Pán prstenů: Nakonec se podíváme do Druhého věku, nejspíš na vznik Prstenů moci

20. 3. 2019 9 284×157 světlý/tmavý vzhled

V únoru jsme napsali dlouhý článek o mapách, které na twitterovém účtu nadcházejícího seriálu Pán prstenů zveřejnil Amazon. Na základě tehdy dostupných informací jsme se domnívali, že nás příběh zavede do časů okolo pádu Arnoru či vzniku Rohanu. Nakonec to ale bude úplně jinak.

Amazon totiž v dalších updatech mapu citelně upravil. Objevily se na ní kupříkladu ostrovy Tol Himling a Tol Fuin, jejichž vynechání nás zmátlo v minulém článku. Tvůrci doplnili také les Eryn Vorn a nechali zarůst čtvercovitý výsek na východní straně Temného hvozdu, podle kterého jsme před měsícem hádali, že se děj bude odehrávat ve Třetím věku.

Prozkoumejte mapu sami v plném rozlišení

Od února se ale leccos změnilo a po úpravách mapa vypráví úplně jiný příběh. Nepodíváme se totiž do Třetího věku, nýbrž do Druhého. A podle všeho se dočkáme vykování Prstenů moci a třeba i Sauronova zajetí a pobytu na Númenoru, Posledního spojenectví elfů a lidí či vzniku království Gondor a Arnor.

Zbytky elfské stavby v Eregionu, kolem kterých prošlo Společenstvo Prstenu ve stejnojmenném filmu 90 %

Na mapě totiž najdeme třeba město Ost-in-Edhil, metropoli Eregionu. Toto elfské sídlo bylo přitom v době Pána prstenů již dávno zničené a opuštěné. Právě v Ost-in-Edhilu žil elfí kovář Celebrimbor, který se pod vedením znalého cizince Annatara naučil vytvářet Prsteny moci. Posléze se ale samozřejmě ukázalo, že onen Annatar není nikdo jiný, než Sauron v přestrojení.

Elfové Středozemě: Prozradíme, kdo je mezi nimi nejstarší a jak vznikly jejich říše

Fanoušky knih ale asi nadchne především fakt, že na mapě nechybí ani ostrov Númenor ve tvaru pěticípé hvězdy. Právě na něm totiž vznikla ve Druhém věku vůbec nejmocnější lidská říše v historii Tolkienova   světa. Proti její vojenské moci nedokázal obstát ani Sauron s Jedním prstenem na ruce, jak jsme psali už v jednom starším článku.

Sauron ve svém přestrojení za Annatara ve videoherní sérii Middle-earth, která se jinak ale příliš neřídí Tolkienovým kánonem.

Povšimnout si můžete, že na mapě nenajdete Gondor ani žádná jeho města (Minas Tirith, Osgiliath, Pelargir atp.), která původně vznikla právě jako kolonie Númenorejců. Stejně tak chybí třeba Roklinka. To proto, že se děj bude odehrávat ještě před vznikem těchto ikonických míst známých z Pána prstenů. Jediným Númenorejským sídlem je tak Lond Daer, který už byl koncem Třetího věku naopak v troskách.

To je moudré rozhodnutí, protože by diváci jistě nové pojetí starých známých míst srovnávali s Jacksonovou trilogií, od které se Amazon bude muset nutně odpoutat.

Zároveň nám nepřítomnost míst jako Umbar či Roklinka dává možnost přesněji datovat, kdy se seriál bude odehrávat. A víme tak prakticky s jistotou, že nás čeká výlet do druhého tisíciletí Druhého věku Středozemě. Vzhledem k tomu, že navíc každou zveřejněnou mapu doprovázel úryvek veršů z Jednoho prstenu, je nám docela jasné, co se chystá.

Nejnovější zveřejněná mapa se ukázala už začátkem měsíce, doprovázely ji poslední verše a nevypadá to tudíž, že by se Amazon chystal v doplňování nápisů a dalších detailů pokračovat. Proto můžeme tentokrát vynést verdikt s daleko větší jistotou. Téměř určitě uvidíme v seriálu vznik Prstenů moci a dost možná se časem dostane třeba i na fanoušky mimořádně žádaný pád Númenoru.

Prsteny moci: Koho učiní neviditelným? A co by se stalo, kdybyste Jeden prsten prohlásili za svůj?

Seriálový Pán prstenů má totiž dostat hned pět řad, což by mělo postačit k prozkoumání pořádného kusu Tolkienovy mytologie. Co všechno konkrétně uvidíme, se ale dozvíme asi až postupně. Podle všeho se totiž první sezóny dočkáme nejspíš až v roce 2021.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: