Historie Tesaraktu v MCU: Jak šel čas s modře zářící krychlí

15. 3. 2019 33 061×7256 světlý/tmavý vzhled

Ze všech šesti Kamenů nekonečna se Kámen prostoru, původně skrytý uvnitř Teseraktu, zatím v MCU jednoznačně těšil největší pozornosti. Rozhodli jsme se proto zmapovat celou jeho dosavadní cestu univerzem. Předem ale varujeme, že článek obsahuje spoilery k novince Captain Marvel 76 %.

Kámen prostoru se zrodil na samotném počátku vesmíru a během následujících miliard let byl uzavřen do průsvitné schránky.

Modře zářící krychli pak schraňoval Odin ve své pokladnici na Asgardu. Později se ale rozhodl Teserakt ukrýt v Midgardu, neboli na naší Zemi. V Norsku pak ležela od pozdního středověku až do 20. století, kdy si pro ni přišel Red Skull, šéf organizace Hydra.

Marvel: Největší úpravy, které superhrdinský vesmír udělal ve svých příbězích

Ta dokázala energii Teseraktu částečně spoutat a využít k napájení vysoce pokročilých zbraní. Captain America nakonec přesto dokázal nad Hydrou zvítězit. Během posledního střetnutí s Red Skullem pak krychle teleportovala padoucha napříč vesmírem až na dalekou planetu Vormir, kde se z něj stal během následujících desetiletí strážce dalšího z Kamenů nekonečna, konkrétně Kamene duše.

Teserakt se poté propálil skrz loď, kterou se Captain America snažil navést do oceánu, aby zachránil New York. Krychle načas zmizela ve vlnách, záhy ji ale našel Captainův přítel, geniální vědec Howard Stark. Kolem krychle pak vznikl tajný projekt P.E.G.A.S.U.S. v režii organizace S.H.I.E.L.D.

Na něm pracovala i jistá doktorka Wendy Lawson, která ve skutečnosti patřila k mimozemskému národu Kree a jmenovala se Mar-Vell. Ta krychli tajně ukryla na své skryté lodi na oběžné dráze. Znalosti získané jejím výzkumem využila ke konstrukci motoru, který by pomohl skrullským uprchlíkům utéct z dosahu Nejvyšší inteligence.

Zaplatila za to životem, zatímco energie zničeného motoru probudila nové schopnosti v pilotce Carol Danvers. Kree pak změnili její vzpomínky. Teserakt se pak po několika letech znovu pokusili získat, Captain Marvel jim v tom ale zabránila a krychle se nakonec vrátila zpět ke S.H.I.E.L.D.u, když ji Goose vyzvracela na stůl Nicka Furyho.

Marvel: 5 scén, které předpověděly budoucnost univerza Marvelu

Tak se dostal Teserakt zpět do rukou lidí z projektu P.E.G.A.S.U.S., ke kterému se po událostech prvního Thora přidal i jistý doktor Erik Selvig. Krychli pak uloupil Loki, který Selviga ovládl a přiměl k otevření portálu pro vyčkávající Thanosovu armádu Chitauri.

Lokimu ale plán nevyšel, když jeho armádu porazil nově zformovaný tým Avengers 83 %. Teserakt poté použil Thor, aby se vrátil s bratrem zpět na Asgard. Tam krychle posloužila k rekonstrukci Bifrostu a následně odpočívala opět v Odinově pokladnici až do událostí předloňského snímku Thor: Ragnarok 81 %.

Tehdy si ji totiž z Asgardu odnesl Loki. Netrvalo však dlouho a o Teserakt se přihlásil nový majitel. Thanos pohrozil, že pokud krychli nedostane, zabije Thora. Loki se proto Teseraktu vzdal, načež jej Šílený titán rozdrtil a Kámen prostoru, který se skrýval uvnitř, zasadil do své rukavice.

Během loňské Infinity War 86 % pak Thanos několikrát použil Kámen k rychlému cestování mezi planetami, například když se teleportoval na Titan nebo do Wakandy během závěrečné bitvy. Zatím naposledy jsme v MCU Kámen prostoru viděli, když Thanos použil jeho moc v kombinaci s ostatními Kameny k vyhlazení půlky živých bytostí ve vesmíru, načež se přemístil pryč a usadil se ke spokojenému odpočinku.

Co nás čeká po Avengers? Snímky z univerza MCU, které uvidíme v budoucnu

Letos se pak ale Kámen prostoru pochopitelně znovu vrátí, a to už zhruba za měsíc, kdy do kin zamíří Avengers: Endgame  .

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (7 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: