeden z nejzajímavějších momentů foreshadowingu se ale týká zdánlivě nenápadné scény, která se odehrála v polovině páté řady na Černém hradě.

Hra o trůny: Proč mnozí z fanoušků v posledních letech seriál často kritizují

Sam a Aemon se baví o Daenerys Targaryen, načež starý mistr konstatuje, že je strašné být osamoceným potomkem dračího rodu ve světě. A právě v tom okamžiku ale vstoupí do záběru Jon, utajený dědic targaryenské dynastie.

5) Masové koláče

Aryin nápad zapéct potomky lorda Waldera Freye do masových koláčů možná fungoval dobře, ale není ani zdaleka originální. Bran už koncem třetí série vyprávěl Meeře a Jojenovi příběh o muži, který totéž provedl svému králi a bohové ho potrestali tak, že ho proměnili v krysu. Aby přežil, musel pak požírat vlastní potomstvo.

Morální ponaučení mělo být v tom, že se hostům pod vaší střechou nesmí ubližovat. Právě to přitom Freyové Starkům udělali a proto Arya nejspíš zvolila tak drastickou metodu vraždy Waldera Freye.

6) Krev draka

Hned první Daenerysina scéna v celém seriálu naznačuje, kdo z obou targaryenských sourozenců má skutečně dračí krev. Dany totiž vstoupí do koupele i přesto, že je podle služebné voda dosud příliš horká. Pára, která z vody stoupá, zase připomíná rozestupující se kouř, který královnu obklopí na konci série, kdy se zrodí její dračí děti.

7) Varysovi špehové

Pavouk zmíní ve druhé sérii, že má na severu mnoho svých ptáčků, nic od nich ale neslyšel už od doby, kdy Theon Greyjoy dobyl Zimohrad. Víme přitom, že Varysovi slouží spousta dětských informátorů, na čemž se zakládá i následující – byť poněkud spekulativní – postřeh.

Hra o trůny: Bran jako Noční král, Tyrionova zrada. Vysvětlíme nejzajímavější teorie fanoušků

Theon popravil dva chlapce, které vydával za Brana a Rickona. Je možné, že právě oni patřili mezi Varysovy ptáčky? Dost možná.

BONUS) Nosí král Robert smůlu?

Pokud byl náš sedmý bod už krapet kontroverzní, ten osmý řadíme už jen jako bonus. Jeden uživatel Redditu si totiž všiml, že král Robert Baratheon při své návštěvě Zimohradu zdánlivě přináší jednotlivým členům rodiny smůlu. Či spíše předznamenává jejich osudy.

Robert se dotkne Neda, Catelyn, Robba a Rickona. Ti všichni jsou už mrtví. Sanse pošle kompliment a dívka skončí na několik sérií v pařátech Lannisterů. Brana vyzve, aby mu ukázal své svaly a Bran záhy ochrne. Zeptá se Aryi na jméno a z Aryi se stane bezejmenná vražedkyně.

Králův představitel Mark Addy   byl dokonce dotázán, co si o teorii myslí a byl jí značně překvapen. Domnívá se ale, že nešlo o vědomé rozhodnutí tvůrců.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

5. 3. Aleš 574

Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

1. 10. Aleš 13300

10 filmových smrtí Seana Beana. Jak nejkrutěji zahynul chodící spoiler?

4. 10. Aleš 2266

Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

20. 11. Aleš 7242

Krakenova smrt i zkáza X-Men: 7 epických filmových scén, kterých jsme se nikdy nedočkali.

11. 10. Aleš 206

Šílený Max: Režisér George Miller pracoval na jednotce intenzivní péče, aby zaplatil svůj film

30. 3. Aleš 135

Logan: 7 zajímavostí o posledním Wolverinově filmu. Mohli jsme zahlédnout mrtvé X-Men

29. 3. Aleš 57

Watchmen: Režisér Zack Snyder si ve svém superhrdinském snímku zahrál malou roli

26. 3. Aleš 21

Život Briana: S nahatým hercem byly problémy, tvůrci použili kulisy ze seriálu o Ježíšovi

25. 3. Aleš 13

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348

To nejzajímavější z tohoto týdne: